Kyselka - rozhledna Bučina
Kamennou rozhlednu nechal vystavět patrně v době kolem roku 1880 tehdejší majitel zdejších lázní Heinrich Mattoni v severozápadním svahu vrchu Bučina jihovýchodně nad obcí Kyselka (Gießhübel-Sauerbrunn). Po 2. světové válce přestala být rozhledna udržována a postupně chátrala. V 50. letech 20. století byla ještě krátce využívána jako vojenská pozorovatelna. Na konci 20. století se o objektu mluvilo jako o nejzchátralejší rozhledně v České republice. V letech 2002-2003 a 2017 proběhla celková rekonstrukce rozhledny.
Historie a popis objektu:
Natočeno v rámci XVIII. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje v kategorii Zachráněná památka Karlovarska.
Autor: Vertical images
Texty: Jaroslav Vyčichlo, Památky a příroda Karlovarska
Natočeno: duben 2018
Františkovy Lázně: Do města mohou přijít investice za 2 miliardy (TV Západ)
Město Františkovy Lázně by mohlo v následujících letech zažít nový impuls k dalšímu rozvoji. Probíhají jednání o třech velkých investicích, které se v součtu přiblíží 2 miliardám korun. Projekty by přinesly jak rozšíření zástavby v centru, tak rejstřík poskytovaných služeb. V několik let nefungujících balneo provozech Lázní I. by měla podle plánů vzniknout rehabilitační klinika.
„Všechny balneologické procedury se přenesly přímo do hotelů, takže každý hotel dnes má svoje balnea a tento centrální zdroj balneologické péče - prakticky dnes pozbývá smyslu ho dále udržovat. Hledali jsme využití pro budovu, které by se nejvíce k lázeňství hodilo. Myslím si, že investor, který nás oslovil s myšlenkou vybudovat na tomto místě rehabilitační kliniku, je pro nás takovou lehkou záchranou. Větší část budovy bude zachována k jejímu původnímu účelu. Což je samozřejmě velká výhoda – třeba k jednáním s památkáři. Protože stojíme před památkově chráněným objektem. Je zde spousta věcí, které díky tomu účelu, pro který bude zvolen, zachováme spoustu věcí v té budově tak, jak jsou původní,“ vysvětlil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.
Za projektem stojí česká firma, která chce investovat rámcově několik set milionů korun. Vzniknout by mělo asi dvěstě lůžek klinické péče. Zachována má být část balneoprovozu, ostatní poslouží jako rehabilitační pracoviště.
„O kousek dál je zde ve stavebním povolení hotel Atlantis o 300 lůžkách a v současné době projednáváme i se společností CPI Hotel rekonstrukci a dostavbu hotelu Slovan, který je také v blízkosti. Pokud budu mluvit v číslech, tak jedna věc je, že jsou tři investoři a dá se říci, že se bavíme o částce téměř dvou miliard korun sem do Františkových Lázní. Druhá věc je, že projednáváme samozřejmě spolupráci i s památkovou péčí, protože díky těmto investicím by se rozšířilo centrum města ještě o jednu ulici a o jeden pás domů. Takže to je pro Františkovy Lázně, myslím si, velmi zajímavé,“ prozradil Kuchař.
Ke studii na rehabilitační kliniku by se měli vyjádřit zastupitelé po jejím předložení v prvních měsících příštího roku.
„Zda je to záležitost, kterou ve Františkových Lázních chceme. Protože se nebude jednat o prodej budovy, což je velmi důležité pro město, že město by prakticky participovalo i na této klinice, tak si myslím, že nastavení dlouhodobého nájmu za určitých podmínek investice do této budovy budou samozřejmě věcí dalších jednání,“ zdůraznil starosta.
Bývalý hotel Slovan změní jméno na Zlatý Anděl a rozšíří se o přístavbu směrem do dvora. V současné době probíhají složitá jednání s památkáři.
„Prakticky ta původní část hotelu zůstává téměř nedotčená, protože se bavíme o veřejně přístupné kavárně, která bude dvoupatrová tak, jako původně byla. Tady je potom vstupní hala a obchůdky, které tam původně byly. Toto je vlastně dostavba dozadu na to parkoviště až k té uliční čáře,“ ukázal v plánech starosta Kuchař.
Zcela novou stavbou by měl být hotel Atlantis.
„Projekt, který je již pět, šest let ve stavebním povolení. V současné době jednáme s investorem, který by tento hotel postavil. Společnost Falkensteiner, která je majitelem toho projektu, tak by potom byla provozovatelem hotelu v následných letech,“ přiblížil Kuchař.
Všechny tři projekty výrazně promění nejen ulici Máchovu, ale vliv budou mít i na celé centrum města.
„Hotel Zlatý Anděl - budoucí, to je Slovan, toto jsou Lázně I. a zde je naplánován hotel Atlantis,“ nad mapou města vyjmenoval starosta.
Řešit by se proto měla celá Máchova včetně dopravního provozu, napojení pro pěší na Národní třídu i vzhled přilehlého okolí.
Karlovy Vary ( part 2 )
Karlovy Vary is a popular tourist destination, especially for international celebrities visiting for spa treatment. The city is also known for the Karlovy Vary International Film Festival and popular Czech liqueur Karlovarská Becherovka. The glass manufacturer Moser Glass is located in Karlovy Vary. The 2006 film Last Holiday featured the city's Grandhotel Pupp.
Summer 2017 - Krušné hory | Ondra Bojanovský
Krátký sestřih rodinné dovolené v Krušných horách.
1. den - Uhelné safari lom Vršany (Vršanská uhelná) a Street Hard
Workers workout battle v Chomutově. Noc v hotelu
Kamenný vrch.
2. den - ráno tréning na workout hřišti Eldorádo, Street Hard
Workers Chomutov, Hrad Hasištejn, Mattoniho lázně
Kyselka, pramen Korunní, dřevěný most Radošov a kostel
Svatobor
3. den - uranový důl Svornost, pěší okruh přes Klínovec, Loučná,
Fichtelberg a Boží Dar (cca 18 km)
4. den - cyklovýlet přes Jelení, Rolavu, Břebuz a cínový důl
Sauersack. Cca 30 km
5. den - město Karlovy Vary - kolonáda rozhledna Diana, motýlí
dům, Jelení skok, muzeum Becherovky a workout
Jáchymov
6. den - Ježíškova cesta na koloběžkách, cca 14 km, workout
Jáchymov a prohlídka Štoly č. 1
7. den - Důl Mauritius, Blatenský kanál, rozhledna Blatenský vrch,
Vlčí jámy a občerstvení u Červené jámy
8. den - město a hrad Loket, Kostel duchů Luková
9. den - kostel Panenský Týnec a cesta domů
Links:
YOUTUBE: Ondra Bojanovsky (Official Page)
FACEBOOK: Ondra Bojanovský
INSTAGRAM: ondra_bojanek
Termální minerální pramen LUNA II., mírně radioaktivní z hloubky 1250 m - Louny, areál nemocnice
Jedinečný zdroj léčivé minerální vody. Pramen byl navrtán v hloubce 1.200 m, teplota na výtoku je kolem 16 st.C. Voda je z vrtu hnána intenzivním výronem plynů, pramen vytéká přerušovaně. Léčivá voda je mineralizována stopami berylia (jediná u nás), takže je mírně radioktivní a obsahuje hlavně sloučeniny sodíku.
V blízké nemocnici se údajně využívá k velmi úspěšnému léčení bércových vředů (koupele a zábaly).