Tour of the old town of Rozmberk nad Vltavou in 6 minutes Southern Bohemia Czech Republic jop TV Tra
Content
Vltava River
Vltava River Bridge
St. Mary's Church
Fountain
Nepomuk column
Castle Rozmberk
Burg Rožmberk nad Vltavou Tschechien
Hrad(Castle)Rožmberk 1080p CZ
Composer music:BrunuhVille
Rožmberk patří mezi nejstarší hrady v jižních Čechách a je kolébkou rodu Rožmberků. Poprvé je doložen v r. 1250 jako majetek Voka z Rožmberka. V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství, jež se však značně zmenšilo poté, co král Přemysl Otakar II. daroval část statku právě založenému (1259) cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. Vok se zúčastnil výpravy krále Přemysla Otakara II. proti Prusům (1254–1255), zastával úřad nejvyššího maršálka Českého království (1255–1272), vybojoval s králem vítěznou bitvu u Kressenbrunu (1260) proti Uhrům a patřil ke skupině panovníkových rádců.
Vokovým nástupcem a zároveň dědicem sousedního krumlovského panství byl jeho starší syn Jindřich (†1310). Patřil ke skupině předních pánů, kteří se postavili proti Přemyslu Otakaru II. Po jeho smrti (26. srpna 1278) se přikláněli na habsburskou stranu, aby si pojistili vliv na politický vývoj v království. Od smíření s králem Václavem II., jenž raději svým odpůrcům propůjčoval zemské úřady a tak je získával na svou stranu, než aby vyvolával konflikty s panskou skupinou, se také změnil poměr Jindřicha z Rožmberka k panovníkovi. Za to jej král Václav II. jmenoval v r. 1297 nejvyšším komorníkem Českého království a vzdal se práva odúmrti na krumlovské panství po smrti jeho posledního bezdětného držitele Voka z Rožmberka v r. 1302.
Přestože Rožmberkové od té doby věnovali větší pozornost jiným rodovým sídlům, byl hrad Rožmberk dále rozšiřován, vylepšováno jeho opevnění a nad starým „dolním“ hradem byl zřejmě za Jindřichova syna Petra vybudován po r. 1310 „horní“ hrad. Oba byly spojeny padacím mostem. Petrovi synové Petr, Jošt, Oldřich a Jan vládli společně na obou hradech, Rožmberku a Krumlově. Nejdéle z nich žil Oldřich (†1390).
Po Oldřichově smrti převzal rodinný majetek syn Jindřich (†1412). Na sklonku 14. století se zúčastnil akcí české šlechty namířených proti Václavu IV. Jako pření člen panské jednoty zajal r. 1394 krále a přechodně jej držel na Příběnicích a Krumlově. Pak jej odvezl do Rakous.
Jindřichův syn Oldřich (1403–1462) pronásledoval na svých panstvích kněze podobojí a některé z nich věznil na Rožmberku. Vedení války proti husitům a vydržování vojska vyžadovalo velké náklady, na jejichž úhradu nestačily příjmy z rožmberských panství. Oldřich byl nucen opatřit si půjčku od zemského hejtmana v Horních Rakousích, Reinprechta z Walsee. K pojištění dluhu mu postoupil r. 1420 hrad, město a panství Rožmberk, svěřil mu dohled nad správou vyšebrodského kláštera a zastavil mu kostelní i jiné klenoty. V zástavní držbě pánů z Walsee zůstal Rožmberk až do r. 1456.
Tehdy převzal hrad a panství Oldřichův syn Jindřich, ženatý od r. 1453 s Anežkou ze Schaumburgu. Krátce nato zemřel (1457) a po něm měl převzít hrad jeho bratr Jan. Jenomže Anežka se znovu provdala za Michala, purkrabího maidburského a hraběte z Hardegu, který po její smrti uplatňoval její nároky (obvěnění) a teprve po dohodě z r. 1462 a výplatě peněz vrátil hrad Janu z Rožmberka. Ten však zastavil panství v r. 1464 Janu Popelu z Lobkovic. V dobách sporů a drobných bojů české šlechty s Jiřím Poděbradským byl hrad Rožmberk, jehož dočasný držitel zůstal na králově straně, obléhán r. 1467 vojskem Zdeňka ze Šternberka. Královi přívrženci přitáhli hradu na pomoc a obléhatele odehnali, Šternberkovi se však přece podařilo na začátku r. 1469 hradu údajně zradou dobýt. Vítěz pak postoupil hrad jeho původnímu majiteli, Janu z Rožmberka (†1472). Při pozdějším jednání Janův nejstarší syn a nástupce Jindřich vyplatil Lobkovicům zástavu. V neklidných letech 1476–1477 byl Rožmberk přechodně obsazen (1477) rakouskou posádkou.
Po Jindřichovi (†1489) se vystřídali ve vladařství jeho bratři Vok (do r. 1493) a Petr. Ten dva roky před svou smrtí sepsal (1521) poslední vůli, pole níž se proti dědickým zásadám rodu měl stát majitelem Rožmberka (a Vítkova hrádku) Jan Holický ze Šternberka. Ze sporů o dědictví vyšel nakonec vítězně Vokův syn Jindřich (†1526), po něm měli panství jeho bratři Jan (†1532), Jošt (†1539) a Petr (†1545). Za Petra se rozsah rožmberského panství po předchozích změnách ustálil. K hradu patřilo město Rožmberk nad Vltavou (vybavené městskými právy v r. 1362), městečka Rožmitál (na Šumavě), Dvořiště (Horní čili Myšlany), Frymburk a několik desítek vsí.
Rožmberk nad Vltavou-CZ
Toto video bylo vytvořeno pomocí Editoru videa na YouTube (
Rožmberk - státní hrad 2017
Hrad i jeho zakladatel, Vok I. z Rožmberka († 1262), jsou poprvé písemně uváděni v roce 1250. V roce 1259 založil Vok I. také nedaleký cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě. Až do roku 1302 byl Rožmberk hlavním sídlem předního českého šlechtického rodu Rožmberků. I poté, co přesídlili do Krumlova, který získali po pánech z Krumlova, Rožmberkové tento hrad stavebně rozvíjeli. V roce 1522 vyhořela část města a Horní hrad, dodnes se z něho zachovala pouze věž Jakobínka. V roce 1597/1598 postoupil Petr Vok z Rožmberka (1539–1611) hrad svému synovci Janu Zrinskému ze Serynu (1565/1566-1612). Po jeho smrti v roce 1612 získali hrad a panství podle rožmbersko-švamberské dohody z roku 1484 Švamberkové. Petr ze Švamberka († 1620) se v roce 1618 stal jedním z třiceti členů stavovského direktoria, proto byl jeho majetek zkonfiskován. Už v roce 1619 byl hrad obléhán a dobyt císařským generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem (1571–1621), kterému císař Ferdinand II. hrad a panství daroval jako náhradu za financování vojska a kterého proslavila bitva na Bílé hoře (1620). Přípisem z února 1620 mu také připadlo Novohradské a libějovické panství a dále Žumberk a Cuknštejn. Karla Bonaventuru a jeho manželku Marii Magdalenu z Biglia (1573–1653) připomíná erb nad bránou Dolního hradu, který byl osazen v roce 1621. K dalším zásadním změnám na hradě došlo za Jiřího Jana Buquoye (1814–1882), který hrad nechal opravit a novogoticky přestavět na rodové muzeum v letech 1851–1857. Hrad zůstal v buquoyských rukou až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů znárodněn
Rožmberk nad Vltavou RC video
....................
Rožmberk nad Vltavou (Rosenberg an der Moldau)
Shot with iPhone by Petra Schinkova 3.8.2016, Czech Republic.
Rožmberk nad Vltavou is a Czech town, most known for Rožmberk Castle, founded in the 13th century. While owned by the Bohemian aristocratic House of Rožmberk, the place obtained township rights and grew in wealth.
Rožmberk je 5. nejjižnější obcí v ČR a nejmenším městem v Jihočeském kraji. Jeho historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.
Památky:
Hrad - z tzv. Horní hradu ze 13. st. se zachovala pouze věž Jakobínka. Dnešní jádro hradu tvoří tzv. Dolní hrad, vystavěný ve 30. letech 14. stol. jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku. Později byl přestavován, poprvé ještě v gotickém slohu, zač. 16. stol. renesančně, v 19. stol. opět regotizován. V místech původního Horního hradu stojí tzv. Nový zámek - obytná budova z 19. stol., veřejnosti nepřístupná.
Kostel Panny Marie na náměstí - cenná gotická stavba z roku 1271, přestavěná do dnešní podoby v 15. stol. Fara - pozdně gotická stavba z konce 15. stol., později částečně barokizována. Židovský hřbitov. (Zdroj: Wikipedie)
2016 Rožmberk nad Vltavou 01
Statni hrad ROZMBERK
Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka. Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo. Rovněž Dolní hrad prošel několika přestavbami, z nichž nejvýznamněji ovlivnila podobu hradu renesance a konečně styl anglické novogotiky. V 19. století byla tato část posledními majiteli – rodem Buquoyů přeměněna v romantické muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.
Schloss Hluboká nad Vltavou
Schloss Hluboká nad Vltavou (Frauenberg) bei Budweis an der Moldau.
Rožmberk nad Vltavou
Timelapse 28/5/2016
Pověst o hradu Lipnice
Pověst o hradu Lipnice, z knihy Eduarda Petišky O hradech, zámcích a městech.
V písemné formě také na
Archiv zde:
Ve spolupráci s
Hrad(Castle) Ledeč nad Sázavou 1080p CZ
První zmínka o Ledči je z r. 1257, kdy se po ní psal Vavřinec z Ledče; později se tu uvádějí další vladykové z Ledče, r. 1262 Slávek, r. 1280 Bohuslav, r. 1309 Lipold a po něm r. 1316 tři bratři, Heřman ze Zbyslavic, Mikuláš z Bělé a Zdeněk z Ledče. Poslední z nich, Zdeněk z Ledče, v první polovině 14. století zřejmě založil ves Ledeč s farním kostelem sv. Petra a Pavla, připomínaným poprvé v r. 1360, kdy ves již patřila Závišovi z Ledče. Snad záhy potom byla západním směrem rozšířena o obdélné tvrziště a povýšena na městečko. V r. 1367 náležela Ledeč bratrům Petru, Divišovi a Václavu z Ledče, pocházejícím z rodu Říčanských z Říčan. Po smrti bratrů Petra a Václava (+ po roce 1390) ledečský statek převzali jejich synové Mikuláš starší a Mikuláš mladší z Ledče, od nichž v r. 1442 ledečtí měšťané obdrželi právo volného odkazu. Po smrti Mikuláše mladšího (po r. 1442) zdědili Ledeč jeho synové Jindřich a Jan z Říčan a z Ledče. Za jejich vlády král Ladislav povýšil před r. 1458 městečko Ledeč na město.
Severně od původní vsi Ledče byl pravděpodobně již počátkem 14. století vladyky z Ledče založen hrad, uváděný v pramenech poprvé až v r. 1460, kdy jan z Říčan a z Ledče postoupil ledečským měšťanům mýto vybírané na mostě vedoucím přes řeku Sázavou a spojujícím město s tímto šlechtickým sídlem. Hrad byl postaven na ostrohu na jižní straně obtékaném řekou Sázavou a na severu Pivovarským potokem. Z východní strany byl chráněn hlubokým, uměle ve skále vyhloubeným příkopem, přes který vedl dřevěný most, nahrazený v r. 1838 mostem kamenným. Severně odtud na konci baštovitého výběžku bývala tzv. horní brána s padacím mostem, a to v místě, kde hradní příkop byl nejužší. Hlavním vchodem do hradu bývala na západní straně tzv. dolní brána, k níž vedla pěšina po mírném svahu od řeky Sázavy. Příchod k ledečskému hradu chránily bašty se střílnami, postavené ze západní strany a umístěno z obou stran dolní brány. Odtud bylo možno bránit i příkře stoupající průjezd do hradu.
Dolní brána ledečského hradu chránila vstup na první nádvoří, bývalé předhradí, končící až u zadní neboli horní brány a uzavřené jednopatrovými budovami. V nich později bývaly kanceláře a byty. Budovy v severní části nádvoří byly zakončeny polookrouhlou baštou, jejíž spodní část sloužila jako vězení. Přímo proti dolní bráně přes nádvoří bývaly konírny.
Rožmberk nad Vltavou (Rosenberg an der Moldau)
Taken with iPhone by Petra Schinkova 3.8.2016.
Rožmberk nad Vltavou is a Czech town, most known for Rožmberk Castle, founded in the 13th century. While owned by the Bohemian aristocratic House of Rožmberk, the place obtained township rights and grew in wealth.
Rožmberk je 5. nejjižnější obcí v ČR a nejmenším městem v Jihočeském kraji. Jeho historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.
Památky:
Hrad - z tzv. Horní hradu ze 13. st. se zachovala pouze věž Jakobínka. Dnešní jádro hradu tvoří tzv. Dolní hrad, vystavěný ve 30. letech 14. stol. jako zmenšenina dnešního krumlovského zámku. Později byl přestavován, poprvé ještě v gotickém slohu, zač. 16. stol. renesančně, v 19. stol. opět regotizován. V místech původního Horního hradu stojí tzv. Nový zámek - obytná budova z 19. stol., veřejnosti nepřístupná.
Kostel Panny Marie na náměstí - cenná gotická stavba z roku 1271, přestavěná do dnešní podoby v 15. stol. Fara - pozdně gotická stavba z konce 15. stol., později částečně barokizována. Židovský hřbitov. (Zdroj: Wikipedie)
Hotel U Martina - Rožmberk nad Vltavou
Hotel u Martina se nachází na jihu Čech v centru historického městyse Rožmberka nad Vltavou v blízkosti Českého Krumlova a dvou hraničních přechodů do Rakouska. Nabízíme Vám pohodlné a cenově dostupné ubytování v nově zrekonstruované historické budově ze 13 století. V této budově najdete recepci, 10 stylově zařízených pokojů, wellnes studio (sauna, whirpool, solárko) a restauraci u Martina s členitou terasou pro 250 hostů, která je oblíbenou zastávkou nejenom pro vodáky, rodiny s dětmi, cyklisty a motorkáře, ale i méně či více početné skupiny turistů.
Vlakem na hrad - Bezděz #1 (omlouváme se za kvalitu)
Cesta ????na zříceninu hradu Bezděz.
1264 - 1278
Rozmberk - Tschechei
Kleiner Ort in der Tschechei mit einer wunderschönen Burg.
Šumava 2017 - Rožmberk nad Vltavou - hrad Rožmberk
ROŽMBERK NAD VLTAVOU: Hradní věž Jakobínka se bude opravovat (R1 JIH)