Зајечар, Бољевац 52 - викенда у Србији | Zaječar, Boljevac 52 - vikenda u Srbiji
| | |
Зајечар, град на раскршћу путева и самом ушћу Црног и Белог Тимока, налази се на 250 километра од Београда (путевима Е 75 и Е 761) и 11 километара је удаљен од границе са Бугарском.
Иако је седиште Тимочке области и највећи град у долини ове реке, Зајечар је прилично млад, у односу на остала места у својој околини. Кнежевини Србији коначно је прикључен 1833. и захваљујући марљивости свог становништва и благородности своје околине, која је прекривена воћњацима и виноградима, врло брзо се прочуо као други по богатству град у Србији, одмах иза престонице.
Зајечар је родно место Николе Пашића, Љубе Дидића, Зорана Радмиловића и Хајдук Вељка. Овде је рођен и Светозар Марковић, револуционар и главни инспиратор социјалистичких идеја на Балкану.
Бољевац је општина у занимљивом пределу долине Црног Тимока, између Кучајских планина, Ртња, Тумбе, Слемена и Тупижнице.
За праве љубитеље нетакнуте природе планина Ртањ представља праву оазу здравља, која лако придобија своје обожаваоце. Овде долазе планинари, пењачи (фриклајмбери), авантуристи, ловци, риболовци, али и травари.
Са Ртња се виде Јастребац, Малиник, Кучајске планине, Бољевачки крај... Нарочиту вредност овог места представља ендемска ртањска љубичица од које се прави чувени ртањски чај. Успева само у средишњем појасу планине Ртањ, а бере се у августу, када се овде окупе скупљачи биља из целе Европе.
На обронку Ртња налази се црква Лозица, из средине 14. века. Значајно је поменути и манастир Лапушњу (1501), као и цркву Светог Илије у самој варошици.
НЕ ТРЕБА ПРОПУСТИТИ:
– посету Народном музеју у Зајечару
– фотографисање у Ромулијани
– брање биља и шетњу по Ртњу
Zaječar, grad na raskršću puteva i samom ušću Crnog i Belog Timoka, nalazi se na 250 kilometra od Beograda (putevima E 75 i E 761) i 11 kilometara je udaljen od granice sa Bugarskom.
Iako je sedište Timočke oblasti i najveći grad u dolini ove reke, Zaječar je prilično mlad, u odnosu na ostala mesta u svojoj okolini. Kneževini Srbiji konačno je priključen 1833. i zahvaljujući marljivosti svog stanovništva i blagorodnosti svoje okoline, koja je prekrivena voćnjacima i vinogradima, vrlo brzo se pročuo kao drugi po bogatstvu grad u Srbiji, odmah iza prestonice.
Zaječar je rodno mesto Nikole Pašića, Ljube Didića, Zorana Radmilovića i Hajduk Veljka. Ovde je rođen i Svetozar Marković, revolucionar i glavni inspirator socijalističkih ideja na Balkanu.
Boljevac je opština u zanimljivom predelu doline Crnog Timoka, između Kučajskih planina, Rtnja, Tumbe, Slemena i Tupižnice.
Za prave ljubitelje netaknute prirode planina Rtanj predstavlja pravu oazu zdravlja, koja lako pridobija svoje obožavaoce. Ovde dolaze planinari, penjači (friklajmberi), avanturisti, lovci, ribolovci, ali i travari.
Sa Rtnja se vide Jastrebac, Malinik, Kučajske planine, Boljevački kraj... Naročitu vrednost ovog mesta predstavlja endemska rtanjska ljubičica od koje se pravi čuveni rtanjski čaj. Uspeva samo u središnjem pojasu planine Rtanj, a bere se u avgustu, kada se ovde okupe skupljači bilja iz cele Evrope.
Na obronku Rtnja nalazi se crkva Lozica, iz sredine 14. veka. Značajno je pomenuti i manastir Lapušnju (1501), kao i crkvu Svetog Ilije u samoj varošici.
NE TREBA PROPUSTITI:
– posetu Narodnom muzeju u Zaječaru
– fotografisanje u Romulijani
– branje bilja i šetnju po Rtnju
Ride4Women - Jagodinski biciklisti - Dunav 2016
Reportaža o akciji Jagodinskih biciklista - Ride4Women - Budi brža od kancera - 23. do 30. jun 2016.god.
Relacija: Jagodina, Svilajnac, Pozarevac, Ram, Srebrno jezero, Veliko Gradište, Golubac, Donji Milanovac, Kladovo, Negodin, Zaječar, Boljevac, Paraćin, Ćuprija, Jagodina, oko 600 km.