dokumentarna tv serija jadranski otoci epizoda korčula (1985)
reditelj: ivo laurenčić
scenario: miroslav marinović
direktor fotografije: radoslav vladić
montaža: olga obradov
kompozitor: zoran simjanović
peva: oliver dragojević (1001 kameni brod)
govori: ivan jurjević knez
seriju proizveli: turistički savez jugoslavije opšte udruženje turističke privrede jugoslavije turistički savezi opština otoka televizija beograd školski program frz beograd
Nadin - Zvona Sv. Ante
Nadin je mjesto od 800-tinjak stanovnika u Zadarskoj županiji u Ravnim kotarima. Nalazi se na prometnici i željezničkoj pruzi 25 km istočno od Zadra i 10 km zapadno od Benkovca.
Spominje se već u liburnsko-rimsko doba kao ilirsko naselje - grad Nadinium, smješten iznad prostranog nadinskog polja.
Nadin potječe vjerojatno iz 1. do 7. st. i do danas su sačuvani ostaci njegovih gradskih bedema, građenih od velikih blokova. Među antičkim nalazima vrijedan je spomenik božice Latre, koja se među Liburnima u Nadinu osobito štovala.
Grad su koristili razni osvajači.
Kad su Turci 1522. god. zauzeli Knin i Skradin, Mlečani se uz Nin i Vranu utvrđuju i u Nadinu. U to vrijeme u Nadinu je bilo 150 pješaka i 50 konjanika. Nakon pada Obrovca 1527. god., u turske ruke padaju i Nadin i Vrana i to bez borbe jer Mlečani pobjegoše u Nin.
U Nadinu tada živi pet aga, dizdar i kadija. Grad je 1624. bio utvrđen zidovima, kaštelom i s nekoliko topova.
Kad su Mlečani 1647. god. pobijedili Mustafa-pašu Tekeliju, te okupirali grad, tvrđava biva razorena, a grad onesposobljen za stanovanje.
Nadin je i u novijoj povijesti trpio velika razaranja. U 2. svjetskom ratu ga razoriše partizani, a u Domovinskom ratu srbo-četnici.
Danas, Nadin administrativno pripada gradu Benkovcu i mjesto je ugodnog življenja za njegove mještane, mahom vrijedne poljoprivrednike i obrtnike. Nadin je nadaleko poznat po vinogradarskoj tradiciji i čuvenim Nadinskim vinogradima. Može se pohvaliti da je vjerojatno u samom svjetskom vrhu po broju čokota vinove loze po glavi stanovnika. Razvijeno je još i voćarstvo, maslinarstvo i povrtlarstvo.
Nadinjani posebno štuju svog nebeskog zaštitnika sv. Antu, kome je posvećena župna crkva i kapelica na ulazu u mjesto. Crkva sagrađena u 17. st. je trpjela razaranja kao i samo mjesto, a u današnjem obliku je iz 1878. god.
Prvi objekt obnovljen nakon Domovinskog rata bila je upravo crkva, na čemu su Nadinjani posebno zahvalni prijateljima iz istarskog mjesta Premanture i njihovu biskupu msgr. Antunu Bogetiću. Prema njegovu istraživanju upravo je Nadin pradomovina Premanturaca.
U Nadinu je posebno svečano svake godine na dan župe i mjesta, blagdan sv. Ante 13. lipnja.