Větruše | Severočeské rozhledny
Slavná éra výletníků začala na Větruši v polovině 19. století. A zatímco v 80. letech 20. století byla Větruše ruinou na spadnutí, dnes je opět důstojnou dominantou Ústí nad Labem.
Erbenova vyhlídka [4K]
Kamenná rozhledna na Erbenově výšině nad Ústím nad Labem. / Stone observation tower overlooking Ústí nad Labem, Czech Republic.
Pohledy na České středohoří z rozhledny VARHOŠŤ
Úchvatné až tajemné panorama Českého středohoří
Rozhledna Milada - Milešov
Vltavský meandr a krásy z okolí.
Labská stezka s Jardou (díl 1. Litoměřice - Ústí n.L.)
Část Labské stezky z Litoměřic do Ústí n. L. Brné, kterou jezdím jako trénink ve všední den téměř 30 let. Prostředí okolo Labe a příroda okolo se nikdy neomrzí. Videa dalších částí Labské stezky budou následovat. Letos natočím Ústí. n.L. - Děčín - Konigstein - Drážďany - Míšeň a na druhou stranu od Litoměřic - Roudnice - Mělník - Brandýs - Nymburk - Poděbrady - Kolín. Všechny trasy mám najeté a chci je zdokumentovat pro budoucnost. Vypadá to ještě na 9 dílů a já doufám, že to bude cykloturistům k užitku.
MAPA ZDE
POZOR na mapě km a čas neodpovídá je to 21 km a volně se to dá za hoďku ujet. Nejrychleji jsem to ujel za 39 min.
Toulky s kamerou aneb Varhošť a Zubrnice (29. - 30.7.2017)
Nejmladší skanzen v Čechách, jeho základem je stará historická vesnice v klínu kopců Českého středohoří.
Pro muzejní účely jsou využity nejhodnotnější stavby středu obce a jejího okolí, které se průběžně doplňují o drobné přenášené objekty. Veřejnosti je zpřístupněn komplex roubené zemědělské usedlosti s interiérovými a exteriérovými expozicemi včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Dále expozice vesnické školy, starého obchodu a kostel s pravidelnými výstavami. Ve středu návsi stojí přenesená barokní studna a nedaleko pod vsí je malé nádraží s muzejní expozicí dopravy. Na bývalé zrušené trati se ve spodním úseku Velké Březno – Zubrnice plánuje občasný muzejní provoz. Opodál proti proudu potoka stojí malý roubený vodní mlýn.
Lokální 26 km dlouhá trať Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice/Úštěk byla vystavěna na přelomu let 1889/1890 akciovou společností vzniklou z místních podnikatelských kruhů s původním německým názvem Localbahn Grosspriesen-Wernstadt-Auscha (L.G.W.A.) a byla slavnostně předána do provozu 18.8.1890. Její absolutní přimknutí se k rázu a profilu krajiny stoupající údolím Lučního potoka od toku řeky Labe v nadmořské výšce 149 m.n.m. až na náhorní planinu u bývalé zastávky Mukařov ve výšce 576 m.n.m.. To celé na délce pouhých 15 km, za cenu značného stoupání, překračující běžně 40 promile a bez pomocí velkých mostních či tunelových staveb. Nejmalebnější úsek ze dna údolí ve Velkém Březně, až do pouhých 6 km vzdálených, a však o 150 metrů výše položených Zubrnic, se podařilo zachovat do současnosti. Lokálka zažívala v běhu dějin své silné i slabé stránky. Nejčernější den přišel s počátkem roku 1978, kdy nejvyšší státní představitelé rozhodli, že trať již nevyhovuje „moderní“ době a bude na ní zastaven veškerý provoz. Dne 27.5.1978 vyjeli vlaky naposledy. Naštěstí spoustě lidí nebyl osud tratě lhostejný a v rámci tehdejších možností vznikla snaha o zachování alespoň části tratě pro muzejní provoz v rámci vzniku Skanzenu lidové architektury v Zubrnicích. Sice se až do roku 1992 nepodařilo provoz obnovit, ale díky této aktivitě byl zachován dnes provozovaný úsek. V roce 1993 vzniklo současné sdružení Zubrnická museální železnice a v tomto samém roce vyjely na krátkou dobu několika měsíců první „muzejní“ vlaky. Celý proces byl završen rokem 2010, kdy se podařilo trať a její zbytky konečně našim sdružením odkoupit a po nutných legislativních krocích a uvedení tratě do „normového“ stavu i slavnostně zahájit sezónní turistický provoz, kterého součástí je též železniční muzeum na nádraží v Zubrnicích a expozice historie parní vodárny na nádraží Ústí n.L.-Střekov.
České středohoří
Destinační agentura České středohoří, o.p.s. byla zapsána do rejstříku obecně prospěšných společností, vedeného Krajským soudem v Ústí nad Labem, dne 12. 11. 2012. Zakladateli jsou Město Litoměřice, Ústecký kraj a Biskupství litoměřické.
Destinační agentura České středohoří, o.p.s. = Agentura pro cestovní ruch v destinaci České středohoří a Podřipsko
R1 Lyra - Černobílá historie III - 2.díl
Výstavba Masarykových zdymadel v Ústí n.L.
LITOMĚŘICE: Den otevřených dveří Správy CHKO České středohoří
Správa CHKO České středohoří uspořádala ve svém sídle v Litoměřicích Den otevřených dveří. Veřejnost se mohla blíže seznámit s činnostmi, které Správa CHKO vykonává. Během dopoledne i odpoledne byla připravena řada přednášek. Návštěvníci se dozvěděli vše podstatné o ochraně ohrožených a významných druhů živočichů a rostlin, o lidové architektuře nebo třeba o tom, jak se pečuje o stepi.
České Středohoří - Mlynářův kříž - Michl Jiří
vítání u Mlýnářova kříže.
Mlynářův kříž, často uváděn i jako kámen se nachází na okraji skalnatého srázu nad obcí Dolní Zálezly. samotný název kámen je lehce zavádějící, neboť se nejedná o kámen jako takový, ale především o vyhlídku s velice atraktivními výhledy do údolí meandrující řeky Labe.
Česko země příběhů - minipořad České středohoří
Každé víno nese stopy svého rodiště, místa, odkud pochází. A je to právě čedič, drásaný větrnými poryvy, obrušovaný deštěm, sněhem, mrazy a horkem, který dodává místním bílým vínům tak jedinečnou minerální chuť a vůni. Ale tohle je jen jedna skála. Znáte i zbytek Českého středohoří? Projeďte se po Labské stezce, vypravte se na Milešovku a ostatní dávno vyhaslé sopky nebo si vychutnejte plavbu meandrujícím úsekem Labe zvaným Porta Bohemica.
České středohoří 3
Poslední díl, hned bych se vrátila zpět....
BRÁNA DO ČECH: České středohoří
turistický magazín
cyklovýlet České středohoří (25.5.2014)
Videosestřih z cyklovýletu přes České středohoří z Ústí nad Labem do Chomutova.
Video Bearbeitungen von einer Radtour von Ústí nad Labem nach Chomutov durch die Böhmisches Mittelgebirge.
České středohoří I.
Toto video jsem vytvořil(a) pomocí Editoru videa YouTube (
HOME timelapse project
HOME / DOMOV
časosběrný projekt
hudba: Julian Kruse – Fallen from the Sky
„Domov“ ukazuje krásy rodného kraje od stolových hor a pískovcových měst česko-saského Švýcarska a Labských pískovců přes pláně východních Krušných hor až po vršky Českého středohoří ve světle, ve kterém jste je možná zatím neviděli.
„Každý se mnou nemusí souhlasit, ale můj domov je překrásný kraj okolo krajského města Ústí nad Labem a jeho blízké okolí. Unikát mezi unikáty.“
6 měsíců, cca 25.000 fotografií, okolo 70 hodin focení, bezmála 250 hodin renderování a úprav, téměř 80 lokalit v rámci 2 chráněných krajinných oblastí, jednoho přírodního a dvou národních parků:
* NP Česko-Saské Švýcarsko
* CHKO Labské pískovce
* CHKO České středohoří
* PP Východní Krušné hory
Hudba: Julian Kruse – Fallen from the Sky
Časosběrné klipy skládány pomocí programu LRTimelapse lrtimelapse.com
Díky všem přátelům, kteří se mnou trpěli na místě u stativu :-)
Taktéž přátelům z Německa za neopakovatelné fotovýlety, za všechny:
Stephan Messner / skyimages.de
Sven Zickler / freeinspiration.com
Foceno kompletně na Nikon D5000 s objektivy:
AT-X PRO Tokina 11-16 mm f2,8
Nikkor 35mm f1,8 DX VR
Sigma DG 150-500mm 1:5
Za mendelart.com – Marek Mendel
Vandr Varhošť (2011)
Vandr v Českém středohoří od Levína směrem na Varhošť s Bredlim a Ivanem. 1.10.2011. Natočeno DSLR Canon EOS 500D /T1i a objektivem Tamron 17-50/2,8. Poslední video v této konfiguraci před upgradem na 600D/T3i
Lipská hora - České středohoří
Protože se blíží nádherné dny, zvu na výlet na Lipskou horu.
Fantastická záležitost, rostliny, které kvetou na vrcholku se hned tak nikde nevidí.
České středohoří je jako na dlani, báječný relax.
Bouřka 22.7.2015, 22:12 - 22:33. Varhošť, České středohoří
Pohled od jižního svahu Varhoště na jihozápad k centrálnímu Středohoří, Teplicku a Krušnohoří. Natáčeno z polní cesty blízko lesa. Pro lepší zachycení blesků byl použit videozáznam pouze HD, ale s frekvencí 60 snímků za vteřinu. K zvukovému záznamu byl použit již nepostradatelný mikrofon Tascam TM-2X.
Ticho před bouří :)
Blížicí se bouřka Praha 4 - 2.7.2012 11h večer