Praha ve středověku - Výstavba Nového Města pražského ve 14. století.
Pražské pravobřeží
3D grafika a postprodukce: Tomáš Musílek
Odborná spolupráce: Ivana Boháčová, Tomasz Cymbalak, Matouš Semerád, poděkování za cenné podněty náleží Janu Havrdovi, Jaroslavu Podliskovi a Petrovi Starcovi
Grafická spolupráce: Zdeněk Mazač
Více informací o středověké zástavbě Nového Města naleznete na
Digitální model výstavby Nového Města pražského byl vytvořen pro projekt virtuální výstavy Praha doby Karla IV. Projekt je podporovaný MK ČR jako součást Národních oslav 700. výročí narození císaře Karla IV. a je zařazen do programu Strategie AV21.
Znojmo 2014
. Historické jádro s četnými kostely, obklopené fragmenty středověkých hradeb, si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí. Hodinová jízda kolovým vláčkem nás provezla nejzajímavějšími částmi Znojma . Obdivovali jsme Rotundu Sv. Kateřiny unikátní památku přemyslovského knížecího hradu,svahy Dyje a Znojemský hrad ,navštívili jsme kostel Sv. Mikuláše viděli jsme monumentální torzo barokního komplexu Premonstrátského kláštera ,prošli jsme historickým náměstím které lemuje zástavba měšťanských domů, které jsou několik stovek let staré. Někteří z nás vystoupali na radniční věž aby se pokochali pohledem z výšky na město. Prošli jsme bludiště chodeb a sklepů, Znojemského podzemí které je nejrozsáhlejší v Česku.Chodby se táhnou pod většinou domů, ulic a náměstí v historickém centru.
Bikepacking Czech Republic - DAY 1 - Františkovy Lázně & Cheb
Today is the first day of 14 days of riding a bikepacking trip across the Czech Republic. Come with me as we see some awesome attractions, try some delicious food/drinks as well as learn much about the Czech culture from locals. On this day we will be biking from Františkovy Lázně (Franzensbad) to Ostroh (Seeberg Castle) on EuroVelo 13, then through the Komorní hůrka volcano to Cheb. In Cheb we will take a tour of the historic center, gardens and black tower. After we head back to Františkovy Lázně(Franzenbad) to stay the night.
Full Day Details -
Biking distance and duration: 30 km, 3 hours 30 minutes
Map -
Accommodation - Spa & Kur Hotel Harvey
Lunch Restaurant - U Krále Jiřího
For more information visit the Czech Tourism website:
This video was sponsored by Czech Tourism
Bike Rental -
Biking Tips Czech Republic -
Train Info -
STAY CONNECTED HERE
Facebook:
Twitter:
Youtube:
Blog:
Google+ :
Instagram:
Cameraman - Garrett Dan Galvan (TheTravelHuman)
Středověký souboj
Středověký souboj na kolech... Já s Vencou. Kameroval Kamík
Bítov a Uherčice - historické perly Podyjí
Mohutný hrad Bítov a renesanční zámek Uherčice vhodný pro pořádání svateb či kulturních akcí.
Viz:
Obě památky jsou zasazeny do nádherné krajiny v blízkosti Vranovské přehrady a Národního parku Podyjí. Na Bítově uvidíte jednu z prvních soukromých zoologických zahrad v ČR, rozsáhlou sbírku zbraní, středověkou mučírnu i vinotéku pánů z Lichtenuburka. Konají se tu šermířská představení a také noční prohlídky. Ideální pro pořádání oslav, incentivních akcí, teambuildingů. Ukažte, že se dovedete radovat ze života!
Lipnice nad Sázavou
Kamenný strážce Posázaví, na kterém provázel autor světoznámého Švejka - Jaroslav Hašek.
Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a který se stal později sídlem bohatých Trčků z Lípy, vás zve na volnou prohlídku monumentální středověké architektury s jedinečnými vyhlídkami do okolního kraje. Na hradě si můžete prohlédnout archeologickou expozici, gotickou kapli a rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.
Kravaře ► Slezské vlastivědné symposium │ www.Hlucinsko.TV
► více na ◄
Televize Hlučínsko Vám přináší reportáž z akce Kravaře ► Slezské vlastivědné symposium na Hlučínsku. Naše lokální televizní studio spolupracuje smluvně s obcemi, městy, organizacemi a soukromými subjekty v regionu Hlučínska a Opavska již od roku 2006.
XX. Slezské vlastivědné symposium / śląskie sympozjum krajoznawców
HLUČÍNSKO
„PRAJSKA“
Kravaře 22. října 2016
K myšlence pořádání pravidelných symposií, zabývajících se problematikou česko-polského pohraničí, vedla organizátory skutečnost, že po obou stranách hranice, a to nejen v Horním Slezsku, se setkáváme s mnoha podobnými problémy. Oblast Horního Slezska, kterou již více než 270 let rozděluje uměle vytvořená a dnes již nevýznamná hranice, je a vždy byla národnostně smíšeným regionem. Od středověku zde spolu žili Češi, Poláci, Němci, Židé a mnoho dalších národností. A svým tokem obě části spojuje řeka Odra.
Letošní, v pořadí již dvacáté mezinárodní vlastivědné symposium, pořádané v reprezentativních prostorách barokního zámku v Kravařích, je věnováno především „Moravcům.“ Lidem, kteří v regionu Hlučínska, na dnešním česko-polském a vlastně „slezsko-slezském“ pohraniční žili a žijí. Osudy Hlučínska byly po staletí poněkud odlišné od osudů okolích oblastí Horního Slezska a to se také odrazilo na jeho obyvatelích. Na jejich osudech, jejich mentalitě i na tom, že byli a často jsou nazýváni – „Prajzáci.“ Mezi lety 1742 – 1920 sice žili v Prusku, ale povětšinou mluvili „moravsky.“ Pocházelo odtud a žije zde mnoho pozoruhodných osobností, které chceme připomenout a účastníky symposia seznámit nejen s nimi, ale i s jejich dílem.
Dopolední část symposia bude věnována odborným referátům, zaměřeným zejména na osudy lidí ze západní části Hlučínska. Věnovat se budeme také „moravštině,“ specifickému místnímu dialektu, používanému na Hlučínsku a v tzv. moravských enklávách. Vedle referátů bude již tradičně součástí programu symposia také odpolední autobusová exkurze na místa, o nichž bylo pojednáno ve vystoupeních přednášejících. Především půjde o Kravaře, Bolatice, Chuchelnou, Krzanowice, Grodczanki a Sudice.
Účastníky symposia budou odborníci i vlastivědní pracovníci z oblasti historie, dialektologie, kultury. Amatéři i profesionálové z výzkumných pracovišť, muzeí, vysokých škol z polského i českého Slezska. Vedle toho je symposium samozřejmě otevřeno všem zájemcům z řad veřejnosti i školní mládeži a studentům. Prostě těm, kdo zde žijí a žít chtějí – těm, kdo jsou ve Slezsku doma.
Pořadateli sympozia jsou Spolek Zálužné a Opolski Klub Krajoznawców - Oddział Regionalny PTTK Śląska Op. w Opolu, ve spolupráci s partnerskými městy Kravaře a Opole a ... . Organizační stránkou uspořádání symposia je pověřen Spolek Zálužné, společně s Opolskim klubem krajoznawców. Tyto organizace dosud společně uspořádaly již 19 ročníků slezských vlastivědných symposií a mají s danou problematikou dlouholeté bohaté zkušenosti.
Program XX. Slezského vlastivědného symposia
Sobota 22. října 2016 zámek v Kravařích
08.30 – prezentace účastníků, odborné veřejnosti z České a Polské republiky
09.00 – oficiální zahájení symposia – vystoupení zástupce města Kravař, seznámení s programem
a průběhem akce
09.15 – odborná část - referáty přednesené českými a polskými odborníky:
- Proč je Hlučínsko „Prajska“ - prof. Zdeněk Jirásek; SU Opava
- Moravci ve Slezsku – prof. Franciszek Marek; Uniwerzytet Opolski
- Nářečí Hlučínska v kontextu české dialektologie - MUDr. Vít Skalička; Opava
-Gwara laska językiem mówionym mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego – Mgr. Marcela
Szymańska; Krzanowice
- Osudy jednoho z posledních exemplářů Lelkova Slabikáře – Dr. Benedykt Pospiszyl; Branice
- Pozoruhodné osobnosti Hlučínska:
- Připomenutí významných osobností z Hlučínska 19. a 20. století: stavitel Josef Seyfried,
spisovatel August Scholtis,sochař Jan Janda, malíř Jan Bochenek, kněz Josef Hlubek a další
- Současní autoři věnující se ve své tvorbě Hlučínsku:
Autorské čtení ze sbírky básní „Zbuj“- David Bátor
O mé knižní tvorbě - Anna Malchárková
12.00 – ukončení dopolední části a návštěva farního kostela v Kravařích (dílo Josefa Seyfrieda)
12.30 – Odjezd na autobusovou exkursi:
13.00 – Bolatice – rodiště Augusta Scholtise (oběd v restauraci Kulturního domu, kostel – dílo Josefa Seyfrieda,
skanzen)
Chuchelná – hrobka
KISS CZECH COMPANY — Plzeň 12.9.2015: Hide Your Heart
video od: Petra Křivancová
Hrad Lipnice
Hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, který byl založen kolem roku 1310 mocným rodem pánů z Lichtenburka a přestavěn na počátku 16. století za Trčků z Lípy. První přímá zmínka o hradu pochází z roku 1316. Od počátku 14. století stojí hrad Lipnice jako strážný v krajině údolí řeky Sázavy. Byl postaven na vyvýšenině, ze které se otvírá daleký výhled až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Pod hradem se rozkládá dříve středověké městečko, dnešní Lipnice nad Sázavou, místo spojené především se jménem spisovatele Jaroslava Haška. Hrad i město byly založeny mocným rodem pánů z Lichtenburka a později patřila Lipnice mnoha významným šlechtickým rodům i českým králům. V roce 1417 byli v lipnické hradní kapli za Čeňka z Vartemberka vysvěceni první husitští kněží a za téměř dvousetleté vlády husitských rytířů Trčků z Lípy byl hrad přestavěn na výstavnou pozdně gotickou hradní residenci.
Od 18. století hrad pomalu chátral a v roce 1869 celý vyhořel. Ve 20. století byl částečně opraven a zrekonstruován. Postupné opravy probíhají dodnes.
Prohlídka hradu návštěvníkům nabízí zejména monumentální hradní architekturu, krásnou vyhlídku do dalekého kraje, mimořádnou sbírku gotických kamnových kachlů, gotickou i barokní hradní kapli sv. Vavřince a mohutné hradní sklepení se zbytky středověké hodovní síně, hlubokou hradní studnou a bývalým vězením.
Hodonín - Město se představuje
Hotel a restaurant Excellent Kroměříž - virtuální prohlídka
více info:
Krátká prohlídka hotelu Excellent v Kroměříži
Excellent nabízí ubytování evropského standardu v historické části města Kroměříže:
13 pokojů: samostatné WC a sprcha, telefon, LCD televize, satelit, minibar, vysoušeč vlasů apod.
podkrovní pokoje a apartmány jsou klimatizovány
stylová restaurace se spoustou místních specialit, letní zahrádka
vinný sklep s převážně moravskými víny
snídaně formou švédského stolu
hotel taxi pro transfer hostů
sauna, masáže
krytá terasa s posezením, atrium s posezením
WIFI zdarma v celém hotelu
půjčovna kol a dětského vozíku
parking přímo před hotelem (hlídané systémem městských kamer)
SHŠ Albion - Cornštejn 2008
každoroční vystupování na zřícenině hradu Cornštejn.
Mikulov Gourmet Festival 2018
Tentokrát budeme čerpat z kuchyně Leopolda Ignáce Josefa knížete z Ditrichštejna, pátého majitele Mikulova, nositele Řádu zlatého rouna a nejvyššího štolbu císaře Josefa I.
Leopold Ignác z Ditrichštejna (18. 8. 1660 – 13. 7. 1708) byl nejstarší syn Ferdinanda z Ditrichštejna (1636–1698), rodového majetku se ujal po smrti otce a spravoval jej pouze deset let.
V mládí studoval na jezuitské koleji v Praze a na univerzitě v Lovani, v letech 1679–1685 podnikl spolu se svým bratrem Walterem Xaverem kavalírskou cestu po Anglii, Belgii, Francii a Itálii. Zde žil divokým a nákladným životem, jeho poklesky jej mohly dokonce stát dvorskou kariéru. O jeho pobytu v Paříži, se vyprávělo ještě po letech.
Při přípravě menu budeme vycházet právě z jeho kavalírské cesty a inspiraci budeme hledat v kuchyni italské a francouzské z konce 17. a počátku 18. století, tedy z doby vlády Ludvíka XIV. (1638–1715, vládl od r. 1643).
Zámecký hotel
Vranov nad Dyjí