Památník Terezín
Propagační video Památníku Terezín.
Za Nosem.cz - Památník Terezín
Více najdete na
Terezin, 1941-1945
Fotografías del Campo de Concentración de Terezin (Theresienstadt, en alemán), en la República Checa, tomadas en septiembre de 2016.
En 1941, la fortaleza pequeña fue convertida en un ghetto amurallado, que presentaba una fachada que escondía la operación de exterminio de los judíos. Para el mundo exterior, Terezin debía aparecer como una colonia judía modelo. Albergó hacinados a unos 144.000 judíos. Cerca de la cuarta parte murió en el propio campo de concentración, sobre todo por las malas condiciones: el hambre y las enfermedades. Unas 88 000 personas fueron trasladadas a Auschwitz y a otros campos de exterminio. Al finalizar la guerra, solo se encontraron 17.247 supervivientes. El 3 de mayo de 1945, el control del campo fue transferido por los alemanes a la Cruz Roja. El lugar que ocupara el campo de concentración se ha convertido en un museo en memoria de las víctimas.
Photographs of the Terezin Concentration Camp (Theresienstadt, in German), in the Czech Republic, taken in September 2016.
In 1941, the small fortress was turned into a walled ghetto, which featured a facade that hid the Jewish extermination operation. For the outside world, Terezin must appear as a model Jewish colony. It housed over 144,000 Jews. Nearly a quarter died in the concentration camp itself, especially because of the bad conditions: hunger and disease. Some 88,000 people were transferred to Auschwitz and other extermination camps. At the end of the war, only 17,247 survivors were found. On May 3, 1945, control of the camp was transferred by the Germans to the Red Cross. The place occupied by the concentration camp has become a museum in memory of the victims.
POVODEŇ 2013: TEREZÍN, NOVÉ KOPISTY, MLÉKOJEDY (bez komentáře)
TEREZÍN: Zatopení příkopu v pevnosti
Zatopení příkopu v pevnosti
Návštěva koncentračního tábora Terezín
v rámci školního výletu pro II. stupeň
Koncentrační tábory v Polsku
Památník Terezín - malá pevnost
Natočeno 25.4.2013.
Malá pevnost v Terezíně fungovala v letech 1940 - 1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.
Památník Terezín vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa.
V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.
Terezín - Pevnost, Muzea a Podzemí 16.4.2016 - Galbytour
TEREZÍN: Depozitář Národního muzea zpřístupnil své sbírky
Národní muzeum v Praze funguje už dvě stě let, což si zcela určitě zaslouží oslavy ve velkém stylu. Minulý týden instituce pozvala všechny milovníky historie do svého zákulisí, které se nachází mimo jiné v Terezíně.
TEREZÍN: Prohlídky strážnice s dobovými vojáky
V letošním roce byla v Terezíně dokončena oprava Litoměřické brány. Část nově upravených prostor bývalé strážnice využívá i jednotka terezínských sapérů, tedy tzv. Sappeur Corps.
Za Nosem.cz - Terezín - město změny
Více najdete na
Terezín
Osudy terezínských vězňů a bojovníků na frontách druhé světové války jsou spojeny. Zůstávají pro nás i trvalým varováním. Varováním před důsledky nástupu extrémní pravice v celé řadě zemí Evropy. Pod tlakem sociální nespravedlnosti, při pohledu na korupci a rozkrádání veřejných zdrojů, ve stínu zklamání z tak zvaných demokratických stran jako by byly zapomenuty zločiny německého nacismu, italského a španělského fašismu, japonského militarismu a jejich spojenců snad ve všech zemích. Tíha každodenních problémů nás ale nesmí odradit od toho, abychom stále znovu a znovu varovali před návratem onoho temna.
Nikdo z nich nebyl a nebude zapomenut, dokud žijeme my a budou žít naši potomci!
Celý projev na mém webu konecna.cz
The Terezin League after 70 years (Liga Terezín po 70 letech - Drážďanské kasárny)
On Sunday 11th March a special event took place in the Dresden Barracks
in Terezin. Students from all over the Czech Republic took part in a friendly football match, joined also by Mr. Tommy Karas and Mr.Toman Brod, survivors of the Terezin ghetto. This symbolic match was a part of the competition Take over the Terezin legacy and you can watch a short movie from this event.
V neděli 11. března 2012 sehrály děti z různých míst České republiky za aktivní účasti pamětníků doby ghetta Tommyho Karase a Tomana Broda exhibiční fotbalový zápas na dvoře terezínských Drážďanských kasáren. Krátké video z této symbolické akce, která proběhla v rámci 3. kola soutěže Převezměte terezínskou štafetu.
More information about the project, you can find on (also in english) and on
Terezínské zvony [4K] v původních prostorách půdy z doby ghetta
Divadelní představení Terezínské zvony v unikátním prostoru terezínské půdy v místech, kde se v době ghetta odehrávala půdní představení. Prostor se pro veřejnost otevřel na jediný večer po více než 70 letech!
Divadelní hra Františka Tichého vypráví o životě chlapců z terezínského domova Nešarim v době druhé světové války. Příběh o tom, jak se kamarádství a odvaha utkaly s temným osudem. Děj vycházející z dobových reálií i příběhů popsaných v terezínských časopisech doplňuje několik zhudebněných básní napsaných dětmi v ghettu. Představení vzniklo v rámci uměleckých projektů Přírodní školy na jaře 2016 a během mnoha dalších repríz se dočkalo nadšených ohlasů.
Půda domu č.p. 266 v Terezíně dodnes skrývá zbytek kabaretní scény z doby ghetta. Poprvé po 72 letech ji bylo možné nejen veřejně navštívit, ale i se přímo v tomto prostoru setkat, symbolicky se vrátit do dob, které byly plné nejen temnoty, ale i odvahy a solidarity obyčejných lidí.
Terezínské zvony ve mne zanechaly hlubokou stopu. Do detailu propracované představení živě navozuje atmosféru terezínského ghetta. Představení v třebíčské židovské synagoze jsem sledoval po boku Pavla Frieda, člověka, který tyto hrůzné okamžiky v dějinách lidstva prožil jako dítě na vlastní kůži právě v Terezíně. Viděl jsem v jeho očích slzy, viděl jsem jej souhlasně přikyvovat hlavou a viděl jsem i hrdost, s jakou vítal, že mladá generace na temnou minulost nezapomíná. Viděl jsem i naději, že poklidné soužití lidí různého vyznání není v současném světě utopií. Tak silné to představení bylo.
Mgr. Pavel Pacal, náměstek hejtmana Kraje Vysočina, radní města Třebíče
Video vzniklo v rámci projektu Terezínská štafeta (terezinskastafeta.cz).
TEREZÍN: Memoriál terezínské fotbalové ligy
Již podruhé přivítalo město Terezín mladé fotbalisty, kteří si připomněli tzv. terezínskou fotbalovou ligu z období druhé světové války. Memoriál byl symbolicky zahájen 6. září před budovou Drážďanských kasáren, v jejichž vnitřních prostorách se zápasy terezínské fotbalové ligy v letech 1942 – 1944 odehrávaly.
Památník na Vítkově
Národní památník na Vítkově byl postaven letech 1929 - 1933 podle projektu Jana Zázvorky. Hlavním účelem stavby mělo být uctění památky československých legionářů a československého odboje v období 1. světové války
TEREZÍN: Pirátské války
Město Terezín v sobotu 26. srpna navštívili piráti, kteří se pokusili dobýt zdejší pevnost. Poslední pirátské války mají za sebou úspěšnou premiéru. Zúčastnilo se jich hned několik pirátských lodí, desítky bojovníků a hlavně tisíce nadšených diváků. Nechyběly ani výstřely z pušek a kanónů.