Wierzchowiska Drugie - Dwór Sanna (4K/UHD)
Wierzchowiska Drugie - Dwór Sanna
4K/UHD Video - Marek & Ewa Wojciechowscy
Music: MANCY from the site:
Info ze strony dworu:
Trudno jest wyznaczyć dokładną datę powstania dworu w Wierzchowiskach. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że pałac (tak bowiem nazywają ten budynek) istniał zawsze. Oczywiście „zawsze” to raczej zbyt obszerna kategoria, niemniej można przyjąć, że od czasów, kiedy w miejscowości mieszkały rodziny szlacheckie, można też mówić o istnieniu dworu w tej, czy innej postaci. Na początku zapewne był to dwór drewniany, ten budulec w dawnej Rzeczpospolitej bowiem był najpopularniejszy, najłatwiej dostępny, i co za tym szło - najtańszy. Z czasem zapewne budynek przeistoczył się w murowany, wraz z bogaceniem się jego właścicieli. Upadek Rzeczpospolitej przedziwnie zbiegł się z upadkiem dworu. Na początku XIX wieku pożar strawił bowiem większość dworskich zabudowań.
I jak to w historii bywa, coś się kończyło, a coś zaczynało. Wierzchowiska po raz kolejny zmieniły bowiem właściciela, w wyniku podziału dóbr modliborskich między rodziną Dolińskich a Wiercieńskich. Stało się to w 1808 roku. Wiercieńscy byli sukcesorami Nahoreckich, i to im przypadła w udziale miejscowość wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Jak mogła wyglądać wtedy wieś? „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” odnotowuje, że w roku 1827 w Wierzchowiskach były 104 domy, w których zamieszkiwało 416 mieszkańców. Dla porównania w roku 1886 w 86 domach mieszkało już 735 osób. Wierzchowiska przed powstaniem listopadowym nie były zatem miejscowością zbyt ludną, co być może wynikało z nie tak odległych wojen napoleońskich. Oczywiście jak to w przypadku wsi nad Sanną bywało, jej właściciele nie cieszyli się z jej posiadania zbyt długo, bowiem około roku 1840 sprzedali ją Kochanowskim (potomkom jednego z braci wielkiego poety z Czarnolasu). Na lata 1830-1840 datuje się również odbudowę dworu, który jakiś czas później przypadł w udziale rodzinie Bogdańskich.
W roku 1976 dwór został przejęty przez Związek Harcerstwa Polskiego i zaadaptowany na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy chorągwi tarnobrzeskiej (gdyż Wierzchowiska należały wówczas do tegoż województwa). Dzięki temu budynek został wyremontowany i mógł powrócić do dawnej świetności. Gościła w nim młodzież z 80 krajów, głównie demoludów, ale też państw wolnego świata – m.in. Francji i Portugalii.
Po przełomie ustrojowym w roku 1989 dwór znów niszczał, zaniedbywany przez kolejnych właścicieli. Wybite szyby, puste wnętrza – budynek przypominał raczej nawiedzone zamczysko niż miejsce, w którym dawniej mieszkali ludzie. Na całe szczęście sytuacja ta się zmieniła. W 2006 roku dwór w Wierzchowiskach zakupili państwo Elżbieta i Dariusz Nizio. Kolejne 2 lata trzeba było czekać na uzyskanie pozwolenia konserwacji i remontu zabytkowego budynku. W roku 2008, po uzyskaniu niezbędnych formalności, niezwłocznie przystąpiono do prac remontowych. Trwały one (wraz z pracami wykończeniowymi) do 2010 roku. Obecnie dwór odzyskał dawną świetność i jako Hotel – Dwór Sanna ma szansę zapisać się w historii na nowo. Jak bowiem pisał Norwid, „przeszłość to jest dziś – tylko cokolwiek dalej”. Do naszych zadań należy w końcu nie tylko dbanie o zabezpieczenie dorobku przeszłych pokoleń, ale też dopisanie na kartach historii własnych – oby dobrych! – rozdziałów. Dwór Sanna, łącząc historię z nowoczesnością, jest bez wątpienia taką właśnie inicjatywą.