Dobrušský silvestrovský ohňostroj 2019
Máme za sebou parádní ohňostroj ????Díky Jiří Zelingr za jeho přípravu ????
Byla to dechberoucí světelná show na obloze, my Vás ale zavedeme na terasu městského úřadu. Odpalování takového ohňostroje je totiž pořádný adrenalin ????Je až k neuvěření, že po tolika letech má Zelí všechny prsty ????
Podívejte se na reportáž ????⤵
VACENOVICE-KDYŽ SENIOŘI TANČÍ... (flamengo oda noňa v podání vacenovských žen)
Jakub Cigler architekti _ Železná Ruda _ obnova centra obce
Projekt _ Centrum města Železná Ruda
Studie metodického přístupu k rozvoji a obnově města _ 2017
Klient _ město Železná Ruda
Zpracovatel _ Jakub Cigler architekti a.s.
Odpovědný architekt _ doc. Ing. arch. Jakub Cigler
Tým _ Ing. Aleš Raimr, MgA. Pavel Hrubý
Celková plocha řešeného území _ 14.340 m2
Součástí studie metodického přístupu k rozvoji a obnově města Železná Ruda je kromě historického, majetkoprávního a provozního zhodnocení stávajícího stavu centra i komplexní návrh veřejného prostoru středu obce vypracovaný na základě snahy zhodnotit stávající cenné prvky a snahy eliminovat nežádoucí faktory. Klíčovými tématy návrhu bylo proto zejména upřednostnění pěších před automobilovou dopravou, zhodnocení využitelnosti svažitého terénu, podpora rozvoje parteru a adjustace historických památek.
Řešené území zahrnuje prostor kolem kostela Panny Marie Pomocné, předpolí Zámečku, předpolí a okolí budovy městského úřadu a prostor v místě křížení ulic Klatovská a třídy 1. máje. Úprava ploch navazujících na objekt kostela Panny Marie Pomocné je plně podřízena významu nemovité historické památky a podpoře rozvoje aktivního parteru zejména pohostinského charakteru. V prostoru za kostelem návrh upomíná na umístění původního hřbitova. Veřejný prostor pod Zámečkem je obohacen o plochu dosud zastavěnou chátrajícím objektem na parcele č. 152/1. Zhodnocení využitelnosti a pěší prostupnosti svažitého terénu je docíleno terasovým uspořádáním. Plochu před MÚ ŽR návrh uzpůsobuje důstojnému nástupní prostoru a posílení pěší prostupnosti podél hlavního dopravního tahu směrem k ulici 1. máje. Výškový rozdíl je řešen identickým terasovým uspořádáním. Úprava prostranství před bývalým hotelovým komplexem Javor řeší zejména složité křížení pěší a automobilové dopravy, potřebu zásobování aktivního parteru, potřebu parkovacích stání a kultivaci pěšího prostoru bezprostředně navazujícího na obchodní plochy.
Návrh s ohledem na předpokládané fázování realizace plně respektuje tranzitně zatíženou komunikaci 1. třídy (Klatovskou ulici), která je jedním ze základních determinujících prvků v řešeném území, zároveň ale i předjímá možnost provedení úprav veřejného prostoru po jejím případném vymístění mimo centrum města. Zklidnění okolních navazujících komunikací je docíleno zvýšením pojízdné úrovně, organizací dopravy nebo vhodným výběrem povrchového materiálu.
Vodní(Water)hrad(castle)Švihov 1080p CZ
Composer music:BrunuhVille
Na místě dnešního rozlehlého hradu Švihova postavil patrně Vilém ze Švihova, připomínaný poprvé v r. 1342, v první polovině 14. století tvrz. Při ní (nedaleko původní vsi) vzniklo v téže době městečko Švihov, které se mělo stát hospodářským centrem švihovského statku a mělo svému zakladateli a jeho potomkům poskytovat významné příjmy. Ovšem tento plán se v plné šíři nepodařilo uskutečnit, neboť městečko silně trpělo konkurencí nedalekého královského města Klatov.
V druhé polovině 14. století byl držitelem švihovského statku s tvrzí Břeněk Švihovský z Rýzmberka, který se v r. 1394 připomíná jako člen odbojné panské jednoty, jež se postavila proti králi Václavu IV. R. 1396 se Břeněk stal dvorským sudím a později se znovu přiklonil k Václavu IV. Břeněk žil ještě r. 1407, kdy daroval roční plat dominikánskému klášteru v Klatovech. Břeňka vystřídal v držení švihovského statku Vilém Švihovský z Rýzmberka, který byl katolík a účastnil se bojů proti husitům. Tento stoupenec plzeňského landfrídu byl nebezpečným sousedem města Klatov, které stálo na straně podobojí. Proto na počátku r. 1425 táborská a sirotčí vojska oblehla švihovskou tvrz. Před Švihovem se shromáždilo na 8000 pěších a přes 1000 jízdních vojáků, vedených hejtmanem Janem Hvězdou z Vícemilic, řečeným Bzdinka. Po 15 dnech se posádka o 130 mužích vzdala a tvrz i s městečkem zůstaly v moci táborů pod ochranou města Klatov. O výhodném položení švihovské vodní tvrze svědčí skutečnost, že se ji podařilo dobýt, až když byly prokopány příkopy a voda vypuštěna.
Vilém Švihovský zůstal však i nadále na straně katolíků a v l. 1423–1436 byl považován za jejich vůdce v Plzeňském kraji. R. 1427 jej v Tachově husité zajali, ale podařilo se mu uprchnout. R. 1433 bránil Plzeň proti vojskům Prokopa Holého. Když se v Čechách ujal vlády král Zikmund, dostal Vilém v r. 1436 svůj švihovský statek zpět.
Jediný Vilémův syn, Půta Švihovský, připomínaný poprvé r. 1472 jako pán na Švihově, zastával významný a výnosný úřad nejvyššího sudího Království českého a r. 1473 získal od krále Vladislava II. právo ke stavbě několika hradů na svých panstvích. Tohoto práva využil již r. 1480, kdy dal novou švihovskou tvrz zbořit a na jejím místě začal stavět rozsáhlý a pevný hrad. V době stavby Švihova, k níž přibylo r. 1490 ještě budování druhého významného hradu, Rábí, se však octl Půta ve značných finančních potížích, přestože kromě výnosného úřadu a švihovského panství s 13 vesnicemi mu patřilo ještě přeštické panství s městem Přešticemi a 10 vesnicemi, panství Rábí, Horažďovice, Prácheň a Roudnice, dále bohaté město Kašperské Hory s právem dobývat drahé kovy a další pozemkový majetek. Pokles hodnoty poddanských platů proto vyrovnával nejenom jejich zvyšováním, ale zejména zaváděním nových robot. Ve snaze získat nové příjmy povýšil městečko Švihov na město a poskytl mu řadu práv, a to nejen hospodářských, ale dal mu i právo hradeb. Půta zemřel náhle r. 1504, což utlačovaní poddaní, kteří svého pána nenáviděli, spojili se zásahem pekelné moci.
V l. 1480–1504, tedy ještě za Půtova života, bylo na Švihově postaveno severní křídlo vnitřního hradu. Byl to dvoupatrový palác, původně s dřevěnými stropy, které byly záhy po dokončení stavby nahrazeny klenbami. V patře zůstal prostor nerozdělen a tvořil rozlehlý sál. Dále byl stavěn jižní palác, jehož původně rovné stropy byly ještě během stavby nahrazeny klenbou, bezpochyby podle návrhů tehdejšího stavitele Pražského hradu Benedikta Rietha (Rejta). Na rozdíl od severního paláce byl prostor jižního paláce rozdělen na tři místnosti v přízemí a na dvě v prvním patře. Současně se stavbou obou paláců byla stavěna i hradní kaple s hvězdicovou klenbou, reprezentativní pětipatrová vstupní věž, předsunutá do hradního příkopu, a konečně bylo kolem vnitřního hradu vybudováno i opevnění: bašta pod kaplí a dále bašty Zlatá, Červená, Bílá a Zelená. Od obytné části hradu bylo opevnění odděleno úzkým parkánem, zcela podle současných požadavků, kladených na tehdejší fortifikační stavby. To také dokazuje, že autor celého projektu, jímž byl nepochybně Benedikt Rieth, byl seznámen se současným světovým vývojem v opevňovací technice.
Ještě za Půty Švihovského začala také stavba vnějšího opevňovacího pásu a městských hradeb okolo přilehlého podhradí, dnešního Dolního města.
Cheb: V zimní sezóně vypomůže i nová technika (TV Západ)
Zimní údržba komunikací je v každém městě téma, které se hodně řeší a ne vždy je každý spokojen. Zjišťovali jsme proto, jak je město Cheb připravené na letošní zimu. Úklid sněhu na vozovkách a chodnících pro město zajišťují technické služby CHETES.
„Ta si vlastně koordinuje veškerou zimní údržbu včetně materiálu, techniky a všeho. Pak CHETES jako takový má nasmlouvaný další organizace, které pomáhají při zimní údržbě,“ popsal místostarosta Chebu Zdeněk Hrkal.
„V CHETESu se spojí několik středisek dohromady – čištění, zeleň, komunikace, tímto dáme dohromady zhruba 50 zaměstnanců. Tito zaměstnanci drží pohotovosti, vesměs je to od rána – od brzkých ranních hodin, někdy i třeba od půlnoci nebo od dvou od rána a jede se celý Cheb - všechny okolní části Chebu, Skalka, střed města, nádraží, atd. Průmyslovou zónu jedeme částečně. Na průmyslovou zónu máme nasmlouvány externí dodavatele. Na Chebsku je asi 5 nebo 6 firem. Pokud je budu jmenovat, vyzdvihnu hlavní, a to Diecézní charita – ta má zhruba 10 až 12 lidí, Terea – ta má také asi zhruba 10 až 12 lidí a nějakou techniku, potom jsou tam traktory, které jedou okolní části Chebska - vesnice, a tak dál,“ vysvětlil jednatel CHETESu Ilja Mlátilík.
Kromě kmenových zaměstnanců CHETESu vypomáhají také nezaměstnaní z úřadu práce. Společnost má dostatek posypového materiálu. Soli i drtě přes 300 tun, písku pak 180 tun. Uskladňuje i menší množství solanky, která se hodí na rychle namrzlé komunikace. Páteř techniky tvoří vozidla.
„Které v létě dělají i normální běžnou službu, jsou to multikáry. Teď je tam nový komunální vozidlo ZEBRA. Všechna tato vozidla je možno osadit pluhem a několika násypkami. V létě je to třeba kropička. V zimě jsou to sypáky. Sypáky jsou jak na sůl, drť, písek, tak i na solanku. Takže to, co kupujeme - veškerou techniku novou, tak se snažíme, aby to bylo do budoucna multifunkční, nejenom malá auta, ale i velká auta,“ zdůraznil Mlátilík.
Ještě do konce roku získá CHETES novou techniku na odklízení sněhu ve formě nástaveb. Celkové náklady na zimní údržbu bude společnost znát až po skončení zimní sezony.
„Některá zima stojí 11 milionů, některá 14 nebo 17 milionů. V loňském roce to bylo zhruba něco kolem 14, 15 či 16 milionů. Záleží tedy hlavně na tom, jak přijde leden, únor. Do Vánoc to jakžtakž jde, jak vidíme dnes. Potom ale přijde leden, jsou tam dlouhodobé velké mrazy, tak potom se to vyšplhá,“ přiblížil Mlátilík.
Hlavní tahy – Evropská, Pražská, Ašská – udržuje v zimě Krajská správa a údržba silnic, zbytek pak město a soukromé firmy.
„Městských komunikací je přes 40 km. K tomu je potřeba počítat i chodníky a dejme tomu i některá parkoviště nebo odstavné plochy,“ spočítal Hrkal.
V případě potíží nebo kalamity se vyplatí obrátit rovnou na CHETES. Buď na zelenou linku 800 870 870 nebo přímo na vedoucího provozu komunikací 731 410 666.
Opravy strakonických škol
O těchto letních prázdninách došlo ve Strakonicích k řadě oprav základních a mateřských škol. Probíhá například výměna oken, zbavení azbestové zátěže a několik dalších změn k lepšímu.
Zásady územního rozvoje. Dokument, který nemá každý kraj.
Mít tak Zásady územního rozvoje, mohli jsme v kraji stavět tolik potřebné komunikace. Ale protože je nemáme, můžeme si leda tak dál lhát, že jsme odvedli dobrou práci.
Zasedání Zastupitelstva města Mnichovo Hradiště 16.2.2015
Místo konání: KLUB MNICHOVO HRADIŠTĚ s.r.o.
Záznam ze zasedání zastupitelstva pořizuje a zveřejňuje městský úřad. Na pořizovatele záznamu se můžete obracet kvůli případné opravě údajů či uplatnění dalších práv.
Poliklinika Bory
Co je nového na Poliklinice Bory?
Trať Kolín-Přelouč
Trať Kolín-Přelouč Rx 895 Slovácký Express