NA ŠPACÍRU - KLÁŠTER ZLATÁ KORUNA
Další díl pořadu Na špacíru Šimona Pečenky představuje cisterciácký klášter ZLATÁ KORUNA.
Zláká Vás naše obrazová zkratka k návštěvě tohoto místa? Svoje náměty pro další špacírování nám můžete zasílat na adresu:
simon.pecenka@r1jih.cz
Cisterciácký klášter Zlatá Koruna
Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě.
Do kláštera Svatá trnová koruna (Sancta Spinea Corona) povolal cisterciáky z rakouského kláštera Heiligenkreuz český král Přemysl Otakar II. roku 1263. Podle legendy založil klášter ze zbožných pohnutek. Král měl totiž před důležitou bitvou u Kressenbrunnu roku 1260 proti uherskému králi Bélovi IV. učinit zbožný slib, že za své vítězství nechá založit klášter. Po vítězném boji pak své slovo skutečně splnil. Důvody pro založení kláštera však byly zároveň i politické. Nový klášter měl zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.
Zdeněk Troup, bývalý kastelán kláštera Zlatá Koruna
Klášter Zlatá Koruna (CZ)
Czech Republic Day 5: Canoeing from Krumlov to Zlata Koruna
The last couple of pictures are from České Budějovice, where the cycling starts tomorrow.
Zlatá koruna 2015 Galavečer vyhlášení cen
Český Krumlov 3 - Kleť a Zlatá Koruna
Kleť, známý vrchol Blanenského lesa + Zlatá Koruna s významným klášterem, který byl ve středověku centrem vzdělanosti
Prezident Zeman: Zlaté město je více než zlatý kočár
Prezident ČR Miloš Zeman a prezident Číny Si Ťin-pching pronesli společné prohlášení po podpisu smluv o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou.
Církevní kalendář 13.11. sv. Anežka česká (Religious calendar)
Anežka Česká. Odešla na věčnost 2. března roku 1282. Tohoto dne je její památka uctívána i v římském církevním kalendáři.
Anežka se narodila roku 1207 (snad ale také 1205 nebo 1211) jako dcera českého krále Přemysla I. Otakara. Již jako dítě byla zasnoubena s Boleslavem Slezským a se synem císaře Fridricha II.
Z obou sňatků sešlo z politických důvodů, a tak se Anežka rozhodla zasvětit svůj život Bohu. Ve svém rozhodnutí setrvala, i když jí rodina nabízela nové ženichy.
Když měla být Anežka znovu obětována politice a měla se provdat bud' za Bedřicha II. nebo za anglického Jindřicha II., určila si svůj osud již sama. Její bratr Václav I. jí daroval pozemky u řeky Vltavy, kde Anežka zahájila z finančních zdrojů svého královského věna výstavbu velkolepě pojatého kláštera minoritů mužské i ženské větve, který se stal nejstarším klášterem II. řádu sv. Františka severně od Alp.
Stavba byla zahájena roku 1231 a o tři roky později složila královská dcera řeholní sliby. Hned na počátku založila při konventu špitál, při kterém na její popud vznikl i jediný český charitativní řád - křižovníci s červenou hvězdou.
Když 11. června 1234 vstoupila třiadvacetiletá Anežka spolu s dalšími sedmi dívkami ze šlechtických rodin do kláštera Na Františku, stal se její skutek evropskou událostí roku. Tento její čin vzbudil tehdy pozornost nejen proto, že odmítla nabízený sňatek s císařem; stala se vůbec první královskou dcerou, která vstoupila do chudého řádu sv. KIáry.
Papež Řehoř IX. nešetřil chválou a rady jí udílela i zakladatelka řádu sv. Klára, která ji nazývá sestrou ze všech nejmilejší. Několik měsíců po složení věčných slibů se Anežka stala z rozhodnutí Řehoře IX. abatyší kláštera.
V této funkci setrvala až do smrti, i když v souladu se svou pokorou se v roce 1238 vzdala tohoto označení a přijala jen titul soror maior (starší sestra).
Anežka sama vynikala cennými vlastnostmi, především činorodou energií a rozhledem, které zdědila po svém otci, ale také zjemnělou prozíravou inteligencí a smyslem pro duchovní hodnoty, což bylo dědictví po matce. Její vzdělání bylo věhlasné. Brzy se nadchla pro učení sv. Františka z Assisi a dopisovala si i s jeho přítelkyní a žačkou sv. Klárou.
Právě oni jí byli vzorem, když v Praze zakládala přísnou řeholi. Dokonce tak přísnou, že ji kvůli tomu papež Řehoř IX. odmítl schválit jako příliš náročnou. Nakonec se Anežce podařilo papeže částečně přesvědčit o správnosti svého názoru a on udělil jejímu řádu alespoň privilegium chudoby.
Sv. Anežka Česká se dožila velmi vysokého věku a celý svůj život obětovala těm nejchudobnějším lidem. Zároveň opakovaně urovnávala spory mezi králem Václavem I. a jeho synem Přemyslem II. Otakarem a českou šlechtou. Zemřela v době, kdy se český stát otřásal pod braniborskou okupací po smrti krále Přemysla II. Otakara, který padl na Moravském poli. Již za svého života byla považována za světici a úcta k ní se v Čechách uchovala po dlouhá staletí, až ji konečně v roce 1989 papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou. Tradice ji však dávno před tím zařadila mezi české národní patrony.
Anežka Česká je znázorňována především jako abatyše s korunou, jak ošetřuje nemocné. Jeden z nejznámějších příkladů této scény lze spatřit v galerii křižovníků na Křižovnickém náměstí. Často je také zobrazována s trpícími u nohou, jako například na sousoší v zadní části svatovítské katedrály vlevo (dílo K. Stádníka). Díky tradičnímu řazení mezi české zemské patrony se stala její socha součástí Myslbekova sousoší kolem sv. Václava na Václavském náměstí. V České republice je slaven svátek sv. Anežky 13. listopadu v souvislosti s jejím svatořečením (12. listopadu).
Cheb: V příštích čtyřech letech chce město investovat 860 milionů (TV Západ)
Výhled vývoje příjmů a výdajů na roky 2017 až 2020 schválilo Zastupitelstvo města Chebu. Na celé čtyřleté období se počítá s vyrovnaným hospodařením a stoupajícími příjmy, s výjimkou roku 2020. Do roku 2019 město splatí úvěr za výstavbu Kulturního centra Svoboda a počítá i s možností přijetí úvěru na financování lávky na Švédský vrch.
„Zásadní investice v rozpočtovém výhledu jsou v podstatě dostavba Lokomotivy, taková největší investiční akce. Potom budeme muset vyřešit lávku přes nádraží. Ať už to bude lávka nebo nějaké jiné dopravní spojení. V současné době se k tomu schází skupina odborná, která to právě prověřuje. A stejně tak i příprava, projektová příprava, ať už je to využití Dominikánu anebo případně další využití kasáren, protože když se zbourají kasárna, tak se musí říct, co tam bude stát dále,“ vyjmenoval některé významné akce starosta Chebu Petr Navrátil.
V Dominikánském klášteře, ve kterém dříve sídlilo Kulturní a společenské centrum, by mělo podle plánu vzniknout zázemí Základní umělecké školy. Na rozsáhlé pozemky po kasárnách na Zlatém vrchu zase existuje studie využití na výstavbu rodinných a činžovních domů. S některými dříve zvažovanými projekty se naopak ve výhledu nepočítá.
„Především se to týká lázní, nového bazénu, kde po zhodnocení současného stavu, který teď není dokonalý, ale tak se nám ukazuje, že stavět na tomto místě asi nebude příliš efektivní. Takže tam nemáme ani přípravu. A stejně tak v tom Dominikánu, kde jsme doufali, že už třeba budou nějaké stavební části, tak jsme zatím pouze v projektové přípravě. Co tam je, tak je knihovna, ale tam zase řešíme projektovou přípravu a nejsme ještě úplně stoprocentně zajištěni v oblasti financování samotné stavby. Máme tam slíbenou dotaci z Ministerstva financí, tak uvidíme,“ dodal Navrátil.
Pokračovat má zateplování školských zařízení, kam má jít s dotacemi okolo 70 milionů. Dalších více než 70 milionů se vynaloží na rekonstrukci komunikací a chodníků. Téměř padesát milionů chce město investovat do úprav vnitrobloků. Do revitalizace parků pak má jít 24 milionů. Celkem se podle výhledu má proinvestovat v Chebu 860 milionů korun.
Klášter Nová Říše na Moravě
Klášter premonstrátů v Nové Říši cca 10km od Telče v roce 2011 oslavil 800 let od svého založení. Prošel ve 20. století těžkými zkouškami, když jej nejprve zabraly jednotky SS a v 50. letech zde zřídili komunisté skladiště. V současnosti v klášteře žije komunita bratří premonstrátů.
Kromě chodu kláštera a řeholních povinností mají tito duchovní na starost správu v osmi farnostech.
Nejvýznamnější stavbou kláštera je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 17. století a knihovna s více než 20.000 svazky.
Cheb: Chátrající nemovitosti nejsou v majetku města (TV Západ)
Město Cheb bylo v poslední době kritizováno kvůli stavu nemovitostí na jeho území. Realita je taková, že se najde řada objektů, které jsou v žalostném stavu, ale město není jejich vlastníkem.
„Ty domy, které vlastní město, tak jsou v uspokojivém stavu. Nejsou mnohdy úplně nejkrásnější vevnitř, co se týče vybavení. Také koneckonců i ta technologie, se kterou se domy stavěly a i dnes strdunuceně používat, tak neumožňuje používat nejmodernější materiály a oni ty vápenné omítky táhnou vodu. To je jejich přirozená vlastnost, ale fungují velmi dobře. S těmi problematickými budovami, které můžeme vidět ve městě, tak nejsou nikdy ve vlastnictví města a ta práce s nimi je podstatně obtížnější,“ vysvětlil starosta Chebu Petr Navrátil.
V Chebu je několik lokalit, kde domy hyzdí své okolí a některé jsou dokonce i v historickém centru, památkové rezervaci.
„Wolkerova ulice, ta se normálně obývá. Ty budovy jsou v naprosto dezolátním stavu. Vlastník už dnes zabral v podstatě i chodník a část silnice, kde se nesmí parkovat a nesmí tam lidé chodit. My ho vyzýváme k tomu, aby sjednal nápravu ať už opravou těch budov, nebo demolicí. Já si umím i představit, že by se to dalo opravit, ale je to na něm. On to přivedl k tomu stavu současnému. Na Májové ulici před tím modrým věžákem tam tu situaci známe. Zastupitelstvo města bude projednávat 2,5 milionů korun téměř na likvidaci toho objektu, na demolici. S tím, že by to vymáhala potom exekuční kancelář. Pak máme na Májové ulici ještě jeden dům, ten je takový menší. Moc si ho zatím nikdo nevšímá, ale tam neohrožuje jeho stav, tak, aby se tam nedalo chodit po chodníku, ale také vlastník nějakým způsobem se moc nečiní. Největší objekt na Spáleništi, klášter, v současné době probíhá demolice. Tam se snažíme vyjednat při těch pracích, jestli by nešlo zachránit některé části, aby aspoň zůstala zachována nějaká památka na ten objekt. Přeci jenom, bylo to příliš velké. Někde se i povedlo, viz. Papírna, skvělá investice. Tam se to povedlo a využívá se to velmi dobře. Co nás asi největšího čeká, tak jsou kasárna směrem na Zlaťáku, tam uvidíme. Dnes běží výběrové řízení na bourání té největší budovy,“ vyjmenoval některé lokality Navrátil
Příliš možností, jak se bránit proti chátrání soukromých domů, město nemá. Výjimku tvoří domy v památkové rezervaci, kde přichází jako možnost institut vyvlastnění. Tím město bylo připraveno řešit situaci v Dlouhé ulici č. 9.
„Pokud se stav toho domu dostane do takového, že je nebezpečný pro okolo chodící, tak zasahuje stavební úřad. Ten už má své nástroje, i když vymahatelnost takových úkonů je velmi obtížná a velmi dlouhá. Vidíme to i ve Wolkerově ulici, ale v tom historickém jádru je to velmi podobné. Rozdíl je v historickém jádru, v té městské památkové rezervaci, že pokud ten dům už se dostane do stavu, kdy by hrozila zkáza té památkově chráněné budovy, tak město může vyvlastnit takovou budovu. Nabýt vlastnictví a potom už to řešit jako vlastní majetek. I když je to takový hraniční institut, použili jsme ho tady jednou. Jakmile jsme ho použili, tak ještě nedošlo k vyvlastnění, ale okamžitě došlo k přeprodeji té budovy, a dnes v Dlouhé ulici se ten dům opravuje. Pomohla alespoň i ta hrozba,“ přiblížil starosta.
Dalším problematickým místem je velký dům ve spodní části náměstí, kde dříve bývala pošta a restaurace. Nedávno zde opětovně spadla část římsy, naštěstí nikoho nezranila.
„Stavební úřad jedná s vlastníkem o odstranění těch problematických záležitostí. Samozřejmě i město by rádo vstoupilo s vlastníkem do jednání. Ta budova je na prodej. Neříkám teď, že to budeme kupovat, ani za jakou cenu. Možná máme i nějakou představu, ale rádi bychom jednali. Případně budeme i spoluúčastníci hledání nějakého nového investora. Ten dům sloužil kdysi jako hotel, tak byl stavěný, potom jako kanceláře. Možná, že by se tam zase hotel vrátit dál. Je to o velkých investicích a o ceně, za kterou ta nemovitost by byla prodána,“ dodal Navrátil.
Městu byla za 20 milionů nabídnuta zmíněná pošta, za stejnou částku klášter na Spáleništi, za 6 milionů vybydlené domy ve Wolkerově ulici. Pro město byly tyto nabídky neakceptovatelné.
Jak se rodí jídelna v klášteře Tuchoměřice
Obrazová ilustrace postupů prací při výstavbě zbrusu nové jídelny v rámci kláštera Komunity Chemin Neuf v Tuchoměřicích
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Kam se běžně nechodí
České Budějovice (německy Budweis, popřípadě Böhmisch Budweis) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. V roce 2015 zde žilo přes 93 tisíc obyvatel (s aglomerací zhruba 140 tisíc obyvatel[zdroj?]). Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše a nachází se v nich řada historických památek a muzeí. Pro ně a blízkost dalších historicky cenných míst (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod, Třeboň atd.) jsou častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.
Moderátorka Ester Janečková: Sundala ortézu, ale trpí dál bolestmi!
Nebýt jejího manžela, dopadlo by zranění Ester Janečkové daleko hůř. „Je to přesně tři týdny a dva dny, kdy jsem v Krkonoších nasedla na sněžný skútr a převrátili jsme se,“ svěřila se Super.cz moderá
Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
Ženský cisterciácký klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova
Mesto k světu 41
Město Plzeň pohledem architekta
Vzácná Zlatokorunská madona se vrací do kláštera
Po dlouhém vyjednávání se gotický obraz Zlatokorunské madony vrací do kláštera ve Zlaté Koruně, odkud byl odvezen v roce 1938. Návštěvníci jej uvidí v nově obnovené a zrestaurované opatské kapli. Více: