Powstanie Styczniowe 1863 - Inscenizacja - Skansen Rzeki Pilicy - Tomaszów Mazowiecki (12.05.2013)
Krótka video-relacja z inscenizacji Pamiętny rok 1863. Widowisko odbyło się 12 maja 2013 roku w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
SKANSEN RZEKI PILICY, NIEBIESKIE ŹRÓDŁA, GROTY NAGÓRZYCKIE, BUNKIER W KONEWCE...W JEDEN DZIEŃ
TOMASZOWSKA OKRĄGLICA: SKANSEN RZEKI PILICY, NIEBIESKIE ŹRÓDŁA, GROTY NAGÓRZYCKIE, BUNKIER KONEWKA ...W JEDEN DZIEŃ
SUBSKRYBUJ I KOMENTUJ |
ZOBACZ LINK DO AKTUALNEGO CENNIKA I GODZIN OTWARCIA
WPADNIJ NA NASZĄ STRONĘ |
ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOK |
CZYTAJ O NAS NA TWITTER |
TOMASZOWSKA OKRĄGLICA: SKANSEN RZEKI PILICY, NIEBIESKIE ŹRÓDŁA, GROTY NAGÓRZYCKIE, BUNKIER KONEWKA ...W JEDEN DZIEŃ
Region położony nad rzeką Pilicą, na Równinie Piotrkowskiej, oddalony o 110 km od Warszawy i 55 km od Łodzi, wzbogacił się w ostatnich latach o produkt turystyczny zwany Tomaszowską Okrąglicą. W jej skład wchodzą: Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie, Rezerwat Niebieskie Źródła. Będąc w okolicy warto także odwiedzić pobliski bunkier w Konewce.
Link do aktualnego cennika i godzin otwarcia
SKANSEN RZEKI PILICY |
GROTY NAGÓRZYCKIE |
BUNKIER KONEWKA |
ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:
...W JEDEN DZIEŃ |
FORTY I OBIEKTY MILITARNE |
KOPALNIE, JASKINIE, PODZIEMIA |
KOŚCIOŁY, SANKTUARIA, KLASZTORY |
MUZEA I SKANSENY |
PARKI ROZRYWKI |
ZAMKI I PAŁACE |
SZLAK PIASTOWSKI |
Muzyka:
Audionautix: Metaphor
Audionautix: Heading West
John Deley and the 41 Players: Bark YouTube Audio Library
Yung Logos: Triumph YouTube Audio Library
Quincas Moreira: Blue Macaw YouTube Audio Library
na licencji Creative Commons Attribution
(
Skansen Rzeki Pilicy
Pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Skansen Rzeki Pilicy - Tomaszów Mazowiecki ma na celu prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej, oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. Zaczątkiem skansenu jest zabytkowy młyn wodny przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej. Zapraszam na stronę ezwiedzanie.pl
Piknik militarny w Skansenie Rzeki Pilicy
W niedzielę, 12 sierpnia 2018 roku, w Skansenie Rzeki Pilicy, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowany został Piknik Militarny. Piękna, słoneczna pogoda przyczyniła się do tego, że w niedzielę Skansen odwiedziło kilka tysięcy osób. Mieszkańcy naszego miasta całymi rodzinami wybrało się na Piknik. Prezentowane atrakcje największe wrażenie robiły na dzieciach, które z zainteresowaniem oglądały wszystko.
Niecodziennym widowiskiem były pokazy jazdy historycznego czołgu T-34/85, czyli Rudego 102 z serialu Czterej pancerni i pies. Czołg przybył do Skansenu jako depozyt z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Został tutaj poddany pieczołowitej renowacji, w wyniku której został uruchomiony. Ten 30-tonowy kolos zaprezentował w trakcie Pikniku swoje możliwości jeżdżąc po skansenowym „poligonie”. Niezwykłą atrakcją była również możliwość dokładnego zapoznania się z „Lufcikiem”. Ten jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe został w tym dniu udostępniony gościom imprezy. Dzieci miały możliwość wejść do środka. Zrobionych zostało wiele pamiątkowych zdjęć.
Najważniejszym punktem programu była inscenizacja historyczna „Atak czerwonoarmistów na strażnicę KOP – 17 września 1939 roku”. Odtworzony został epizod nawiązujący do obrony strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza przez jej załogę, po ataku Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. W roli strażnicy wystąpi budynek tzw. brogu, a jako żołnierze KOP zaprezentowali się rekonstruktorzy z SRH „Batalion Tomaszów” – sekcja polska, wspomagani przez kolegów ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej „Wieluń”. Żołnierzy radzieckich zagrali rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Sałdaty”.
Imprezie towarzyszyła wystawa o Korpusie Ochrony Pogranicza udostępniona przez Fundację Kresy – Syberia z Warszawy. Wystawa przybliża historię KOP od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939, prezentując blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy.
Nie brakło tez występu. Zaproszony został zespół Wołyńskie Słowiki. Dziewczynki z zespołu zaśpiewały znane polskie pieśni patriotyczne.
Już po raz kolejny w Skansenie zaprezentowało się Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „WETERAN” ze swoimi unikatowymi motocyklami. Metryka niejednego z nich sięga czasów II wojny światowej.
Dla wielbicieli żołnierskiej kuchni były przysmaki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, wśród których nie zabrakło grochówki i chleba ze smalcem.
Na Pikniku Militarnym po raz pierwszy zaprezentowało się Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej w Lipinach. Oprócz pokazu elementów nowoczesnego wyposażenia wojskowego w postaci m.in. umundurowania i hełmów, które każdy miał możliwość przymierzyć, ta elitarna szkoła przygotowała też „strzelnicę”. Chętni mogli strzelać kulkami do tarcz z doskonałych replik różnego rodzaju broni.
Noc Muzeów Skansen Rzeki Pilicy | Tomaszów Mazowiecki
Noc Muzeów – Europejska Noc Muzeów – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
Majówka w Skansenie Rzeki Pilicy Ɩ 02.05.2017 Ɩ Tomaszów Mazowiecki Ɩ 4K
2 maja w Skansenie Rzeki Pilicy odbyła się majówka, utrzymana w klimacie kultury ludowej.
Tomaszów Mazowiecki jesienią z drona // Polska z drona
Jesienny Tomaszów Mazowiecki okiem drona. Na filmie znalazły się Plac Kościuszki, Skansen Rzeki Pilicy, budowa toru lodowego, Park Solidarność Osiedle Niebrów.
Zdjęcia i montaż Dariusz Kwapisiewicz // BRANDmedia
Muzyka: Make A Wish (for Christmas) by Lee Rosevere
Przejazd czołgu T-34 i wykład o czołgu-Skansen rzeki Pilicy Tomaszów Mazowiecki 12.08.2018
Opis
Wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy.
Wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy. Tomaszów Mazowiecki 13 sierpnia 2010
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji - Skansen Rzeki Pilicy (12.05.2013)
Krótka video-relacja z koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, która zagrała podczas wydarzenia „Pamiętny rok 1863 ... w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.
Wystawa pt. „Niech żyje nam rezerwa ze zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy
Do 31 października w Skansenie Rzeki Pilicy można oglądać wystawę pt. „Niech żyje nam rezerwa. Eksponaty pochodzą ze zbiorów nadpilickiego muzeum. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło 11 sierpnia w Skansenie Rzeki Pilicy. Zwiedzający mogli także obejrzeć happening, ukazujący powrót rezerwistów do domu, po zakończonej służbie wojskowej.
Rosi - Skarb z głębi Pilicy
Nie tylko przez dziurkę od klucza, Rosi skarb z głębi Pilicy, to tytuł wystawy czasowej, którą można oglądać w tomaszowskim Muzeum im. hr A. Ostrowskiego. W piątek 22 lipca nastąpiło jej uroczyste otwarcie. Wystawa składa się z kilku elementów. Pierwsza to historia Rosi, kolejna, centralna część to odtworzenie momentu zatopienia Rosi,w wyniku działań wojennych, trzecia część prezentuje ok. 90 przedmiotów z kilkaset wydobytych z transportera. Zapraszamy do zwiedzania wystawy, którą można oglądać do 4 września
Piknik na zakończenie wakacji
Dołącz do nas na Facebook-u
W niedzielę, 25 sierpnia 2013 roku, w Ośrodku Sportu i Rekreacji nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się piknik zorganizowany na zakończenie wakacji. Impreza promowała Tomaszowską Okrąglicę, czyli Skansen Rzeki Pilicy, Groty w Nagórzycach i Niebieskie Źródła.
Organizatorem był Urząd Miasta w Tomaszowie, jednak najciekawsze atrakcje, przygotowane na to niedzielne popołudnie, były dziełem Skansenu Rzeki Pilicy.
Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu zaprosił do udziału dwie grupy rekonstrukcji historycznej - Stowarzyszenie Historyczne 40 Pułku Piechoty, które odtwarzało pododdział pionierów, czyli żołnierzy, którzy zajmowali się przygotowywaniem umocnień, przebijaniem przez umocnienia przeciwnika, którzy też wykonywali wszelkiego rodzaju przeprawy. Przypomniana została militarna historia Pilicy, odtworzona została akcja saperów polskich z 6 na 7 września 1939 roku, którzy wysadzili most uniemożliwiając przemieszczanie się jednostek niemieckich. Rekonstruktorzy przeprawili się zabytkową łodzią, która była specjalnie na ten występ uszczelniana, na drugą stronę rzeki, by pokazać wysadzanie mostu.
Druga grupa rekonstruowała jednostkę łączności Wojska Polskiego z 1939 roku. Zaprezentowali wyposażenie, które towarzyszyło żołnierzom na froncie. Atrakcją dla dzieci było prezentowanie w jaki sposób wykonywane były przekazy łączności, w jaki sposób budowano linie telefoniczne oraz jak przekazywano informacje za pomocą tarcz sygnałowych. Każde dziecko mogło otrzymać legitymację ze swoim nazwiskiem. Grupy rekonstrukcji historycznej od wielu lat współpracują ze Skansenem i dyrektorem, Andrzejem Kobalczykiem i wiele razy już wcielali się w żołnierzy i przedstawiali żywe lekcje historii.
Kolejną atrakcją była wystawa prezentująca początki Skansenu, akcje, które miały na celu wydobycie eksponatów, stanowiące obecnie wspaniały zbiór, które z dużym zainteresowaniem oglądają wszyscy zwiedzający Skansen.
Zaprezentowane zostały też różne eksponaty związane z przeprawami przez rzekę. Łódki, łodzie, krypy, kajaki i kajaki z silnikami, wszystkie wyremontowane przez pana Marka Jeżaka, tomaszowskiego wodniaka, który zajmuje się konstruowaniem różnych pływających jednostek.
Klub Sportowy :Amber, którego prezesem jest Andrzej Ambroziak zaprezentował pokaz ratownictwa wodnego. Był też spływ kajakowy na trasie Tomaszów - Spała. Wszyscy uczestnicy dzięki prezydentowi Tomaszowa Mazowieckiego, Rafałowi Zagozdonowi, który ufundował udział sześćdziesięciu osób w spływie, popłynęli nieodpłatnie.
Piknik uświetnił występ Orkiestry „Częstochowa Pipes & Drums z Częstochowy.
Utopiec-Skansen Rzeki Pilicy Tomaszów Mazowiecki Noc Muzeów 18.05.2019
Studzianki 1944 rekonstrukcja historyczna w Skansenie Rzeki Pilicy
Czołgi, wystrzały i wybuchy. Skansen Rzeki Pilicy po raz kolejny zabrał nas w podróż do przeszłości.
11 sierpnia odbyła się rekonstrukcja historyczna „Studzianki 1944.
Widowisko poprzedziło otwarcie wystawy „Niech żyje nam rezerwa.... Wprowadzenie stanowił happening, podczas którego przywołano obrazy rezerwistów, którzy niegdyś bardzo hucznie świętowali zakończenie zasadniczej służby wojskowej.
Rekonstrukcja historyczna „Studzianki 1944przygotowana została z niezwykłą dokładnością. Inscenizacja odtworzyła epizody z walk na przyczółku warecko-magnuszewskim w widłach Wisły i Pilicy w sierpniu 1944 roku.
Ciekawym urozmaiceniem były pamiątki Stanisława Zagozdona, ojca obecnego prezydenta Tomaszowa, który był naocznym świadkiem ówczesnych wydarzeń.
Skansen Rzeki Pilicy ponownie przyciągnął wielu zainteresowanych. Przybyli tu z wielu powodów. Jedni z ciekawości, a inni po to, by dotknąć żywej historii.
Zainteresowanie, jakie budzą w mieszkańcach naszego powiatu rekonstrukcje, które przygotowuje Skansen, są potwierdzeniem potrzeby organizowania tego typu imprez.
Należy wspomnieć, że Skansen Rzeki Pilicy otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny 2005 roku. Został również laureatem plebiscytu „Perły w Koronie Ziemi Łódzkiej w 2008 roku oraz otrzymał ogólnopolską „Nagrodę Przyjaznego Brzegu w 2009 roku. Skansen wchodzi w skład Tomaszowskiej Okrąglicy, która została wyróżniona w konkursie na najatrakcyjniejszy produkt turystyczny 2012 roku w województwie łódzkim.
Rekonstrukcja historyczna w Skansenie Rzeki Pilicy
W niedzielę, 13 sierpnia 2017 roku w Skansenie Rzeki Pilicy, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w godzinach 12.00 - 18.00 odbył się Piknik Militarny.
W trakcie pilniku jubileusz 25-lecia istnienia obchodziła Jednostka Strzelecka 1002 działająca w naszym mieście. Odbył się pokaz wyszkolenia strzelców. Jednostka prezentowała sztandar i różne pamiątki i dokumenty związane z działalnością Jednostki. We współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną z Tomaszowa odbył się pokaz gaszenia samochodu osobowego.
Zwiedzający mieli możliwość oglądać unikatowy niemiecki ciągnik artyleryjski Luftwaffe oraz rosyjski czołg T-34/85.
W tym dniu odbyła się też inscenizacja historyczna pt. „Potyczki na Linii Pilicy”, w której udział wzięli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Groß Rauden, której misja, to pokazywanie historii II wojny światowej w sposób najbardziej przyswajalny, czyli na żywo. W rekonstrukcji uczestniczyli też rekonstruktorzy ze Skarżyska Kamiennej i z Czech.
W trakcie pikniku można było oglądać stare pojazdy, własność członków Stowarzyszenie Posiadaczy Zabytkowych Pojazdów „Weteran” z Tomaszowa Mazowieckiego.
Dodatkowymi atrakcjami były: uzbrojony schron typu „Tobruk”, plenerowa wystawa sztuki okopowej, oraz tradycyjnie jak w każdą niedzielę obecność artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków z Tomaszowa.
Impreza przyciągnęła rzesze tomaszowian, ale nie tylko. W imprezach organizowanych w Skansenie udział biorą zawsze nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale też goście, którzy przyjeżdżają z całej Polski, rodziny z dziećmi, miłośnicy wojskowości, ale też wszyscy, którzy chcą w interesujący sposób spędzić niedzielę.
DK48 Tomaszów Mazowiecki - Inowłódz x3
Przejazd drogą DK48 Tomaszów Mazowiecki - Inowłódz
Spotkanie z tomaszowskimi Strzelcami
We wtorek, 13 czerwca 2017 roku, w Galerii „Arkady” odbyło się spotkanie z tomaszowskimi Strzelcami zatytułowane „Historia i dzień dzisiejszy Związku Strzeleckiego”.
Przedstawiona została prezentacja multimedialna, dzięki której uczestnicy spotkania zapoznali się z historią Związku Strzeleckiego, poznali sylwetki bohaterów związanych z tomaszowskim Związkiem: Stefana Karaszewskiego, o którego bohaterskiej śmierci opowiedział jego kuzyn zaproszony na spotkanie. Druga ważna postać związana z organizacją działającą w naszym mieście, to major Rudolf Majewski ps. Leśniak - patron tomaszowskiego Związku.
Związek Strzelecki „Strzelec” - Organizacja Społeczno-Wychowawcza jest patriotycznym stowarzyszeniem, które kontynuuje tradycje istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego, założonego przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1910 roku we Lwowie. Przed I Wojną Światową organizacja liczyła ok. 10 tysięcy członków, a w 1939 roku już ok. 500 tysięcy. Po II wojnie działalność Związku została zakazana. Dopiero w 1993 roku w wyniku przemian ustrojowych działalność została wznowiona.
Obecnie celem działalności Związku jest szkolenie młodzieży przygotowujące jej do służby w Wojsku Polskim i innych służbach mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, czy Straży Granicznej. Komenda Główna organizacji znajduje się w Nowym Sączu. Związek podzielony jest na cztery okręgi strzeleckie. Tomaszów Mazowiecki należy do I Centralnego Okręgu Strzeleckiego z siedzibą w Grajewie. Tomaszowska jednostka współpracuje z wieloma instytucjami, szkołami i stowarzyszeniami. Jednym z ważniejszych jest Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego, które było współorganizatorem wtorkowego spotkania.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której znalazły się archiwalne fotografie i dokumenty związane z historią i działalnością „Strzelca”.
Obecnie organizacja liczy ok. 40 członków, którzy spotykają się w każdą sobotę o godzinie 9.00 w siedzibie przy ulicy Farbiarskiej 20. Już niedługo, 13 sierpnia, w Skansenie Rzeki Pilicy odbędzie się Piknik Militarny, na który organizatorzy serdecznie zapraszają. Będzie można od strony praktycznej poznać działalność Związku Strzeleckiego.
Inscenizacja historyczna w Skansenie Rzeki Pilicy
Front zimowy 1914/1915 nad Pilicą to tytuł kolejnej, dziewiętnastej już inscenizacji historycznej przygotowanej przez Skansen Rzeki Pilicy. 4 lutego do Tomaszowa przyjechało wielu rekonstruktorów, którzy brali udział w militarnych epizodach na planie filmu Jerzego Hoffmana Bitwa Warszawska 1920. Tego dnia widzowie mogli zobaczyć między innymi pokaz kawaleryjski w wykonaniu kaskaderów konnych, sprzęt, umundurowanie oraz legendarne ciężkie karabiny maszynowe Maxim.
Spacer po filmowym Tomaszowie
W sobotę, 26 sierpnia 2017 roku o godzinie 12.00 wyruszyła srzed dworca PKP w Tomaszowie Mazowieckim grupa osób, miłośników filmu, na spacer po filmowym Tomaszowie. Spacer poprowadził Bartosz Damian Mielniczek, przewodnik i kulturoznawca z Łodzi, pasjonat sztuki filmowej.
Z Łodzi przyjechali też Krzysztof Olkusz i Piotr Pulnicki z Działu Edukacji i Kultury Filmowej Muzeum Kinematografii w Łodzi, które realizuje realizuje projekt pt. Odyseja filmowa 2017. Jest to projekt, który krzewi kulturę filmową i turystykę filmową w Łodzi i regionie. W wakacje odbywały się spacery filmowe w różnych miastach województwa łódzkiego. Spacery takie odbywały się w Piotrkowie Trybunalskim, Łowiczu, a w sobotę, 26 sierpnia 2017 roku, taki spacer zorganizowany był w Tomaszowie Mazowieckim. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spacer w Tomaszowie prowadził Bartosz Damian Mielniczek. łódzki filmoznawca i przewodnik po Łodzi i regionie i pasjonat kina. Uczestnicy przeszli z dworca do mostu żelaznego na Pilicy, który grał w serialu Czterej pancerni i pies i Pożegnaniu jesieni. Następnie przeszli do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie znajduje się stacyjka Wolbórka, którą zobaczyć można w filmie Kobieta z papugą na ramieniu. Uczestnicy przejechali autobusem na ulicę Główną, obejrzeli miejsce po byłym GS-ie, gdzie nagrywany był pożar fabryki Karola Borowieckiego, Moryca Welta i Maksa Bauma w Ziemi obiecanej. Tam też zakończył się spacer. Organizatorzy przeprowadzili krótki konkurs i rozdali wspaniałe nagrody, książki, uczestnikom spaceru.
Spacery, to pierwsza część projektu. Od września realizowana będzie druga część, przeznaczona dla szkół. Można zgłosić się przez stronę internetową Muzeum lub facebooka Muzeum. Będą zajęcia związane z animacją filmową, zajęcia związane z kulturą języka filmowego, i zajęcia związane z filmami popkulturooowymi. Udział w spacerach i zajęciach, dzięki finansowaniu przez Ministerstwo, jest bezpłatny