FRANTIŠKOVY LÁZNĚ 2019
Františkovy Lázně jsou léčivé a velmi příjemné, patří mezi naše nejkrásnější lázně. Vývěry minerálních pramenů byly známy již od 15.století. Řada parků a lesoparků jako kdyby neměla konce. Pavilony jsou malebné, zdobné, každý má svůj půvab.
Františkovy Lázně: Lázeňská sezóna č. 222 byla zahájena (TV Západ)
Každoroční zahájení lázeňské sezóny proběhlo o víkendu ve Františkových Lázních. U této příležitosti byl také spuštěn provoz destinačního a informačního centra.
Františkovy Lázně jsou proslulé za hranicemi našeho kraje jako oáza klidu a odpočinku pro lázeňské hosty. To ocení zejména klienti vyššího věku, ale i ti mladší by raději našli aktivnější pobyt v lázních. Město proto chce zacílit i na ně a postupně ve spolupráci s největší lázeňskou společností i dalšími poskytovateli péče nabídnout nové možnosti.
Tyto a podobné myšlenky byly náměty, které během letošního zahájení lázeňské sezóny v sobotu 16. května nejvíce rezonovaly v přítomných. Oslavy zahájení ale byly pojaty tradičně. Hlavní třídu lemovaly stánky s nejrůznějším sortimentem. Od pochutin přes suvenýry až po půjčovnu a prodejnu klobouků, kterému neodolaly některé z přítomných dam.
Po slavnostní mši svaté v kostele Povýšení sv. Kříže se úderem 11 hodiny vydal průvod městem. V čele šli ostrostřelci následovaní zástupci církve, za nimi pak mažoretky a hudebníci Městského dechového orchestru Cheb. Za muzikou se zařadili zástupci města Františkovy Lázně, lázeňské společnosti spolu s hosty a představiteli dalších měst, ale také dobově oblečenými dámami a pány. Procesí uzavíraly dobově oblečené dámy s doprovodem.
Průvod prošel Národní třídou a došel k hudebnímu pavilonu u Františkova pramene. Zde byla 222. lázeňská sezóna slavnostně zahájena. Úvodní slovo měl herec Západočeského divadla Jindřich Skopec, který se na tento den stal dřívějším starostou města Gustavem Wiedermannem.
„Stavitel a architekt, císařský rada, starosta Františkových Lázní, později čestný starosta Františkových Lázní, čestný člen františkolázeňských ostrostřelců, jakožto také i dobrovolných hasičů,“ prozradil na sebe publiku.
Moderátor představil hojnému počtu přihlížejících přítomné hosty na pódiu. Pak již dostal slovo starosta zdejšího města.
„Dovolte mi, abych vás zde všechny přivítal, popřál vám krásný den, hezkou zábavu. Dovolte mi, abych srdečně přivítal naše hosty z našeho partnerského města Bad Soden a jsem přesvědčený o tom, že dalších minimálně 222 let tohoto města bude stejně krásných, jako je dnešní den. Pro to se budeme snažit dělat všechno možné. Dovolte mi ještě nakonec, abych poděkoval všem, kteří se spolupodíleli na organizaci tohoto krásného dne na tom programu, především mým místostarostům, Městskému kulturnímu středisku, církvi – děkuji vám a bavte se krásně,“ pozdravil starosta Františkových Lázní Otakar Skala.
Své zdravice pak přednesli další řečníci jako radní Karlovarského kraje Edmund Janisch nebo ředitel Lázní Josef Ciglanský. Přidal se také starosta Chebu Petr Navrátil. Ten připomněl, jak se pomáhalo ženám, které přijížděli do lázní léčit neplodnost.
Modlitbou pak pokračoval program, který vrcholil symbolickým žehnáním pramenů Františkova a Glauberových.
Oslavy pak pokračovaly odpoledním doprovodným programem. Přijel císař František Josef I., se svým zábavným pásmem přispěl Švejkův c.k. Kabaret, dechovka Starovarka a další.
U nedaleké budovy zvané Milano byl připraven program pro děti. Vystoupilo klaunské trio Šapitó šou, k dispozici bylo nafukovací centrum a skákací boty. Své umění předváděl žonglér, který zároveň učil děti některé z lehčích kousků. Nechybělo kreslení na obličej a spousta dětských soutěží - prohazovadla, skákací pytle, namotávání berušek, nebo chůdy.
Jedním z praktických kroků, kterým chce město přispět k deklarované snaze o přilákání dalších a především mladších návštěvníků, je spuštění nového destinačního a informační centra. To od soboty běží v ostrém provozu. Nabízí služby klasického infocentra a chce spolupracovat s místními podnikateli na zviditelnění celého města, jeho atraktivit a ubytování.
UNESCOMŮŽEŠ – Západočeský lázeňský trojúhelník
Trojice lázeňských měst v západních Čechách, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, je dlouhodobě známá pod označením Západočeský lázeňský trojúhelník. Jejich jedinečnost je dána vzájemnou geografickou blízkostí, architektonickým charakterem hlavních lázeňských objektů, ale také významnou urbanistickou odlišností. Karlovy Vary jsou největší lázně České republiky s početnými prameny minerálních vod, jejichž vzhledu zcela dominuje velkorysá výstavba 19. století a počátku 20. století ve formách historizujících slohů a secese. Mariánské Lázně jsou jedním z plošně nejrozsáhlejších lázeňských souborů v České republice a představují půvabné město s klasicistními a empírovými domy, altány, pavilony a kolonádami, jehož těžištěm je centrální park s Hlavní kolonádou. Františkovy Lázně jsou jedny z nejvýznamnějších lázeňských celků České republiky zejména koncentrací a architektonickou kvalitou dochované zástavby. Jádro města se vyznačuje klasicistní, empírovou a historizující zástavbou, které obklopuje rozsáhlý park, v němž jsou situovány jednotlivé lázeňské objekty nad prameny.
Projekt Unescomůžeš formou populárně naučných videí představuje památky z takzvaného indikativního seznamu Unesco. Jde o seznam památek, které Česká Republika plánuje zapsat na Seznam světového dědictví Unesco.
K unikátním záběrům lokalit použili autoři autorské skladby, reflektující jedinečnost každé památky a prezentují takto daná místa široké internetové veřejnosti.
Projekt vznikl s podporou Ministerstva kultury České Republiky.
Vyrobili:
Ondřej Tylčer (ondrejtylcer.cz)
Robert Forman (formainforma.info)
Autorskou skladbu „Západočeské lázně vytvořil:
Robert Forman (formainforma.info)
Danubius Health Spa Resort Centrální Lázně**** Česky
„Původní mariánskolázeňská léčba
Goethovo namesti 1, 353 43 Mariánské Lázně, Česká Republika,
Telefon: +420-354-634-111, E-mail: centralnilazne@badmarienbad.cz
Nejzachovalejší lázeňský dům v Mariánských Lázních a zdroj Mariina pramene, je místo kde byly Mariánské Lázně založeny.
Překrásná poloha s dechberoucím výhledem na kolonádu.
Největší a originální balneoprovoz s 24 kabinami pro procedury zaručujícími klid a soukromí.
Vydejte se zpět o několik století a navštivte lázně.
Lázeňský hotel Centrální Lázně se nachází v lázeňském centru města, v blízkosti kolonády a parků, u pavilonu Ambrožova pramene. Svým hostům nabízí tradiční lázeňskou léčbu s využitím místních přírodních léčivých zdrojů. V lázeňském koridoru, který spojuje hotely Nové Lázně *****, Centrální Lázně **** a Maria Spa Courtyard ****, jsou vystaveny dobové obrazy města Mariánské Lázně. Návštěvnici maji možnost příjemného posezení s vyhlídkou na lázeňskou kolonádu a prameny Karolinin, Rudolfův a Ambrožův. Hotel je nekuřácký.
Výstavba hotelu Centrální Lázně: 1892
Poslední rekonstrukce hotelu: 2006
Léčebné lázně Luhačovice
Luhačovice jsou půvabné v každé roční době. Za to vděčí nejen krásné přírodě uprostřed Bílých Karpat s množstvím léčivých minerálních pramenů. Ale také zajímavé architektuře, která zde v průběhu staletí vytvořila jedinečný komplex budov a pavilonů, doplněných atypickou kolonádou v moderním stylu.
V Luhačovicích se již tradičně léčí především nemoci dýchacích cest, alergické rýmy a namáhané hlasivky. Také ale onemocnění žlučových cest, diabetes, poruchy metabolismu, bolestivé syndromy šlach, úponů i páteře a mimokloubní revmatismus.
Video poví a ukáže více.
Lázně Teplice nad Bečvou procitají hudbou
Tak jako každé léto, tak i letos není tomu vyjímkou, se lázněmi Teplice nad Bečvou ozývá
nádherná hudba, která spestřuje volné chvíle nejenom lázeňským hostům, ale i jejim
návštěvníkům. Návštěvníci se mohou pokochat nádherným okolím hranicka, aragonitovými
jeskyněmi a známou hranickou propastí nedaleko lázní. Nezapomeňme v neposlední řadě na
léčebné prameny termální kyselky.
V historických pramenech je první zmínka o Teplicích nad Bečvou v Registrech lučních
rožmberských panství helfenštejnského z roku 1520. Podrobně o lázních a účinku jejich
léčebných vod napsal zemský lékař Markrabství moravského Tomáš Jordán z Klauseburka roku
1581 a také Jan Ámos Komenský označil lázně na své proslulé mapě Moravy v roce 1627. V
roce 1931 byla zahájena rekonstrukce nejstaršího pavilonu v lázních, dnešní Bečvy, při
níž získalo sanatorium svou dnešní podobu. V roce 1924 bylo postaveno nové sanatorium
Moravan, dříve nazýváno Ozdravovna pro muže a ženy. Lázeňský dům Slovenka byl realizován
v roce 1925 v kombinaci neoempíru a art-déco V roce 2008 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a
téhož roku byl znovu otevřen pro klienty lázní. V letech 1928-29 byl postaven hotel
Klíč, který byl později přejmenován na Sokolovo. Po rekonstrukci v roce 1989 se otevřel
pod jménem Janáček, jež mu zůstalo dodnes. V letech 1932 -33 vyrostl i penzion J.
Pušnera, dnešní dětská léčebna Radost. Lázeňský dům Praha patří mezi nejvýraznější počin
v rámci hromadné výstavby 30. let minulého století. Byl postaven v letech 1931 -32 a
jeho autorem je Alois Jambor.
Vice o lázních Teplice nad Bečvou a kulturních akcí najdete na
laznich.html?id=3.
(Účinkovali: Smyčcový orchestr ZUŠ Hranice a Vojenská hudba AČR Olomouc)
Záznam z vystoupení ZUŠ Hranice na
Záznam z vystoupení Vojenské hudby na
Nemocnice Mariánské Lázně s.r.o.
Základní představení naší nemocnice a části personálu.
Отель Слован BOHEMIA-LAZNE a.s. Карловы вары
Уютный отель,где Вам всегда будут рады.
Консультации по лечению в Карловых варах.
(495) 621-01-04