dvorec STATENBERG - Makole
RSi CLUBBING - Grad Štatenberg - Part ONE
RSi CLUBBING - Grad Štatenberg - Part ONE
Dvorec Dornava
Dokumentarni film o baročnem dvorcu Dornava.
Reka Dravinja - Hitra in drzna / River Dravinja fast and furious
English translation at the end.
Dravinja je reka na Štajerskem. Izvira na Pohorju, bolj natančno jugozahodno od Rogle na nadmorski višini okrog 1200 m. Njen najpomembnejši pritok je Polskava. Pomembnejši kraji, mimo katerih teče Dravinja, so Zreče, Slovenske Konjice, Poljčane, Makole, Majšperk, Ptujska Gora ter Videm.
V zgornjem toku ima reka velik strmec ter čisto vodo, bogato z ribami. Tam je uvrščena v 1. kakovostni razred. Na svoji poti do Vidma pa zaradi komunalnih in industrijskih odplak zapade v tretji oziroma četrti kakovostni razred. Rečni režim je dežno-snežni, s prvim maksimumom v novembru ter drugim v maju. Energetsko moč so v preteklosti izkoriščali številni mlini in žage, ki so danes večinoma opuščeni. Reka zaradi močnejših padavin kljub regulacijam v spodnjem toku pogosto poplavlja.
The Dravinja (German: Drann) is the largest tributary of the Drava River in Slovenia. It is 73 kilometres (45 mi) long.[1] Its source is on the Pohorje Massif southwest of Mount Rogla about 1,150 m above sea level. The river passes Zreče, the town of Slovenske Konjice, the ruins of the fort at Zbelovo, Poljčane, Makole, Štatenberg Castle, Majšperk, and Videm pri Ptuju, where it merges with the Drava. Its main tributary is the Polskava River.
The Dravinja is the best-preserved lowland river in Slovenia and has been protected as part of the European Natura 2000 network.
Vir/Source: Wikipedia
Graščina Rotenturn - Slovenj Gradec, Slovenija (Slovenščina)
Klicna številka: 041 18 48 18
Lokacijska številka: 151#
mTURIST.si
SKRITA SLOVENIJA: Hudi grad pri Tržiču
Prispevek prikaže ostanke/ruševine gradu imenovanega Hudi grad nad Tržičem v kratkem, a slikovitem prerezu pokrajine. Skozi uporabo nekonvencionalnih vizualnih pripovednih tehnik in semiotičnih zakonitosti sledi logiki poetičnosti predstavitve izbrane lokacije, letnega časa ali katere druge ikone manj znanih krajev v Sloveniji. Avantgardnost prispevka se izraža skozi njegovo predanost izrazni formi, ki vključuje montažo na glasbeni ritem, uporabe nekomercialne glasbe, uporabo nekonvencionalnih vizualnih ločil in pripovednih postopkov, ki jih narekuje izbrana destinacija.
Grad Bistrica
Grad Bistrica stoji v občini Slovenska Bistrica.
Grad je prvič pisno omenjen leta 1265, ko ga je kralj Rudolf skupaj z mestom izročil grofu Majnhardu Goriškemu (od leta 1286 je bil koroški vojvoda). Leta 1313 je grad prešel v roke Habsburžanom, ki so leta 1355 oddali mesto in grad Slovenska Bistrica v zastavo Walseejem, od 1368 pa Celjskim grofom, posest pa je ponovno postala deželnoknežja leta 1456. Leta 1587 je grad in mesto kupil Hans Vetter, leta 1717 pa so grad kupili grofje Attemsi, ki so ostali lastniki do konca 2. svetovne vojne. V času, ko so imeli grad Attemsi je tukaj bivala slikarka in zgodovinarka Marija Attems.
Grad stoji na severozahodni strani srednjeveškega dela mesta. Postavili so ga na temeljih stavbe, ki je stala ob enem od obrambnih stolpov in počasi dobival podobo renesančnega dvorca. V 17. stoletju so ga gradbeno preuredili. Grajsko poslopje ima trapezast tloris s po enim stolpičem v vsakem vogalu in arkadnim notranjim dvoriščem. Celotno stavbo varuje izsušen zunanji vodni jarek. Ob gradu je zapuščen park redkih dreves in gabrovim drevoredom. Zadnji lastniki - Attemsi, so po letu 1717 notranjost gradu predelali: grad so opremili s poslikanim stopniščem, Marijino kapelo in razkošno viteško dvorano. Grad je preživel manjši požar.
Danes je grad Slovenska Bistrica osrednji kulturni in prireditveni center mesta in občine. Na ogled so številne stalne razstave, galerija in viteška dvorana s freskami Stalne razstave: rimska cesta Celeia -- Petovio, razstava Ančnikovo gradišče, Arkova etnološka zbirka, zbirka vin bistriških pridelovalcev, zbirka molitvenikov, zbirka petrolejk, soba praporov, zbirka lutk v značilnih nošah sveta, Pajtlerjeva zbirka fosilov in mineralov, zbirka mineralov občin Slov. Bistrica in Oplotnica, kamnine Pohorja, Ingoličeva spominska soba, Tomažičeva spominska soba ter Grajska dimnica s staro grajska uro. Tu so tudi likovni saloni, poročna dvorana galerija Grad in viteška dvorana, v kateri potekajo različne kulturne prireditve. Grad je odprt od torka do petka med 9. in 17. uro, v soboto med 11. in 15. uro, ob nedeljah, ponedeljkih in praznikih ZAPRTO. (možen ogled samo za predhodno najavljene skupine)
.:29_07_09 ~ GRAD PTUJA:.
.:DEA ~ IDEA ~ IDEAL:. ~ .:DEO ~ VIDEO ~ VIDEOKAMERA:.
Lindeški grad 664 m
Panorama z Lindeškega gradu 664 m.
Grad Snežnik v Kozariščah...sLOVEnija
Naravna in kulturna dediščina.....Snežniški grad je bil zgrajen ob pomembni poti, ki je Loško dolino povezovala z Istro. Prvi je v zapisih omenjen leta 1337, ko sta na njem gospodarila oglejska patriarha Herman in Volfelin Schneeberg. Današnja oblika gradu je nastala po številnih prezidavah, v grobem pa ohranja renesančne obrise 16. stoletja. Današnjo obliko so mu dali zadnji lastniki Schönburgi. V graščinski kompleks spada tudi venec gospodarskih poslopij in graščinski park, ki v sožitju narave in grajske arhitekture ustvarja izjemen kulturno -- krajinski prostor, spominjajoč na angleške in francoske dvorce. Med drugo svetovno vojno je imel gradi več sreče kot mnogi drugi slovenski gradovi in je s svojo opremo ostal skoraj nedotaknjen. Danes sodi med najbolje opremljene gradove na Slovenskem. Muzejska dejavnost na gradu je pogosto popestrena s tradicionalnimi kulturnimi prireditvami, ko se predstavljajo likovni, književni in glasbeni ustvarjalci. V gradu najdemo tudi številne lovske trofeje iz bližnjih gozdov, od raznih ptičev pa vse do jazbeca, vidre, merjasca, volka in ogromnega medveda, postavljenega na zadnje noge. V gradu potekajo tudi poročni obredi. Grad je razglašen za naravno znamenitost in kulturni spomenik.
Zgodovina gradu Snežnik
Grad se nahaja na skrajnem jugozahodnem robu Loške doline pod goro Snežnik. Zgrajen je bil nekje med 11. In 12. stoletjem, točen datum ni znan. Prve zapise o njem pa imamo iz 14. Stoletja, natančneje iz leta 1337. Takrat so tu službovali vazali oglejskih patriarhov, ki so imeli na mestu današnjega gradu utrdbo v obliki dveh stanovanjskih stolpov. Utrdba je bila postavljena na živi skali na temeljih stavbe iz rimskih časov. Prvi znani lastniki gradu so bili Schneeberg-i, po katerih je grad dobil tudi ime. Namen trdnjave v 14. stoletju je bil nuditi zaščito, sveže konje, hrano, prenočišče potnikom, ki so se odpravili na pot skozi velike Snežniške gozdove. Za Scneebergi se je v gradu zvrstilo več lastnikov (med njimi Lambergi, Eggenbergi, Auerspergi, Lichtnbergi,..), o katerih pa ni dosti znanega, saj dokumentov o samem gradu ni ohranjenih. Najpomembnejši so bili Schoenburgi -- Waldenburgi, ki so grad kupili na dražbi leta 1853 in mu tudi dali današnjo obliko.
Po zaslugi oskrbovalca gradu med drugo svetovno vojno se je grad zelo dobro ohranil in s tem prenesel del zgodovine na prihodnje rodove.
Po vojni je grad postal lastnina Republike Slovenije -- Republiški protokolarni objekt, ki je dandanes odprt za javnost. H gradu spada tudi obširna posest -- grajska pristava, v kateri si danes lahko ogledate stalni polharski muzej. Ena izmed pomembnih značilnosti grajske pristave pa je tudi, da je bila v njej leta 1869 ustanovljena prva gozdarska šola na Slovenskem. Šola je trajala le šest let in je bila ves čas v slovenskem jeziku. Okolica gradu je v angleškem stilu urejen park, v katerem lahko najdemo celo štirivrstični kostanjev drevored. Grad in njegova okolica sta zaradi odmaknjenosti in miru primerna za krajše sprehode, za počitke pohodnikov Slovenske pohodniške transverzale ter idealni postanek kolesarjem.
Alina and Igor. Wedding in Slovenia. Part 2 - Wedding
Wedding planner wedding.si
Grad Negova
Grad Negova je odprt od 1. aprila do 31. oktobra, od četrtka do nedelje, med 10.00 in 17.00. Vstop na grajsko dvorišče je prost, vodeni ogledi so organizirani ob 12.00 in 15.00. Vse informacije dobite na 040 629 118 (TIC Negova) ali
Slovenia 2018
The May Street Mistresses -1 end of uni trip!
Music: Vance Joy - Saturday Sun
KRANJSKI ROVI
V Kranjskih rovih ima zbiratelj mineralov in fosilov, Davorin Preisinger svojo stalno zbirko, ki je sedaj na ogled obikovalcem rovov. Posnetek je bil narejen, ko je Davo povabil na ogled svoje prijatelje. Zbaral se nas je prav lepa skupina!