#Migawka #Kościół #Pokoju w Świdnicy. Wideo z drona #Świdnica
#Migawka #Kościół #Pokoju w Świdnicy. Wideo z drona #Świdnica
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy – zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. W księstwach tych wszystkie kościoły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do kościoła katolickiego. W księstwach będących we władaniu Piastów Śląskich, w większości ewangelików, wszystkie kościoły mogły pozostać protestanckie. Kościół Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy świątynie protestanckie. Miał to być gest tolerancji, ale i tak ustanowiono utrudnienia dla ewangelików.
Ich budowa była ograniczona wieloma warunkami:
kościół musiał być lokowany poza murami miasta, oddalony od nich na odległość strzału armatniego,
nie mógł mieć dzwonnicy,
nie mógł posiadać szkoły parafialnej,
nie mógł mieć bryły przypominającej kościół,
musiał być zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny),
okres budowy nie mógł przekroczyć 1 roku.
Wcześniej zbudowano kościoły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Kościół w Głogowie runął w 1654, później został odbudowany, a ostatecznie spłonął w 1758. Kościół w Jaworze stoi do dziś.
Kamień węgielny pod budowę kościoła w Świdnicy położono 23 sierpnia 1656 roku. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Kościół zbudował świdnicki cieśla Andreas Kaemper.
Pierwsze nabożeństwo w nowym świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 roku.
W 1708 roku, w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok kościoła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelicką. Oba budynki zachowały się do dziś.
Stanowi symbol pojednania polsko-niemieckiego - nie tylko ze względu na nazwę, ale też na wspólną wizytę w świdnickim kościele w 1989 r. premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, kiedy obaj politycy modlili się tu o pokój i pojednanie.
Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony w systemie szachulcowym jako budowla centralna, wybudowana na planie krzyża greckiego, mierząca 44 m długości i 30,5 m szerokości. Na parterze i czterech piętrach empor mogło się zmieścić 7,5 tysiąca osób (w tym 3 tys. miejsc siedzących). Kościół był budowany z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby osób, co było ważne zwłaszcza w czasach ograniczania wolności wyznania dla protestantów, ponieważ była to jedna z dwóch świątyń protestanckich na obszarze księstwa świdnicko-jaworskiego. Dlatego też świątynia posiada ogromną powierzchnię wewnętrzną (1090 m²) i kubaturę.
Ołtarz główny, również dzieło Hoffmanna, został zamówiony z okazji stulecia kościoła w 1752 i ukończony w następnym roku. Nad mensą ołtarzową umieszczona jest niewielka płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. W centrum znajduje się Chrzest Chrystusa oraz postaci Mojżesza, arcykapłana Aarona oraz apostołów Piotra i Pawła. Powyżej, na sześciu kolumnach korynckich spoczywa fryz z napisem: Dies ist mein geliebter Sohn, an dem ich Wohlgefallen habe (To jest syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem – Ew. Mateusza 3,17). Pośrodku, na wysokości fryzu, alegoria Ducha Świętego w postaci gołębicy. Powyżej, pod baldachimem, złoty trójkąt, otoczony promieniami, z hebrajskim napisem JHWH - alegoria Boga Ojca. Na szczycie ołtarza, na księdze z siedmioma pieczęciami stoi baranek z chorągwią. Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 1666-1669, zbudowane przez firmę Gottfrieda Klose z Brzegu i wielokrotnie przerabiane. Na najwyższej emporze nad ołtarzem znajdują się mniejsze organy ufundowane w 1695 roku przez Sigismunda Ebersbacha. Na wprost ambony, nad głównym wejściem do kościoła, znajduje się bogato zdobiona loża rodziny Hochbergów, dobroczyńców kościoła, zbudowana w 1698 r. Empory na całej długości pokryte są 78 tekstami wersetów biblijnych i 47 scenami alegorycznymi. Obrazy malowane na deskach ilustrują sens znajdujących się obok cytatów biblijnych. Balustrady empor są bogato zdobione rzeźbami i malowidłami.
Stropy kościoła są ozdobione malowidłami z lat 1694-1696, autorstwa dwóch świdnickich malarzy - Chrystiana Sussenbacha i Chrystiana Kolitschka. Ilustrują one sceny z Objawienia św. Jana:
Na skrzyżowaniu naw namalowano Świętą Trójcę.
Stropy wokół obrazów oraz stropy empor i filary malowane są w desenie roślinne.
Organy po renowacji / Kościół Pokoju w Świdnicy
Świdnica 16.07.2016.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
W Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska znajdują się makiety takich zabytków jak: Bazylika Mniejsza w Krzeszowie, Zamek Frýdlant, Schronisko PTTK nad Łomniczką - Karpacz, Słonecznik, Dom Śląski, Zapora, Złoty Pociąg, Dom Modlitwy w Łomnicy, Dwunastu Apostołów, Cerkiew z Sokołowska, Pałac Łomnica, Dworek Wdowy, Pałac Wojanów, Pałac Miłków, Pałac Bobrów, Kościół Wang, Schronisko Samotnia, Strzecha Akademicka, Śnieżka, Zamek Chojnik, Dom Gerharta Hauptmanna, Wieża rycerska w Siedlęcinie, Schronisko Szwajcarka, Dębowy Dworek w Karpnikach, Pałac w Karpnikach, Zamek Czocha, Kościół Pokoju w Świdnicy, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Zamek Książ, Kościół Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, Domy Tyrolskie z Mysłakowic, Pałac Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III, Pałac Rodu von Magnis w Bożkowie, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, Starówka Jeleniej Góry, Starówka Lubomierza, Kościół Św. Maternusa w Lubomierzu, Baszta Bracka z Lubania, Ratusz z Kowar, Pałac z Vrchlabí, Wygląd szczytu Śniezki sprzed 1968 roku, Dolnośląska Chata Przysłupowa, Dom Kołodzieja w Zgorzelcu, Zamek Kliczków, Pałac w Dąbrowicy, Ratusz z Görlitz, Ratusz Wrocławski, Pałac z Jilemnice, Pałac Moszna, Kościół Pokoju pw. Ducha Świętego w Jaworze, Bad Muskau.
Skandal na pogrzebie dziecka. „Wziął piłę i zaczął piłować trumnę!” (UWAGA! TVN)
Najpierw śmierć dziecka, później skandal na jego pogrzebie. W trakcie pochówku 11-miesięcznej Klary okazało się, że trumna nie mieści się w przygotowanym grobie. Grabarz spiłował trumnę z ciałem dziecka na oczach zrozpaczonych rodziców.
Więcej reportaży tutaj:
Oglądaj UWAGĘ! codziennie. Pn - pt g. 19.50. Sb-nd 19.45.
Subskrybuj:
Skontaktuj się z nami:
Wizyta wicestarosty u kuratora oswiaty
Wicestarosta Arkadiusz Baranowski spotkał się we Wrocławiu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem. Wspólnie z dyrektor PORE Dorotą Domińską - Werbel, Lucyną Buczkowską dyrektor PCKZiU oraz Beatą Janas Naczelnik Wydziału Edukacji Zdrowia i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Jaworze rozmawiano na temat perspektyw rozwoju oświaty w Powiecie Jaworskim. Wicestarosta nakreślił korzyści dla powiatu z racji inwestycji koncernu Mercedes-Benz. Podkreślił, że od roku szkolnego 2017/2018 planowane jest rozpoczęcie kształcenie piętnastu mechatroników - uczniów Branżowej Szkoły Zawodowej I Stopnia w PCKZ i U w Jaworze na potrzeby firmy. Dotychczasowe spotkania z przedstawicielami Mercedes-Benz zaowocowały opracowaniem katalogu umiejętności zawodowych pożądanych przez koncern. Ponadto poinformowano kuratora że zgłosiła się firma z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wyraziła gotowość kształcenia uczniów w charakterze pracowników młodocianych. Naczelnik Beata Janas zwróciła uwagę na konieczność zakupu wyposażenia technodydaktycznego do kształcenia praktycznego mechatroników. Powiat Jaworski zamierza ubiegać się o dofinansowanie tego zakupu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W II części spotkania Wicestarosta A. Baranowski poinformował Kuratora Oświaty o trzech projektach unijnych realizowanych ze środków RPO WD. Jednym z nich jest projekt pn. Radosny Start - utworzenie Przedszkola Specjalnego w Jaworze. Do którego aktualnie uczęszcza sześcioro dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przedmiotowa inicjatywa była zgodna z oczekiwaniami rodziców i dzieci niepełnosprawnych. W ślad za tym Powiat Jaworski wystąpił do Kuratora o przekształcenie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w PORE w Poradnię Specjalistyczną, która będzie mogła badać i orzekać o rzeczonych niepełnosprawnościach..
Podczas spotkania Wicestarosta podziękował za wsparcie działań i przyjęcie oraz podpisanie zgody na uruchomienie Poradni Specjalistycznej w Jaworze. Jak zaznaczył Wicestarosta była to bardzo ważna decyzja, która spowodowała, iż na chwilę obecną dzieci niepełnosprawne oraz ich rodzice mogą w Jaworze otrzymać stosowne orzeczenie o niepełnosprawności. Bardzo chcieliśmy pomóc rodzicom w tym zakresie, udało się i cieszy nas to niezmiernie - dodał Wicestarosta. Na zakończenie Wicestarosta zaprosił R. Kowalczyka na otwarcie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze.
Kościół w Świdnicy
Kościół w Świdnicy w parku miniatur w Kowarach
LEGNICA. TVRegionalna.pl i portal RegionFAN.pl już w Legnicy!
Miło nam poinformować, że naszym widzom i czytelnikom wychodzimy na przeciw. Telewizja Regionalna, portal Regionfan.pl i dwutygodnik „Puls Regionu”, o sprawach Legnicy i legniczan informowały od dawna, jednak od zaledwie kilku dni w mieście jesteśmy i duchem, i ciałem. Nasza nowa redakcja i biuro reklamy znajduje się w samym sercu Legnicy, w budynku galerii Piastów.
Historia Kościoła- Wykłady 2 Richard O'Connell
Cykl 12 wykładów na temat historii kościoła od 1- 20 wieku- wykladowca Richard O'Connell
Jaworze.wmv
Było jak w bajce, jest gorzej niż myślałem.
Koncert w kościele Zesłania Ducha Świętego-mistrz przemawia.
Light Move Festival 2013 - sobota
RADECZNICA 2015 - miejsce kultu Św. Antoniego
Tu na wzgórzu Łysa Góra 8 maja 1664 r. objawił się św. Antoni Szymonowi Tkaczowi. 13 czerwca w uroczystość świętego przybywają do Radecznicy pielgrzymi z całej Polski. Również w ciągu roku przybywają pielgrzymi z różnych stron Polski, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Na wzgórzu znajduje się barokowy kościół z XVII w. pod wezwaniem św. Antoniego oraz klasztor oo. Bernardynów. Największy rozkwit sanktuarium przypadł na okres zaborów..Radecznica nazywana była Częstochową Lubelską. Drewniana kaplica Na wodzie pochodzi z I poł. XIX wieku. Radecznica - gmina wiejska w woj. lubelskim, w powiecie zamojskim6 cze 2015
Bogurodzica. Panie dobry jak Chleb...
Co mu w Duszy Grało - Koncert z okazji Kanonizacji Jana Pawła II,
Improwizacje na motywach sakralnej i ludowej muzyki polskiej. Improvisations on the traditional sacred and folk Polish music.
Tomasz Trzciński - music & piano Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, 3 maja 2014
Projekt - Ks. dr. Grzegorz Harasimiak i Tomasz Trzciński
Część 3. Westerplatte: Bogurodzica, Panie Dobry Jak Chleb
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje 'Westerplatte'. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.
Św. Jan Paweł II, Papież
Gdańsk, Westerplatte, 12 czerwca 1987
® & © Musikproduktion Tomasz Trzciński, Qualityinmusic 2015
All Rights Reserved
Piano Explorations Live:
Koncert organowy z okazji Kongresu Turystyki Polskiej - Pełny material
W trakcie trwania Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy uczestnicy
konferencji zostali zaproszeni przez gospodarzy miasta i Parafię
pw.św. Trójcy na Koncert Organowy w Kościele Pokoju. Na wielkich
organach królewskiej firmy Schlag i Synowie ze Świdnicy grali;
Maciej Bator-kantor świdnickiego kościoła, organista i pedagog ze
swoim uczniem 11 letnim Jakubem Monetą-uczniem Państwowej Szkoły
Muzycznej I stopnia w Świdnicy.
Ten świetnie rozumiejący się duet przedstawił gościom Koncertu utwory m.in.
takich mistrzów jak J.S. Bach i G.F Handel.
Grą zachwycił zarówno nauczyciel, jak i jego uczeń-Kuba-talent
czystej wody.
Gratulacje i wielkie dzięki za duchową ucztę
Świdnica 13.10.2016
Zdjęcia: Bronisław Syposz
Prezentacje różnych Kościołów #6 ( Małopolska #1 )
Nagrywanie plenum było nagrywane w niedzielę ( 14.08 )
1. O 6.30 ( skąd jest zdjęcie gdzie są wagi dzwonów w Miłosierdziu ) Nagrania nie dałem bo film się by niezmieślił w 15 min.
2. O 8.00 ( przepraszam za bieganie ale spieszyłem się z fary gdzie nie zadzwoniły dzwony )
Nagranie jednego dzwonu w Miłosierdziu było robione w czwartek ( 11.08 )
Fara była nagrywana w środę ( 10.08 ). ( sorry za przecieranie kamery ale bałem się o aparat ( obiektyw ) który i tak przemókł.
Farę słabo też słychać przez ulewę która tego dnia była w Sączu.
Jeden czy dwa Kościoły w Polsce
I created this video with the YouTube Video Editor (
Orędzia Matki Bożej z Medziugorja ❤
Musica:Melinda Dumitrescu/ Spirito Santo
Orędzie iz Medziugorje, 25. listopad 2012r.
„Drogie dzieci! W tym czasie łaski wzywam was wszystkich, abyście odnowili modlitwę. Otwórzcie się na spowiedź świętą, aby każdy z was całym sercem przyjął moje wezwanie. Jestem z wami i chronię was od otchłani grzechu, a wy musicie się otworzyć na drogę nawrócenia i świętości, by wasze serce płonęło z miłości do Boga. Dajcie mu czas i On się wam daruje i tak w woli Bożej odkryjecie miłość i radość życia. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.
Orędzie iz Medziugorje, 2. grudzień 2012r. - Orędzie dla Mirjany
„Drogie dzieci, z matczyną miłością i matczyną cierpliwością ponownie proszę was, abyście naśladowali w życiu mojego Syna, abyście żyli Jego pokojem i Jego miłością. Abyście, jako moi apostołowie całym sercem przyjęli Bożą prawdę i modlili się do Ducha Świętego, by was prowadził. Dopiero wtedy będziecie mogli wiernie służyć mojemu Synowi, a poprzez świadectwo swojego życia, ukażecie innym Jego miłość. Przez miłość Mojego Syna i moją, ja jako matka staram się sprowadzić wszystkie zagubione dzieci w moje matczyne ramiona by wskazać im drogę wiary. Dzieci moje pomóżcie mi w tej mojej walce, którą jako matka prowadzę, i módlcie się ze mną aby grzesznicy uświadomili sobie swoje grzechy i szczerze za nie żałowali. Módlcie się również za tych, których mój Syn wybrał i w swoim imieniu poświęcił. Dziękuję wam.
„Dziatki, wierzcie, że dzięki prostej modlitwie można czynić cuda. Poprzez modlitwę otwieracie swoje serca Bogu i On czyni cuda w waszym życiu. Wasze serce, patrząc na owoce, wypełnia się radością i wdzięcznością do Boga za wszystko co czyni w waszym życiu, a poprzez was z życiu innych.
( From orędzie iz Medziugorje, 25. październik 2002 )
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Został wybudowany jako ewangelicki w 1902 roku, później oddany pod jurysdykcję Kościoła Katolickiego. Śliczny budynek z czerwonej cegły niedaleko Bramy Wrocławskiej i murów miejskich,
Mieści się on przy ulicy Staszica niedaleko dworca autobusowego
#001 Bądź czujny – Dominik Dubiel SJ | 03.12.2017
Zapraszamy na profil Banita na Facebooku: Mężczyzna | Kościół | Inaczej:
Banita jest także na Twitterze:
prezentacja Kościół czasów ostatecznych
Studium Bibilijne Kościół czasów ostatecznych przygotowane w ramach Szkoły Biblijnej Fundamenty Życia' prowadzonej przez Kościół Jezusa Chrystusa na ul. Sienna 82 w Warszawie,
Spotkania odbywają się:
Niedziela: 11:00,
Wtorek: 19:00,
Czwartek: 19:00
Sobota (młodzież) 18:00
Więcej info na kjch.com.pl
Kościół Świętego Jana w Stargardzie Szczecińskim
Kościół Świętego Jana w Stargardzie Szczecińskim. Film nakręcony w maju 2011 roku podczas mojego pobytu w tym mieście.
Naprawdę przepiękne miejsce i ciekawy zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć. Prawdziwa perła i atrakcja turystyczna rejonu.