Židovský hřbitov - Mikulov
Před dvěma lety jsem potřebovala asi tak tři záběry na nějaké židovské náhrobky. Měla jsem po cestě Mikulov a tak jsem s kamerou navštívila tuhle nádhernou památku. Namísto plánovaných tří záběrů jsem dnes, po dvou letech, sestříhala tři minuty videa.
hudba: Kevin MacLeod - Earth Prelude
Mikulov židovský hřbitov - Jewish cemetery
Jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších židovských hřbitovů u nás pochází patrně již někdy z poloviny 15. století, když byla v Mikulově založena židovská obec.
The large Jewish cemetery in Mikulov is one of the most significant monuments of its kind in the country. The first funerals after the establishment of the local Jewish community date from around mid 15th century. The oldest survived tomb stone dates from 1605.
Židovský hřbitov, Svatý kopeček, Mikulov, 1988
původní záznam
T.O.9 na Pálavu - židovský hřbitov v Mikulově
Pohled na židovský hřbitov přes hřbitovní zeď během pochodu na Pálavu.
Dny židovské kultury - Mikulov
Mikulov, Dny židovské kultury - ukázky z vystoupení skupin - zpěv a tanec
Mikulov, Days of Jewish Culture - extracts from the speech groups - singing and dancing
Putování silovými místy Pálavy
V oblastech silové zóny Pálava, kde je dodnes koncentrována kromě přírodní energie také energie z po staletí opakovaných rituálů staroslovanských kněžek, které vrcholky pohoří Pálava používaly jako místa k léčení nemocných, ale také jako energetické středobody, z nichž byla vysílána ochranná energie na území celé tehdejší Velké Moravy. Celá tato oblast má spíše jinovou – tedy ženskou a zemskou energii, a je velice vhodná k léčení a posilování organismu.Pálava ale není turisticky vyhledávanou lokalitou pouze pro svou krásu, čistou přírodu, nádherné přírodní scenerie (Svatý kopeček, jeskyně Turold, Stolová hora, zatopený lom, torzo kaple Svatého Antoníčka, Klentnické menhiry, Sirotčí hrádek, Děvín, Martinská skála atd.) a historické památky (mikulovský zámek, Ditrichštejnská hrobka, Židovský hřbitov a Synagoga). Je také proslulou vinařskou oblastí, která se může pyšnit tradiční výrobou skvostných vín, spoustou srdečných vinařů, přívětivých vinných sklípků a vinařských stezek. Je zde možnost aktivního odpočinku, turistiky a rybaření.
From the Morning to the Evening: Transcribing Jewish Gravestones in Mikulov, Czech Republic
Małgorzata Maciejewska, graduate student in Jewish Studies at University of Wrocław, talks about her experience with the cemetery and life of a Jewish community in Mikulov, Czech Republic.
To learn more about the Yiddish Book Center’s Wexler Oral History Project, visit:
Mikulovské Vánoce pod radnicí nabídly kromě tradičního jarmarku také uvedení do života nové knihy o
Na vůni svařeného vína a tradičních dobrot lákal adventní jarmark na historickém náměstí v Mikulově. Každoroční akce, která zpříjemňuje vánoční období, byla ovšem letos obohacena o jednu významnou událost.
Mikulov - centrum kongresové turistiky
Historické město na rakousko-moravské hranici s dominantami Svatého Kopečku a honosné rezidence na Skalním ostrohu.
Viz:
Zámek je díky kombinaci atraktivních interiérů a odpovídajícího zázemí ideálním místem pro pořádání kongresů a dalších odborných, kulturních či společenských akcí.
Využít lze nástupní sál pro asi 120 osob, Gajdošův sál s obdobnou kapacitou, který je originálně výtvarně pojatý jako tradiční sál předků, či přilehlé salónky. Komornější sala terena pak nabízí i malou kuchyňku. Součástí zámku je kongresové centrum s kapacitou 400 osob, které se skládá z hlavního sálu, foyer či tzv. vinárny s kompletně zařízenou kuchyní. Program lze umocnit prohlídkou expozic, hlavně galerie Dietrichsteinů s unikátním pohřebním oděvem Markéty Františky Lobkowiczové z počátku 17. století. Vynechat nelze ani bohatou knihovnu obsahující až 11 000 vzácných tisků. Pozoruhodná expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou s jedinečným souborem nálezů z hrobky germánského velmože. Obří renesanční sud vína pak představuje skutečný evropský unikát. Časté využití zámeckých prostorů pro pořádání svateb, hostinu lze prožít i pod širým nebem. Kromě zámku je mnoho pamětihodností také v samotném městě, např. náměstí hned vedle zámku, Dietrichsteinská hrobka, Židovské město či Svatý Kopeček. Na dosah je i chráněná krajinná oblast Pálava. Nezapomenutelný Mikulov čeká právě na Vás!
Zaniklý židovský středověký hřbitov a jeho náhrobky!
Čtyři židovské náhrobky, pocházející ze zaniklého olomouckého středověkého židovského hřbitova, které můžete nalézt v Lapidáriu Vlastivědného muzea v Olomouci, patří k těm vůbec nejstarším a nejvzácnějším…
Starý Židovský hřbitov (Jewish cemetery)
Starý Židovský hřbitov v Roudnici n. L. Vůbec jsem o něm nevěděl. Je to opravdu zvláštní místo. Tak jak už židovské hřbitovy bývají. Trochu strašidelné, trochu romantické. Stejně jako toto krátké video.
Všechny naše videa a služby najdete na našich stránkách studio-adax.cz
Odkaz na toto video:
Všechna videa najdete zde:
Hudba: Jaromír Nohavica: Těšínská
email:info@studio-adax.cz
WEB:WWW.STUDIO-ADAX.CZ
Odebírejte naše videa:
Doporučujeme i kanál nešeho vlogera DUŠAN je tu JAKODOMA:
Holešov a židovské památky
Židovská synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republlice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu,která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát.
Mimo synagogu stojí jistě za zmínku i nedaleký židovský hřbitov. Vznik hřbitova je úzce spjat s konstituováním židovské komunity v Holešově, což znamená, že má zřejmě svůj původ již ve 2. pol. 15. století. Náhrobky v počtu 1500 jsou rozptýleny po celé ploše, přičemž nejznámější dochovaný identifikovaný náhrobek pochází z r. 1646. Nejvznácnějším je však zajisté hrob a tumba významného učeného rabína Sabbataje ben Meir ha-Kohena, zv. Šach, jehož hrob, spolu se synagogou, je velmi často navštěvován zahraničními návštěvníky z USA, Izraele, Německa a mnohých dalších zemí.
Recovery of lost Jewish tombstones
(1 Dec 2015) Dealing with the dark legacy of the Holocaust, a small team has been working to rehabilitate a Jewish cemetery in the eastern Czech Republic city of Prostejov that was destroyed during the country's Nazi occupation in World War II.
The discovery was a result of efforts to find at least some of almost 2,000 tombstones that were desecrated and disappeared more than 70 years ago.
German Nazis killed six million Jews in the Holocaust and didn't even let those already dead rest in peace, as dozens of Jewish cemetery were eradicated.
Prostejov had for centuries been the most significant Jewish community in the eastern part of the country known as Moravia together with Olomouc and Mikulov.
The local Jews used the cemetery for burials from 1801 till the beginning of the 20th century.
After the transport of nearly all the town Jews to concentration camps and then when the roughly 200 who survived the Holocaust left the country, the cemeteries days were numbered said Marie Dokoupilova, a historian at the local museum.
Today, there's less than a dozen Jews living in Prostejov.
In 1942 most of the local Jewish residents were transported to Terezin (concentration camp) and later to death camps and then German authorities acquired the piece of land and started to liquidate the Jewish Cemetery. The tombstones were desecrated and taken to no one knows where, said Dukoupilova.
Dokoupilova, who wrote the only Czech study about the site, said all 1,924 tombstones were desecrated likely in 1943 and no documents are available to clarify their fate.
Due to a lack of information, the search for something that disappeared in the war looked impossible.
After they published a note about the project in a local newspaper, however, there was hope.
They didn't have to wait long for responses from people who began to call with information about the stones they either have in their homes or provide tips on where they could be found.
Since the project kicked off in July, leader Tomas Jelinek and his collaborators have traced about 150 tombstones, or in most cases at least some pieces of the tombstones.
The preserved plans and details about the cemetery, including the record of the inscriptions at the archive of Prague's Jewish Museum, make it possible to identify those they belonged to, and consequently, their current relatives can get an unexpected chance to rediscover their families' past.
In a recent discovery, a whole backyard of a house in Prostejov is paved by around 50 big stone blocks.
Today, it is a public park where the local residents walk their dogs.
While Jelinek hopes that more tombstones will reappear after the initial successful results are published, the attention now turns to the actual cemetery site.
The hope is to come to an arrangement so the remains of the buried can be honoured.
In December, a new design for the site will be presented to local authorities.
Meanwhile, negotiations have been going on for the cemetery to receive a status of a national heritage site.
You can license this story through AP Archive:
Find out more about AP Archive:
Vinobraní (1972)
Československá televize 1972
Josefov - židovské město
Krátký snímek o pražské židovské části. Velmi ORIGINÁLNÍ video se zajímavým komentářem.
Práce vznikla na praxích na SPŠST Panská pod vedením paní profesorky Řenčové.
Práva náleží SPŠST Panské a pánům Hájkovi, Malisovi, Nalbandjanovi a Hlaváčkovi.
Pochopitelně i původním autorům hudby.
Video má sloužit k pobavení, případně poučení. Není mířeno jako urážka!
jewish cemetery - Mikulov,Czech
close to Austrian border
TASTE JEWISH MIKULOV |MORAVIA TREASURES
Mikulov is a town in the South Moravian Region of the Czech Republic.
History of of its Jewish quarter dates back to the early 15th century. You can taste the heritage on the menu in Marcel Ihnančák restaurant in the Jewish quarter of Mikulov. We tasted Šoulet, pastry stuffed with duck meat and also some non-Jewish alternatives.
How about you? What type of cuisine is your favourite? Let us know in the comments!
When are YOU planning your trip to Moravia? Don’t forget to leave a comment!
MORAVIA TREASURES is a short series of videos from a trip to one of Czech Republic’s most beautiful regions. The videos feature Amber and Eric Hoffman from the popular travel and food blog With Husband in Tow and were shot by a Czech travel YouTuber Petra Vorackova from Restless Child Travel Blog . Big thanks goes to JayWay Travels for making this trip possible – more at .
Follow CzechTourism to see more of the Czech Republic!
→ WEBSITE:
→ FACEBOOK:
→ INSTAGRAM:
→ TWITTER:
Vinohradský hřbitov v Praze