Hotels, Czech Republic, Pilsen, Hradek - Zamek Hradek u Susice 3-star hotel
Hotels, Czech Republic, Pilsen, Hradek - Zamek Hradek u Susice 3-star hotel| stay in the Czech Republic, the Czech Republic tour, tours in the Czech Republic, Czech Republic hotels, tourism and leisure Czech Republic
Zámek v Hrádku
Hrádecký zámek ze vzduchu
October Zámek Hrádek www.ENGLISHstay.cz - Intenzivní kurz angličtiny s rodilými mluvčími v Česku!
jazykové pobyty, intenzivní jazykové pobyty, kurz angličtiny, rodilý mluvčí angličtina, Immersion English programs, English, English language, Teaching English, Teaching English abroad, Prague, Czech Republic,
ENGLISHstay, jako první v České Republice, Vám poskytne 70 hodin individuální výuky s rodilými mluvčími. Tento ojedinělý výukový program je zcela přizpůsoben Vašim potřebám a dostane se Vám 100% pozornosti anglicky mluvícího lektora. Přidejte se k nám hned teď :-)
Rozvážeme Vám jazyk!
englishstay.cz
individualnikurzyanglictiny.cz
anglictinasrodilymmluvcim.cz
Náš Blog anglictinavcesku.cz
facebook.com/kurzyanglictiny/
twitter.com/ENGLISHstay
instagram.com/ENGLISHstay ENGLISHstay.cz englishstay.cz
Samokřídlem západně od Plzně / flying wing in the West Bohemia
Zámek Kynžvart, oblast rašelinišť Kladská a nakonec rozhledna Krásno.
Chateau Kynžvart, moss Kladska and lookout Krasno.
Šumava-Kašperk-Pustý hrádek
Šumava 2012-výhled z Pustého hrádku na hrad Kašperk,Velký Roklan,Poledník,Kašperské Hory
Zámek Hrádek 2012
ohňostroj
Castle / Hrad Helfenburk u Bavorova - Czech Republic
Helfenburk je zřícenina hradu asi 5,5 km od Bavorova v okrese Strakonice. Nachází se v katastru obce Krajníčko na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 m. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.
Základní informace
----------------------------
Sloh - gotický
Výstavba - 1357–1364
Přestavba - poslední čtvrtina 15. století
Zánik - po roce 1589
Stavebník - Jošt, Petr, Jan a Oldřich I. z Rožmberka
Současný majitel - město Bavorov
Další majitelé - Švamberkové aj.
Historie
-----------
V roce 1355 stavbu hradu zahájili Rožmberkové na ochranu nedalekého města Bavorov. Jednalo se o čtyři bratry: Petra, Jošta, Oldřicha a Jana z Rožmberka. Povolení k stavbě dostali od Karla IV., šlo o ocenění jejich dobrých služeb. Doprovázeli Karla IV. na jeho korunovační cestě do Říma. Roku 1381 udělili nedalekému Bavorovu městská práva.
Bergfrit
Věž v severovýchodním nároží třetího nádvoří
Po smrti Jana 1389 i jeho bratra Oldřicha, přešel hrad do vlastnictví Janova syna Jindřicha III. z Rožmberka. Ten patřil k odpůrcům vlády krále Václava IV. a byl členem Panské jednoty. Král se mu snažil v mezích možností škodit, údajně i za pomoci Jana Žižky.
Po jeho smrti měl hrad v držení jeho syn Oldřich II. z Rožmberka. Byl velmi mlád a jeho poručníkem byl Čeněk z Vartemberka. Ten se později obrátil na katolickou víru a v tomto duchu jej vychovával. Po potupné porážce před Táborem nechal na svých panstvích pochytat husitské kněze a nechal je uvěznit na svých hradech. Na Helfenburku prokazatelně dva zemřeli.
Po jeho smrti vládl syn Jindřich IV. z Rožmberka a posléze Jan II. z Rožmberka. Oba dva měli neustále potíže kvůli zadluženosti, o tu se postaral jejich otec, díky válečným nákladům. Hrad byl zastaven Přeškovi z Čestic. Ve smlouvě byl dodatek o volném vstupu do hradu od bývalých majitelů. Po jeho smrti byl hrad opět vyplacen.
V letech 1468 až 1472 bylo okolí hradu neklidné. Docházelo k sousedským sporům mezi Rožmberky a městy Písek, Sušice a Vodňany. Hrad nedoznal velké úhony, ale těmito spory trpěly okolní vesnice.
Palác
Rekonstrukce podoby hradu (L. Herc, olej na plátně)
Po smrti Jana z Rožmberka a po smrti jeho syna Jindřicha V. z Rožmberka se vlády ujal Vok II. z Rožmberka. Společně se svým poručníkem Bohuslavem ze Švamberka zadlužený hrad prodal bratrům Václavu Vlčkovi z Čenova a Zikmundu Vlčkovi z Čenova. Václav Vlček byl původně prostý hejtman, který válčil v Uhrách a v Polsku a ve službách krále získal mimořádné vojenské znalosti a dosáhl hodnosti polního hejtmana. Byl považován za vynikajícího vojevůdce a specialistu na obranu. V letech 1473–1484 zesílil vybudováním nového opevnění obranyschopnost hradu. Byl ale silným a nevítaným sousedem pro Rožmberky, kteří půjčili peníze hraběti Jindřichu Preuschenkovi z Hardeggu na koupi hradu, a ten jej koupil v roce 1484. Po jeho smrti se hrad znovu vrátil do rukou Rožmberků, roku 1499 jim jeho syn hrad prodal zpět. Roku 1523 docházelo ke sporům o dědictví, protože Petr IV. z Rožmberka, stejně tak jako jeho bratři, umírá bezdětný. Zajímavostí tohoto hradu je, že v roce 1515 až 1518 byl purkrabím Želízko z Tourového, který vyhnal hradní čeleď.
Roku 1551 Vilém z Rožmberka připojil k hradu i část okolního panství a celkově je zvelebil. Hrad samotný však plnil jen hospodářskou funkci. Podle rožmberského inventáře Helfenburk patřil k chudším hradům. Bylo v něm celkově velmi málo nábytku a nádobí, ale tento počet vynahrazovala rozsáhlá hradní výzbroj, ať už se jednalo o zbroje či zbraně. Stejně tak byl i nedostatek služebnictva. Po přesídlení správy panství na Kratochvíli dochází k úplnému opuštění hradu.
V roce 1592 po smrti Viléma z Rožmberka jeho mladší bratr a dědic Petr Vok prodal celý hrad městu Prachatice. Po Bílé hoře jim byl zkonfiskován, přestože se město snažilo o jeho zpětné získání, nevedlo se jim. V té době je již označován jako pustý. Hrad byl tedy využíván více než dvě stě let. Později jej měly ve vlastnictví jiné rody, např. Eggenbergové a později až do roku 1922 Schwarzenbergové. Od roku 1928 je zřícenina majetkem státu.
Hrad chátral až do třicátých let 20. století. Tehdy se dostal do rukou volyňských turistů (KČT), kteří se postarali o opravu a zpřístupnění hradu. Nyní je hrad ve vlastnictví města Bavorov. Ve 20. století byly jeho hradby a budovy částečně obnoveny. V roce 1977 byla jižní strážní věž upravena na rozhlednu – z vysoké válcové věže je pěkný výhled do okolí (na Písecké hory s Velkým Mehelníkem, JE Temelín, Vodňany, Novohradské hory, Blanský les s vrcholem Kleť i na šumavské hory Chlum, Libín, Bobík, Boubín a v pozadí Plechý, na severu jsou 50 km vzdálené Brdy). V jarních a letních měsících je objekt využíván k různým kulturním akcím.
Výlet na hrad Kašperk - červenec 2018
Záznam z výšlapu na hrad Kašperk - 16. července 2018.
Hudba:
Ennio Morricone - The Man With The Harmonica,
Once Upon A Time In Revolution,
La Califfa,
Here's To You
Kašperské Hory 2017
Bylinné lázně
Rabi Castle. Czech Republic
A video record of a bike ride I did 2 years ago. It was from Horazdovice to Klatovy, passing Rabi castle. The Czech Republic is renowned for having a large number of ruined and intact castles.
Zámek Hrádek u Nechanic, kouzlo staré Anglie
Pojďte s námi na pohádkový výlet. Zavedeme vás na východočeský zámek Hrádek u Nechanic. Na místo, kde na Vás dýchne atmosféra staré Anglie. Natáčel Honza Dušek.
Fort XVII Křelov drone HD
Fort XVII Křelov jako součást olomouckého opevnění Prusko-Rakouských válek a vyvrcholení téměř 300 let opevňovacích prací města Olomouc, severní brány Moravy a rakouské monarchie.
New Spa Hotel Zámek Lužec - short film
Dron - Sušice, lom kámen u Rabí
Rozhledna Svatobor u Sušice
Rozhledna stojí na kopci Svatobor východně od Sušice. Zde bylo staré sídliště pohanských předků a místo náboženských obřadů. Je opředen pověstmi o pohanské kněžně Vodolence, která podle pověsti byla lidem milována a také v blízkosti Svatoboru pohřbena.
Rozhledna je vysoká necelých 32 m a chceme-li na vrchol musíme vystoupat 182 schodů. Je odtud nádherný pohled do kraje a na naše i zahraniční šumavské velikány.
Další rozhledny jsou na
Masopust - Fasching - Karneval in Nuzelice - Susice, Sumava National Park. Czech Republic.
Masopust - Fasching - Karneval in Nuzelice - Susice, Sumava National Park. Czech Republic.
ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo - infoglobe.cz
Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal postavit Karel IV. Tehdy měl sloužit především jako strážný hrad nad tzv. Zlatou stezkou.
Břeclavský Zámek / Schloss Břeclav (Lundenburg)
Vyhlídka ze Zámku / Impressionen des Schlossturms
Hrad(Castle)Kašperk 1080p CZ
Composer music Adrian von Ziegler
V roce1356 dal král Karel IV. příkaz Vítovi zvanému Hedvábný k zahájení příprav na stavbu hradu ve střední části Šumavy. Královo rozhodnutí vycházelo především z potřeby ochránit zemskou hranici proti Bavorsku. Spolupůsobil zde nepochybně také zřetel na zajištění blízkého naleziště zlata, které se rýžovalo ve Vydře u Rejštejna. V této krajině již r. 1337 král Jan Lucemburský vydal svému věřiteli Petru z Rožmberka písemné oprávnění k těžbě drahého kovu. Z hradu bylo také možno dozírat na provoz na staré Vintířově stezce, která vycházela z Pasova, postupovala z bavorského Zwieselu na Hartmanice a dále do Sušice.Význam hradu také vzrostl tím, že se r. 1361 stal sídlem popravy (dohledu na bezpečnost a práva trestat dopadené zločince). Na počest stavebníka dostal hrad jméno Karlsberg -- počeštěně Kašperk.
Hrad byl vystavěn na ostrohu vrchu Ždánova. Branou ve vnější hradbě na východní straně se vstupovalo do protáhlého předhradí, v jehož čele byl příkop a budova purkrabství napříč ostrohu. Průjezdní druhou branou se odtud vstupovalo do horního hradu s podélným patrovým palácem s věžemičtverhranného půdorysu na obou koncích. Na věžích jsou ochozy spočívající na krakorcích, obě věže měly vysoké stanové střechy vyzděné z cihel. Hrad je pozoruhodný svým půdorysným typem, jehož variantou je rovněž karlovský hrad Radyně.
Po dostavění (asi v r. 1365) nebyl hrad jako královský majetek v přímé správě královských úřadů, nýbrž byl stále zastavován. Prvním zástavním držitelem Kašperka byl pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. V r. 1379 zastavil král Václav IV. hrad s příslušenstvím (dva dvory, ves Kavrlík a právo vybírat mýto v pohraniční osadě Cimburku, včetně neomezené těžby dřeva v lesích) lankrabímu Janu z Leuchtenberka. V r. 1402 král potvrdil zástavu Habartovi z Hartenbergu.
Od r. 1411, kdy Kašperk získal Petr Zmrzlík ze Svojšína, byli zástavní držitelé hradu a panství převážně z řad domácí šlechty. Zmrzlík a jeho syn Václav stranili táborům až do osudné bitvy u Lipan (1434). V posledních letech držby Kašperka (1450 až 1453) měl Petr Zmrzlík časté pohraniční půtky s bavorskými bojůvkami (rytířem Martinem Sattelbognerem). R. 1454 prodal kašperské panství Zdeňku ze Šternberka. Také on musel po čase (1470) odrážet nepřátelské vpády ozbrojenců pasovského biskupa Oldřicha. R. 1487 prodal Zdeňkův syn Zdislav Kašperk Bohuslavu ze Švamberka. Ten dal přenést oltář z hradní kaple do kostela v Kašperský Horách.
Dosavadní zástavní majitelé Kašperka nevěnovali údržbě hradu náležitou pozornost. Nějaké opravy na hradě se prováděly v r. 1495 za Jindřicha, syna Bohuslava ze Švamberka, a doktora Václava z Velhartic, jemuž pak v r. 1533 jeho nástupce Jiřík Lokšan uhradil prokázané výdaje. Roku 1553 zastavil král Ferdinand I. kašperské panství Ludvíku Tovarovi z Enzesfeldu, jemuž český sněm poskytl úvěr na další opravné práce (1554). Zdá se, že tyto opravy byly dost rozsáhlé, protože ještě Tovarově vdově Zuzaně povolil král, aby si mohl ze zástavy odpočítat vynaložené peníze. Když potom byly městu kašperským Horám pronajaty hrad (1585), čtyři pusté dvory, lesy a mýto, převzal nový uživatel na sebe povinnost pokračovat v nutných opravách hradního objektu. S krátkou přestávkou v l. 1600 až 1605, kdy si Kašperk pronajal celní komisař Mikuláš Černohorský z Hořiměřic, drželo město hrad až do r. 1617. Za městské správy však objekt nebyl již řádně udržován, takže v kupní smlouvě z r. 1617 se uvádí jako pustý. Když po třicetileté válce nařídila vídeňská vláda, aby všechny pevné hrady v Čechách byly zbořeny, aby se eventuálně v příští válce nestaly opěrnými body nepřítele, nebyl tento příkaz na Kašperku proveden. Kašperští získávali ze zříceniny stavební materiál.