FRANTIŠKOVY LÁZNĚ 23 03 2019 PŘÍCHOD JARA
Město Františkovy Lázně 2019 movie
Slavnostní zahájení 226. lázeňské sezóny ve Fr.Lázních.
FRANTIŠKOVY LÁZNĚ - podzim 2019
Františkovy lázně - magické lázeňské místo, které osloví snad každého jedince. Podzim nachystal pro návštěvníky barevnou paletu, dny byly kratší, mnohdy poprchávalo, ale i tak se každý nasytil procházek a všeho co lázně nabízejí. V parcích najdeme velké množství srdíčkových, příjemných cest, které posléze lákají k posezení v kavárničkách. Město Františkovy lázně bylo dobře založeno a opět jsem našla vše co bylo třeba. Vyvěrající léčebné prameny přispívají k osvěžení mysli a těla. V Městském muzeu je dobrá expozici a nyní nabízí m.j. výstavu Alexandera von Humboldta.
Františkovy Lázně: Do města mohou přijít investice za 2 miliardy (TV Západ)
Město Františkovy Lázně by mohlo v následujících letech zažít nový impuls k dalšímu rozvoji. Probíhají jednání o třech velkých investicích, které se v součtu přiblíží 2 miliardám korun. Projekty by přinesly jak rozšíření zástavby v centru, tak rejstřík poskytovaných služeb. V několik let nefungujících balneo provozech Lázní I. by měla podle plánů vzniknout rehabilitační klinika.
„Všechny balneologické procedury se přenesly přímo do hotelů, takže každý hotel dnes má svoje balnea a tento centrální zdroj balneologické péče - prakticky dnes pozbývá smyslu ho dále udržovat. Hledali jsme využití pro budovu, které by se nejvíce k lázeňství hodilo. Myslím si, že investor, který nás oslovil s myšlenkou vybudovat na tomto místě rehabilitační kliniku, je pro nás takovou lehkou záchranou. Větší část budovy bude zachována k jejímu původnímu účelu. Což je samozřejmě velká výhoda – třeba k jednáním s památkáři. Protože stojíme před památkově chráněným objektem. Je zde spousta věcí, které díky tomu účelu, pro který bude zvolen, zachováme spoustu věcí v té budově tak, jak jsou původní,“ vysvětlil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.
Za projektem stojí česká firma, která chce investovat rámcově několik set milionů korun. Vzniknout by mělo asi dvěstě lůžek klinické péče. Zachována má být část balneoprovozu, ostatní poslouží jako rehabilitační pracoviště.
„O kousek dál je zde ve stavebním povolení hotel Atlantis o 300 lůžkách a v současné době projednáváme i se společností CPI Hotel rekonstrukci a dostavbu hotelu Slovan, který je také v blízkosti. Pokud budu mluvit v číslech, tak jedna věc je, že jsou tři investoři a dá se říci, že se bavíme o částce téměř dvou miliard korun sem do Františkových Lázní. Druhá věc je, že projednáváme samozřejmě spolupráci i s památkovou péčí, protože díky těmto investicím by se rozšířilo centrum města ještě o jednu ulici a o jeden pás domů. Takže to je pro Františkovy Lázně, myslím si, velmi zajímavé,“ prozradil Kuchař.
Ke studii na rehabilitační kliniku by se měli vyjádřit zastupitelé po jejím předložení v prvních měsících příštího roku.
„Zda je to záležitost, kterou ve Františkových Lázních chceme. Protože se nebude jednat o prodej budovy, což je velmi důležité pro město, že město by prakticky participovalo i na této klinice, tak si myslím, že nastavení dlouhodobého nájmu za určitých podmínek investice do této budovy budou samozřejmě věcí dalších jednání,“ zdůraznil starosta.
Bývalý hotel Slovan změní jméno na Zlatý Anděl a rozšíří se o přístavbu směrem do dvora. V současné době probíhají složitá jednání s památkáři.
„Prakticky ta původní část hotelu zůstává téměř nedotčená, protože se bavíme o veřejně přístupné kavárně, která bude dvoupatrová tak, jako původně byla. Tady je potom vstupní hala a obchůdky, které tam původně byly. Toto je vlastně dostavba dozadu na to parkoviště až k té uliční čáře,“ ukázal v plánech starosta Kuchař.
Zcela novou stavbou by měl být hotel Atlantis.
„Projekt, který je již pět, šest let ve stavebním povolení. V současné době jednáme s investorem, který by tento hotel postavil. Společnost Falkensteiner, která je majitelem toho projektu, tak by potom byla provozovatelem hotelu v následných letech,“ přiblížil Kuchař.
Všechny tři projekty výrazně promění nejen ulici Máchovu, ale vliv budou mít i na celé centrum města.
„Hotel Zlatý Anděl - budoucí, to je Slovan, toto jsou Lázně I. a zde je naplánován hotel Atlantis,“ nad mapou města vyjmenoval starosta.
Řešit by se proto měla celá Máchova včetně dopravního provozu, napojení pro pěší na Národní třídu i vzhled přilehlého okolí.
Podchod je pro Františkovy Lázně významným prvkem
O stavbě, která bude stát kolem 20 milionů korun, hovoří starosta Františkových Lázní. Akci zřejmě nebude financovat pouze lázeňské město.
Bechyně - lázně
V krásném údolí řeky Lužnice se nachází lázeňské městečko zaměřené na léčbu pohybového ústrojí.
Lázeňský hotel Pawlik ****
Mariánské Lázně: Boheminium má přírůstek do sbírky – velkomlýn (TV Západ)
Jako obři si můžete připadat v parku Boheminium v Mariánských Lázních. Zmenšeniny hradů, zámků a dalších staveb nebo dopravních prostředků z celé republiky zde najdete na ploše více než 5 hektarů.
Park Boheminium se zmenšeninami budov v Mariánských Lázních patří mezi nejnavštěvovanější atrakce na západě Čech. Před nedávnem přidal do své sbírky nový model, a to u příležitosti zahájení lázeňské sezóny ve městě.
„Park Bohemium dneska disponuje komplexem 66 modelů, ale počítat modely na počet se úplně nevyplatí, protože Karlštejn je obrovský model, moravské sklípky je malý model. Takže kdybychom chtěli počítat modely na počet, tak budeme dělat malé, ale my děláme velké i malé památky,“ vysvětlil provozovatel parku Radek Míka.
Kus od kusu se liší nejen tím, jak vypadá, ale i jak vzniká.
„Zrovna modeláři mají takové přízvisko, není jednoduchých modelů, takže i malý model je náročný a složitý. Takže vlastně je to vždycky je to mnoho hodin, mnoho set hodin práce a u těch velkých modelů tzn. třeba i rok a půl práce tří modelářů. Takže každý model znamená autorskou práci, musíte dělat dokumentaci, musíte zajet na místo nafotit originální model nebo originální stavbu a zároveň se tvoří postupně realita, ale ve zmenšeném měřítku 1:25. Takže všechny modely v parku Boheminium v Mariánských Lázních jsou v měřítku 25x menší, než je skutečnost,“ prozradil Míka.
Zatímco modely malé jsou, jejich cena malá není.
„Jsou to u malých modelů desetitisíce, u velkých modelů sta tisíce až miliony korun. Takže je to drahý koníček,“ přitakal Míka.
V parku, na jehož prohlídku se vyplatí si vyhradit více času, najdete modely slavných staveb naší vlasti – Ještědský vysílač, zámek v Litomyšli, lednický minaret nebo Bečovský zámek. Kromě krásy se návštěvníci mohou i leccos dozvědět.
Příchozí se nejraději se fotí u jednoho z největších modelů a zároveň symbolu zlaté doby českého království hradu Karlštejn, ale park nabízí i méně známé a raritní kousky.
„My tady máme skvosty jako model hradu Plzeň. Sami Plzeňané nevěděli, že existoval hrad Plzeň, takže my jim tady připomínáme jejich nejstarší historii. Ale máme tady třeba velkomoravské památky zaniklé, které už neexistují. Máme tady i nádherný model hradu Bezděz i s Máchovým jezerem. Takže zkrátka máme tady průřez českou historií, od nejstarší historie až do současnosti. Poslední architekturou je model telekomunikační věže na Ještědu,“ vzpomněl si Míka.
Park žije pouze ze vstupného, takže návštěvníky mají velmi dobře spočítané. A jejich počet hravě strčí do kapsy všechny památky v kraji.
„Díky tomu, že nedostáváme žádné dotace ani od krajů, ani od města, tak jsme na návštěvnících závislí. Takže počítáme velmi dobře a v loňském roce jsme měli návštěvnost 80 tisíc lidí,“ pochlubil se Míka.
Stalo se již tradicí, že na zahájení lázeňské sezóny se přidává nový model do sbírky.
„Letos jsme cestovali poměrně daleko až ke Znojmu a je to model velkomlýna ve Slupi, patří to vůbec k největším mlýnům, které existovaly v historii v České republice nebo na území Čech a Moravy. A je to u nás v Čechách poměrně neznámá památka a tento model je pozvánkou lidí, kteří přijedou do parku Boheminium do Mariánských Lázních, že se mají jet podívat i do Podyjí a navštívit u Znojma i takovouto krásnou památku renesančního mlýna, který je v podstavě napůl mlýnem a napůl zámkem,“ vysvětlil Míka.
Autorem kousku je dvorní modelář Boheminia Jan Stehlík.
„Musím na něj prozradit, že to je nejstarší funkční modelář parku Boheminium. S ním jsem vlastně ten park zakládal, jeli jsme se podívat do Holandska do Madurodamu, jestli takovýto park se mnou by chtěl dělat. Tak samozřejmě řekl, že v žádném případě, že je to strašně moc práce. Takže už tady s námi spolupracuje víc než 20 let. A i tento model je jeho námět, protože on si ho našel, jeli jsme tam spolu do Znojma a on model vytvářel s naší dílnou, protože máme svoji modelářskou dílnu. To že funguje technicky mlýnské kolo, samozřejmě tady máme mechanické prvky, je tady funkční lanovka, funkční vláčky, požární loď stříká nebo větrný mlýn točí vrtulemi,“ vzpomněl na začátky Míka.
Velkým snem provozovatele je model Pražského hradu.Park Boheminium je atrakcí, kterou byste při návštěvě Mariánských Lázní rozhodně neměli vynechat. Bližší informace a fotky všech modelů najdete na stránkách parkboheminium.cz
Loket
Další kroky Špacíru Šimona Pečenky nás zavedou do meandru řeky Ohře na hrad Loket.
Zláká Vás naše obrazová zkratka k návštěvě tohoto místa? Svoje náměty pro další špacírování nám můžete zasílat na adresu:
simon.pecenka@r1jih.cz
Plavec ve fontáně v Pardubicích
Kašny a fontány v létě lákají k osvěžení. Někteří lidé vedro nevydrží a jdou si do fontány rovnou zaplavat... jako jeden plavec v Pardubicích na třídě Míru. Při sportovním výkonu ho zachytil kamerový systém městské policie.
Nabídka procedur - Lázeňská klinika hotelu Pawlik - Aquaforum
Nejmodernější a největší klinika v Karlovarském kraji. Široký výběr tradičních lázeňských procedur s garantovaným využitím místních přírodních léčivých zdrojů, wellness procedury, kvalifikovaný tým atestovaných lékařů, specialistů na balneologicii, všeobecných sester, masérů, fyzioterapeutů a dalších zkušených odborníků
využívány tradiční léčebné postupy a nejmodernější diagnostické a zdravotnické přístroje.
Bílovec: Muzeum v Bílovci - ukončení stavebních prací (26.4.2013)
Předmětem stavební části projektu bylo zrekonstruovat historickou budovu muzea z 18. století. Nyní se bude pokračovat v modernizaci výstavních expozic, další aktivitou je přestěhování Informačního centra do budovy muzea včetně jeho vybavení.
Redaktor/Kamera: Jiří Velký
Františkovy Lázně: Festival kresleného humoru bavil návštěvníky týden (TV Západ)
Minulý týden patřil ve Františkových Lázních vtipům. O léčivých účincích smíchu se mohli obyvatelé města a lázeňští hosté přesvědčit na Národní třídě a kolonádě. Probíhal zde totiž Mezinárodní festival kresleného humoru. Na pět stovek kreslených vtipů zde vystavilo na šest desítek autorů ze sedmi evropských zemí.
„Tady osobně na tomto festivalu je jich 30. Jsou z Polska, z Ukrajiny, z Ruska, z Itálie, Slováci samozřejmě, naši bratři. A jak se to vytvářelo? Říkám, každý má svoji techniku. Někdo tvoří i počítačově, někdo tvoří normálně ručně,“ vysvětlil jeden z autorů a spolupořadatel Mirek Vostrý.
Jednalo o první ročník a úplnou novinku v kulturní nabídce města. Pořadatelům okolo humoristického časopisu Tapír, kterým podalo pomocnou ruku i město Františkovy Lázně, se podařilo během půlročních příprav najít zajímavý recept na to, jak přitáhnout pozornost k našemu regionu. A aby se město ještě více zviditelnilo, museli autoři do svých přihlášených fórků zahrnout i povinné téma.
„My jsme zadali dvě povinná témata. Jedno téma bylo Dějiny na vlně humoru. Tam mohlo být cokoliv, co se týká dějin. A druhé téma bylo Františkovy Lázně, což se samozřejmě nabízelo. Asi bych řekl, že to druhé téma, ty Františkovy Lázně, má asi největší úspěch. Asi tím, že to je tady v těch Františkových Lázních. Ať už tady ti lidé bydlí nebo jsou tady jenom ubytovaní, tak je to více oslovovalo,“ uvedl Vostrý.
Týdenní výstava vyvrcholila v pátek a sobotu kulturním programem. Představili se kynšperské mažoretky s Městskou hudbou Kynšperka nad Ohří. Novocirkusová skupina pěti mladých artistů s názvem Cink Cink Cirk přivezla představení s lapidárním názvem Bum. V sobotní pravé poledne pak své One Man Band spustil Alexandr Zoltán. Jeho pak vystřídal promenádní koncert skupiny Dixieland messengers Praha. Od 16 hodin si přišly na své děti. Kočovné muzeum strašidel si pro ně připravilo pohádku. Program pak vyvrcholil v 18 hodin vyhlášením výsledků soutěže.
„Když tento nápad vznikal loni na podzim u mě v kanceláři, támhle se sedícím Mirkem Vostrým, támhle vzadu s panem Arnoštem Němcem, šéfem Městského kulturního střediska, tak si nikdo z nás úplně neuměl představit, jak to všechno proběhne, jak to bude vypadat, a jestli se to povede. Já doufám, že se Vám tady už včera líbilo, že se Vám dnes líbí, že se Vám večer bude líbit a že jste se bavili, tak jako jsme se bavili už potom i my. Děkuji všem těmto lidičkám a všem, kdo nám pomáhal, aby se tento festival mohl zrealizovat,“ poděkoval za město jeho místostarosta Jan Kuchař.
Pak vyzval moderátor Petr Batěk všechny přítomné autory vtipů, aby se společně představili veřejnosti. Ještě před vyhlášením výsledků se pak autoři podepsali na pamětní tabuli. Divákům mezitím zahrála chebská skupina Koala. Jako první byla vyhlášena cena poroty.
„První místo v kategorii Vtip roku 2016 dostává Vladimír Líbal. To je tak, když kreslíř kreslí vtipy o berlích, takto to dopadá. Ještě náleží diplom a samozřejmě tablet,“ prozradil prvního výherce Batěk.
Cena Zlatý Tapír čtenářů se vybírala dle hlasování návštěvníků a jejím držitelem se stal polák Sławomir Łuczyński. Předávala se také cena Zlatý pramen města Františkovy Lázně a tu si odnesl Bořek Frýba. Stejně jako hlavní cenu Zlatý Tapír, která byla udělena po sečtení hlasů poroty a návštěvníků. V této hlavní kategorii se na druhém místě umístil Vladimír Líbal a třetí místo obsadil domácí Mirek Vostrý.
Výborná akce, kterou se město Františkovy Lázně může jako první u nás pochlubit, bude podle organizátorů mít zcela určitě i druhý ročník.
Loket: Dvoranu město začne opravovat za své (TV Západ)
Zchátralá rozsáhlá budova v centru města Lokte zvaná Dvorana stále čeká na rekonstrukci. Peripetie s hledáním možných dotačních titulů nekončí, ale město musí začít řešit havarijní stav konstrukce krovu.
„To odstranění havárie spočívá v tesařské rekonstrukci celého krovu, protože dle vyjádření statika není možné nic udělat provizorně. Čili musíme udělat toto zabezpečení, aby se ta střecha nezřítila. Poté bude následovat další výběrové řízení, abychom dodělali tu vlastní střechu. Následně budeme připravovat výběrové řízení na restaurátorské práce. Toto bychom rádi zrealizovali ještě v letošním roce. Poté budeme připravovat to velké výběrové řízení, které by už obsahovalo rekonstrukci komplexní celé Dvorany,“ vysvětlil starosta Lokte Zdeněk Bednář.
Původně zvažovaný projekt na celkovou rekonstrukci nenašel finanční krytí, ale město se nevzdává.
„Budeme samozřejmě jednat s Ministerstvem kultury o možnosti dalšího financování z jejich prostředků na Městské památkové rezervace. Z tohoto je samozřejmě možné realizovat střechu, restaurátorské práce, okna a ten vlastní plášť – fasádu. Na ty vnitřní úpravy budeme hledat podle možností dotačních titulů třeba i rozdělení. Zvlášť možnost toho sálu a zvlášť tu část těch pater, kde bychom rádi znovu se podělili s návštěvníky Lokte o sbírky, které máme v současné době v depozitářích,“ naznačil využití zařízení Bednář.
Plánované muzeum se sbírkami v prvním patře Dvorany by se mělo zařadit do prohlídkového okruhu města.
„A tu druhou část bychom velice rádi využili, ať už jako určitým způsobem kulturní anebo nějaké komunitní centrum. Rádi bychom to propojili. Naše Základní umělecká škola by to tady mohla mít jako svoji domovskou scénu. Svoji mají v Horním Slavkově. Propojit to s naším domem s pečovatelskou službou a jednotlivými komunitami, které zde v Lokti žijí, a spolky, které zde působí,“ popsal využití Bednář.
Městu také citelně chybí větší sál pro akce jako jsou plesy nebo koncerty. Dosud se podobné záležitosti konají na hradě kam se vejde maximálně 200 lidí. Dvorana by mohla pojmout až 400 návštěvníků.
Lázeňský hotel Dr. Adler ***
Františkovy Lázně: Historická vozidla se sjela již podvacáté (TV Západ)
V úterý 1. května se do Františkových Lázní opět sjeli milovníci veteránských aut a motocyklů. A to již podvacáté.
„Dámy a pánové, krásné dopoledne všem milovníkům starých aut, motocyklů, traktorů a samozřejmě Františkových Lázní. Já vás tady jménem města a jménem svým chci přivítat na již 20. ročníku mezinárodní soutěže elegance historických vozů. Jsem moc rád, že tu dnes s námi mohl být i pan Pavlík, protože to je otec myšlenky a opravdu člověk, který založil tuto nádhernou akci. Samozřejmě vedle něj vítám i pana Majera, protože to je pokračovatel a pro mě rytíř této akce,“ řekl při zahájení starosta města Jan Kuchař.
Na zahájení se představily také mažoretky Základní umělecké školy v Chebu pod vedením Jaroslavy Havlíčkové.
Stovky zájemců si prohlíželi vystavená auta na Národní třídě. Akci uspořádal Veteran Club Cheb. K poslechu zahrála skupina s přiléhavým názvem Rockin Veterans.
Mezi motocykly zvítězil Triumph pana Hrolíka, Cenu starosty města získal pan Janča s autem Chrysler z roku 1925. V kategorii auto do roku 1945 si odnesl cenu pan Říha s autem Aero. Oceněn byl i majitel auta Mustang Cobra z roku 1945.
Grandhotel Pupp
Grandhotel Pupp
The Fairy Tale
Script, director - Jan Šajbidor
Music - Zdeněk Barták
Production coordinator - Viktorie Peřinová
Assistant director - Lukáš Bača
Camera operator - Jan Šajbidor
Camera assistants - Petr Přibyl, Lukáš Bača, Martin Brettl
Sound mixer - Daniel Barták
Post-production - VSVDIAMONDS
Film partners - FRANCK PROVOST, GOLF RESORT KARLOVY VARY a.s., PUPP CASINO CLUB, SOHO BOUTIQUE, TAWAN, VIP CARS
VSVDIAMONDS, GRANDHOTEL PUPP 2011
Poustka: Na hradě Seeberg byla zahájena první letošní výstava (TV Západ)
Městské muzeum Františkovy Lázně připravilo na hradě Seeberg výstavu Věry Klucké. Ta se věnuje tvorbě tz. energetických obrazů.
První letošní výstavu na hradě Seeberg zahájili o uplynulém víkendu. Ta nese název Barevnost života autorky Věrky Klucké. Podle pořadatelů zde touha po harmonii spolu s niternou potřebou pomáhat lidem vykrystalizovala do tvorby energetických obrazů.
Podle autorky samotné její obrazy mohou svými jemnými vibracemi vyladit energetické bloky, které si vytváříme sami svým myšlením a činy, a spustit ozdravující proces. Léčivé jsou i barvy, každá má jinou frekvenci a působí na jiné úrovni. Hodně se dnes hovoří o zdravém těle, o nutnosti čistit své tělo od nánosů, často však zapomínáme na to, že i myšlenky a hlavně myšlenky je třeba udržovat čisté. Není důležité, co děláme, jaké povolání máme, ale jaký motiv či úmysl máme.
V dramaturgickém plánu na letošek je dále přichystána červnová výstava malířky Barbary Issy Wagnerové (krátce, ne vágnerové) nebo srpnový výběr z tvorby chebského malíře Jaroslava Seibla (sajbla).
Na hradě Seeberg je od letošní sezóny nová expozice v prostorách bývalé hradní restaurace s názvem Smrt Valdštejna, historie jedné krvavé vraždy. Současná expozice představuje vývoj interiérů a nábytkové tvorby v 19. století (empír, biedermeier (bídrmajer), druhé rokoko, novorenesance, novogotika, chippendale (čipendejl), černou kuchyni, barokní a rokokový intarzovaný nábytek, chebský venkov v 19. století (etnografie), dějiny porcelánu a současnou produkci Karlovarské porcelánky.
Mezi další expozice na hradě patří Goethe a jeho lásky s 26 obrazy s životopisem básníka a portréty všech jeho lásek. Dále expozice chebského kata Karla Hussa, velice inteligentního sběratele, kronikáře, spisovatele a básníka. Ten ve své katovně u chebského hradu otevřel první muzeum v našem kraji. Vedle jeho životopisu si můžete prohlédnout katovnu-muzeum, mučírnu a Hussa při vykonávání jeho katovského řemesla v nově zpřístupněném sklepení hradu.
[VLOG #2] Ubytováni v Grandhotelu PUPP a VARY GOOD FEST
O víkendu jsme vyrazili do Karlových Varů. Konal se tam hudební festival Vary Good Fest, jehož partnerem byl Google, který naší komunitu GUG.cz nechal vyrobit na festivalu Chill Out Zónu.
Ubytováni jsme byli v Grandhotelu Pupp, který patří k těm nejluxusnějším hotelům v celém Česku.
Jaký tenhle víkend byl? To už prozradí samotné video.
Facebook:
Web:
Mail: redaktor@daxam.eu