zámek NOVÉ HRADY 2016
Natočeno s laskavým svolením správce objektu.
Zámek Nové Hrady je rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu Josefa Jägra. Pro svoji architektonickou jedinečnost a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu býval celý zámecký komplex nazýván “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. Ucelený rokokový areál obsahoval vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou (1767), vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restituci vnukům původního majitele – textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města n. Metují, kteří jej nabídli k prodeji. V roce 1997 zámek zakoupili Petr a Magda Kučerovi z Prahy, a od té doby prochází celý zámecký areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Slavnostní otevření zámku se konalo již v roce 2001. Na předním nádvoří byla vybudována rokoková zahrada s fontánami a broderiemi ze stříhaného zimostrázu, rekonstrukcí prošel barokní špýchar, kde je nyní umístěno První české muzeum cyklistiky©, klasicistní zahradní altán i domek zahradníka. Na druhém nádvoří zámku vznikla ukázka užitkové zeleninové zahrady, na terase před špýcharem je dnes venkovní barokní divadélko ze stříhané zeleně a zahrada s perénovými záhony. Byla otevřena nová oranžérie, využívaná v letní sezoně jako Galerie anglických klobouků, byl otevřen veřejnosti rozsáhlý labyrint - bludiště, dokončeno ustájení pro koně včetně výběhů a postupně se rozšiřuje farmový chov jelení a daňčí zvěře. Opravují se všechna zastavení Křížové cesty. V budoucnu by měl celý renovovaný zámecký komplex sloužit jako reprezentativní společenské, kulturní a turistické centrum a znovu nabýt pověsti jedné z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších památek celého regionu.
Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený svrchnokřídovými a cenomanskými pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze. Svojí rozlohou přes 10 km2 je vhodný k turistice, cykloturistice i rekreaci. Necelých 15 km vzdálená CHKO Ždárské Vrchy s rozlohou 709 km2 obsahuje 4 národní přírodní rezervace, 9 přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny.
Nové Hrady, the castle, Pardubický kraj, Czech Republic [HD] (videoturysta)
[EN] The Nové Hrady palace is located in a small town of the same name, located in the Pardubice region, near the towns of Vysoké Mýto and Litomyšl. It's an interesting building in rococo style with a large English landscape park. Nearby there is also a very interesting nature reserve called Toulovcovy maštale. It's a great place for cycling and walking, a unique complex of bizarre sandstone formations, canyons and rock towns with lots of hiking trails.
*** more info:
[PL] Pałac Nové Hrady znajduje się w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie, położonej w regionie Pardubice, w pobliżu miast Vysoké Mýto i Litomyšl. Jest to ciekawy budynek w stylu rokoko z dużym angielskim parkiem krajobrazowym. W okolicy znajduje się też bardzo interesujący rezerwat przyrody Toulovcovy maštale. To świetne miejsce do wycieczek rowerowych i pieszych, które jest wyjątkowym kompleksem dziwacznych tworów z piaskowca, kanionów i skalnych miast z mnóstwem tras turystycznych.
*** więcej informacji:
Nové Hrady Demo
Náhledové video z Dokumentu Výlet do nových Hradů
Zámek Nové Hrady - okolí
Okolí zámku v Nových Hradech
Spa.cz - Hotel Rezidence**** v Nových Hradech
Wellness Hotel Rezidence ( na vás se svými čtyřhvězdičkovými službami čeká v Nových Hradech ( v prostorách bývalého městského paláce šlechtického rodu Buquoyů, který získal panství Nové Hrady jako válečnou reparaci ve třicetileté válce. Hotel Rezidence nabízí komplexní služby v ubytování, cateringu a wellness. Při pobytu v některém z 61 stylových pokojů oceníte atmosféru aristokratického prostředí bývalého šlechtického paláce. Využít můžete také hotelovou wellness oázu, která nabízí bazén, saunu, parní lázeň, vířivku a solnou jeskyni, ve kterých si vychutnáte širokou škálu masáží, zábalů a detoxikační, rehabilitačně-relaxační a další wellness programy. Okolí Nových Hradů láká k pěším i cyklistickým výletům po místních historických pamětihodnostech. Wellness pobyt v Hotelu Rezidence v Nových Hradech si můžete on-line rezervovat na
4K Nové Hrady 4K
Zámek Nové Hrady je dominantou stejnojmenné obce v Pardubickém kraji, nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl. Jedná se o pozoruhodnou rokokovou stavbu s rozsáhlým přírodním areálem.
Zámek Nové Hrady, muzeum cyklistiky, rozhledna Andrlův Chlum
Výlet na skútru Piaggio MP3 500 LT
V neděli 27. 9. 2015 jsme podnikli výlet do Pardubického kraje. Zde jsme navštívili zámek Nové Hrady, První české muzeum cyklistiky a rozhlednu Andrlův Chlum. Na závěr oběd v restauraci Koliba – Hrádek. Výletu se účastnilo 7 lidí na 6-ti skútrech. Najeto 323km.
Reportáže z výletů, cestopisy a videa, pozvánky na výlety a další info naleznete na:
Hrad (Castle)Loket 1080p CZ
Composer music BrunuhVille,Adrian von Ziegler
V malebném zalesněném údolí vytvořila řeka Ohře meandr, na jehož vrcholu se tyčí masiv hradu Lokte. Pod hradem, na jihovýchodních svazích se rozkládá město, které je chráněno smyčkou řeky – příroda a člověk tak vytvořili velmi působivý romantický celek, který je ojedinělý v celých Čechách. Tato v minulosti nedobytná pevnost vzbuzovala vždy zasloužený obdiv mnoha návštěvníků a nejinak je tomu i dnes.
Zdejší kraj byl osídlen již od pravěku. Prvá písemná zmínka o Lokti pochází z roku 1234, avšak vznik kamenného hradu býval kladen do období vlády Přemysla Otakara I., po nálezu románské rotundy, který patří ke stavbám nejstaršího českého typu, je možné datovat vznik hradu dříve – asi do 3. čtvrtiny 12. století. V dobách pozdějších měl Loket význam jako hraniční pevnost. Karel IV., který v Lokti často pobýval, v nevydaném zákoníku „Maiestas Carolina zařadil Loket mezi města, která nesmějí být zcizena od české koruny. Podle pověsti Karel IV. při lovu v Loketských lesích objevil horké léčivé prameny a založil město Horké Lázně u Lokte, později nazvané Karlovy Vary.
Za husitských válek císař Zikmund hrad i panství zastavil a v roce 1434 přešel tento majetek do rodu Šliků. Dalších sto dvacet let bylo poznamenáno bojem mezi loketskými měšťany a vrchností, a toto neklidné období bylo zcela ukončeno až roku 1598, kdy zástava přešla úplně do rukou města, které se tak stalo vlastníkem hradu i rozsáhlých panství.
Třicetiletá válka přinesla městu značné útrapy a hospodářský úpadek, který se zastavil až počátkem 18. století. Tehdy již ovšem silně klesal význam Lokte jako strategické pevnosti a to tak, že počátkem 19. století byl zchátralý hrad přestavěn na věznici.
Po druhé světové válce město stále ztrácelo na významu a historické centrum až na výjimky nebezpečně zchátralo.
Tento stav pokračoval až do roku 1992, kdy hrad do svého majetku v historii už podruhé získalo město Loket. Přes nemalé potíže byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce nejenom hradu, ale i podhradí.
Položení města je dáno přírodními podmínkami. V historické části je řada architektonicky cenných starých domů, často s gotickými jádry. Ze zbytků městského opevnění se zachovaly fragmenty zdí a zejména Robičská věž a hranolová věž při východním vstupu do města. V současné době jsou nemalými náklady městské hradby rekonstruovány, a to včetně zbytků čtyř bašt.
Monumentální budova radnice na jižním okraji náměstí je vystavěna v raně barokním slohu. Budova má ve štítu věž, ve které je osazen kamenný městský znak. Její součástí jsou hodnotné architektonické prvky. V přízemí v galerii se konají pravidelné výstavy výtvarného umění a je zde také stálá expozice karlovarských lázeňských pohárků.
Barokní chrám sv. Václava byl postaven na místě původního pozdně gotického kostela, který vyhořel roku 1725. Nová stavba byla dokončena r. 1734. Oltářní obraz je označován jako dílo Petra Brandla, cenné jsou i oba boční oltáře, v jejichž středech jsou starší plastiky zachráněné před požárem původního gotického kostela.
Hrad a město Loket leží poblíž světoznámých Karlových Varů na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a je velmi dobrým východiskem pro návštěvu západočeských lázní a výlety do mimořádně krásné přírody, jejíž půvaby nesčetněkrát obdivoval i pravidelný návštěvník Lokte J.W. Goethe: Dnes jsme byli v Lokti, který je nade všechen popis překrásně položen a lze jej ze všech stran obdivovat jako krajinářské umělecké dílo.
Teaser - Nové Hrady
Zámek Nové Hrady je dominantou stejnojmenné obce v Pardubickém kraji, nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl. Jedná se o pozoruhodnou rokokovou stavbu s rozsáhlým přírodním areálem.
Zámek Nové Hrady
3D model zámku v Nových Hradech
Zámek Nové Hrady u Nesovic
Renesanční zámek začal budovat rytíř Záviš z Vickova na mírném návrší nad říčkou Litavou v roce 1561. Projektantem stavby byl Vlach ze severní Italie, který snad byl ve styku s projektantem pobliského zámku v Bučovicích. Záviš stavěl zámek až do své předčasné smrti v roce 1569. Jeho nástupce Přemek roku 1575 zámek prodal Jindřichu a Zikmundu ze Zástřízl, kteří jej brzo dále postoupili Martinovským z Rozseče. Střidání majitelů zámku neprospělo a tak zůstal nedostavěný. Měl mít uzavřenou čtyřkřídlou dispozici s hranolovou vstupní věži a věžičkami. Z původního planu zůstal jen půdorys stavby ve tvaru písmene L a zbytek dvorní arkády, která měla vyplňovat celé nádvoří. Což znamená, že pro předčasné úmrtí Závišovo byla vlastně provedena jedna čtvrtina stavby. Po jeho smrti doplnil stavitel Tobiáš z Kladska jen sgrafitové fasády a dnešní atiky. Později byly prováděny na zámku už jenom nejnutnější opravy. Dnes je zámek v privátním vlastnictví a není zpřistupněn.
Dubové sudy na šlechtění destilátů a vín:
Olga Halušková, průvodkyně na hradě Karlštejn v Desetiminutovce
Olga Halušková již od roku 1997 provází návštěvníky na státním hradě Karlštejn. Na hradě mimo jiné bydlí a stará se i o ostatní průvodce. Ona sama provází v italštině a češtině. Je pár lidí, kterým mohu poděkovat za to, že mi dali šanci se zařadit do života, kteří mají i oni a realizovat svůj život, říká v pořadu romské internetové televize ROMEA TV Desetiminutovka plus Olga Halušková.
Více zde:
Nová lego země v centru Prahy - české hrady a zámky, moderní architektura a spousta zábavy.
Už jste navštívili lego zemi českých památek? Nenechte si ujít zemi plnou propracovaných staveb, pohyblivých prvků a parádních vtípků! Objevíte hrad Karlštejn, vysílač Ještěd nebo Katedrálu sv. Víta. Nahlédnete do interiérů vily Tugendhat, svezete se na největší horské legodráze a konečně zjistíte, jak funguje camera obscura. Nejznámější české památky na jednom místě najdete v centru Prahy, v budově hračkářství Hamleys.
SDH Nové Hrady
ukázka techniky
ŽELEZNÉ HORY - Proseč, Toulovcovy Maštale, Nové Hrady - 2018 movie
Nové Hrady
pár pohledů na exteriér i interiéry pohlídkových okruhů hradu, v závěru letmo Buqouyská hrobka a pohled na Žumberk
Hrad(Castle) Štramberk 1080p CZ
Composer music Adrian von Ziegler
Hrad vznikl koncem 13. století patrně jako středisko zbylé zeměpanské državy na severu Moravy. První doložená zmínka o hradě pochází až z privilegia ze 4. 12. 1359, kde bratr císaře Karla IV. Jan Jindřich (1322--1375) nařizuje, aby pod hradem ...se zpustošené město znovu vystavělo a dle hradu Strallenberga se nazývalo. V rukou Lucemburků zůstal hrad s městem až do roku 1380, kdy jej markrabě Jošt udělil v léno Vokovi III. z Kravař. Z dalších významných majitelů pánů z Kravař je třeba zmínit Lacka I., nejvyššího pražského purkrabího a moravského zemského hejtmana. Jeho syn, Jan z Kravař, byl velmi oblíben u lidu, současně patřil mezi nejbohatší a nejzámožnější feudály v zemi. V době husitských válek se na hradě mnohokrát před oderskou posádkou husitů skrývala okolní drobná šlechta. Janem z Kravař vymírá fulnecko-novojická větev pánů z Kravař. Celé štramberské panství přechází dle závěti z roku 1433 do rukou významného představitele husitské šlechty na Moravě Ctibora z Cimburka a na Křídle. Ten jej obratem prodává dál, a tak se hrad stává majetkem rodu Pukliců, kteří jej však, jak se odborníci domnívají, drželi neoprávněně a spíše silou než právem. Ze štramberského hradu se postupně stalo loupeživé doupě, odkud jeho majitelé ohrožovali široké okolí a obchodní cesty. Puklicové se dokonce snížili k ražbě falešných mincí, což doložily archeologické nálezy na hradě. Byli však také výbornými politickými stratégy, a tak se dobrovolně poddali králi Jiřímu z Poděbrad, aniž byli jakkoliv potrestáni. Před svou smrtí prodal v roce 1471 poslední z držitelů hradu z tohoto rodu Burian panství s hradem Jindřichu Černohorskému z Boskovic. V rukou tohoto rodu zůstává hrad do roku 1523, kdy prodejem přechází do rukou Bernarda ml. ze Žerotína a na Fulneku. Za pánů ze Žerotína bylo celé panství rozděleno na dvě části: starojičínskou a novojicko-štramberskou. Majitel novojicko-štramberské části, Bedřich, byl horlivým zastáncem českých bratří. V roce 1536 dostal od císaře Ferdinanda I. povolení hrad rozbořit, k čemuž však nedošlo. V roce 1558 prodávají Žerotínové Štramberk za 39 000 zlatých moravských novojičínským měšťanům, kteří se tak stávají novou vrchností a Štramberk městem podřízeným. Toto poddanství však nebylo úplné, neboť obyvatelé nebyli povinni robotami a město si dokázalo podržet některá privilegia.
Z třicetileté války hrad vychází již jako ruina. Roku 1621 byl obléhán císařskými vojsky, když hrad obsadila valašská vojska. Obléháním hrad i město velice utrpěli. V roce 1624 vypálili Štramberk polští procísařští kozáci. Od roku 1624 je majitelem Štramberka řád jezuitů. Za nových pánů nastává výrazná rekatolizace a přibývá nových robotních povinností. Celý rok 1647 je Štramberk sužován nájezdy generála Arfurda Wittenberga. Jezuité žádají o možnost obnovení původních obranných fortifikací hradu, ale tuto jejich snahu zakazuje moravský zemský hejtman K. P. z Lichtenštejna.
Roku 1783 se zřítila přední část hradu a od té doby ještě rychleji pustl. Kamení z hradu bylo rozebíráno na stavbu domků v podhradí, a tak z hradu prakticky zbyla jen mohutná válcová věž, kterou obklopovala ohradní zeď. V roce 1773 byl jezuitský řád zrušen a o dva roky později byl Štramberk osvobozen od všech povinností.V roce 1781 přechází hrad do majetku Tereziánské rytířské akademie v Novém Městě u Vídně, která byla jeho novou vrchností až do roku 1918.
Od roku 1899 získává hradní zříceninu Klub českých turistů, který přichází s plánem přebudování hradní věže na rozhlednu. Zbytky hradních zdí jsou podrobeny důkladné konzervaci. KČT pod vedením štramberského lékaře MUDr. Adolfa Hrstky, podle plánů slavného architekta Kamila Hilberta přebudovává hradní věž na rozhlednu (při současném zachování všech detailů a budováním nových konstrukcí v duchu původní podoby). Projekt arch. Hilberta dále počítal s přebudováním areálu celého vnitřního hradu do možné podoby v období gotiky s množstvím romantických prvků (podobnou, ale provedenou rekonstrukci můžeme nalézt na moravském Bouzově). Hradní věž byla zpřístupněna v roce 1903. Z celého projektu však byla realizována jen úprava věže, zbytek projektu nebyl pro nedostatek financí realizován. Možná je to pro štramberský hrad i dobře. Ve 20. letech 20. století byla na základech většího hradního paláce postavena nová turistická útulna dr. Hrstky, při jejíž stavbě byly odstraněny poslední zbytky původní palácové stavby.